Πέμπτη 6 Απριλίου 2017

Ποσειδώνας Π.Π.Π. - Αχιλλέας Φαρσάλων 1-0 HD 1η Κύπελλο Ερασιτεχνών 5-4-17

Του Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)
Xαλβά Φαρσάλων κέρασε ο Ποσειδώνας… τον Αχιλλέα στους Νέους Πόρους (1-0) και συνεχίζει το ταξίδι του, για να βρει… τον Οδυσσέα, στην επόμενη φάση του

κυπέλλου Ερασιτεχνών, -στη νέα αποκλειστικότητα, με την οπτική των φιλάθλων, του Metrosport.gr από το γήπεδο της Νότιας Πιερίας- σε μία no bet αναμέτρηση ανάμεσα στους εκπροσώπους δύο νομών με ιδιαιτέρως ανταγωνιστικά πρωταθλήματα.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν απόλυτα μοιρασμένο, με την κατοχή, τη δημιουργία και την εναλλαγή φάσεων να περνάει από τη μία ομάδα στην άλλη, σ’ ένα παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό και πολύπλευρη ανάπτυξη.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πίεσαν πιο πολύ, έκλεισαν ακόμη περισσότερο τους χώρους και με πιο πολλά τρεξίματα και διεκδικήσεις σε πρώτο χρόνο, δημιούργησαν καλύτερες προϋποθέσεις -ξεδιπλώνοντας επιθετικές αρετές- για να πετύχουν το γκολ, που θα τους έδινε το προβάδισμα. Είκοσι λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, ήρθε τελικά το σεμιναριακού επιπέδου γκολ του Καλαμπάκα για τους γηπεδούχους, με χαρισματική προσποίηση, ντρίμπλα και υποδειγματική εκτέλεση, με το «γκολ» πάντως ν’ αρχίζει από τη στιγμή της προωθητικής ενέργειας του Κολαξίδη, να περνάει αυτόματα από δύο παίκτες και να καταλήγει στον Καλαμπάκα…διαμέσου μαγικής μπαλιάς του Κυρτέγου (με την κάμερα του Metrosport.gr να καταγράφει στην ευθεία την ορθότητα της διαιτητικής απόφασης). Οι φιλοξενούμενοι του Τάκη Παραφέστα, έχασαν την «you win or you die» ευκαιρία να ισοφαρίσουν, λίγα λεπτά πριν τη λήξη, με αποτέλεσμα ο Ποσειδώνας και οι… υπόλοιποι «Θεοί» να πανηγυρίσουν, μετά την κατάκτηση του κυπέλλου και την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.
Highlights: το γκολ που έκρινε τον αγώνα, που έχει «κολλήσει» το repeat στο βίντεο!, η αφιέρωση του γκολ από τον Καλαμπάκα στην κάμερα του Metrosport.gr!, η επική ατάκα (σ.σ. δεν προδίδουμε τον «εκφωνητή» της…) «ξέρω μία ωραία φιλόλογο», την ώρα του αγώνα παρακαλώ, εντός του γηπέδου!, οι φίλαθλοι της τοπικής ομάδας, που δημιούργησαν όμορφη ατμόσφαιρα στις κερκίδες, ο «αειθαλής» «Νέμπε» (Κώστας Νεμπεγλέρας) του Αχιλλέα Φαρσάλων, που συνεχίζει στην ηλικία του ν’ αποτελεί έναν multi player στο γήπεδο, οι καίριες αμυντικές παρεμβάσεις των Κατσαρού και Τροΐρη των Νέων Πόρων, τα ανεπανάληπτα ανάποδα ψαλιδάκια, σε πρώτο χρόνο, των Αποστολίδη και Οικονόμου (με το δεύτερο να συνιστά το απόλυτο highlight του «Κick Off» στον Σκάι της επόμενης χρονιάς!), οι χαμένες ευκαιρίες των δύο ομάδων, οι «θαλασσινές» ντρίμπλες και ποδιές του Κυρτέγου, οι hi class λόμπες, του, βγαλμένες από το νέο FIFA 17! και τα επιφωνήματα θαυμασμού των φιλάθλων, οι επιθετικές πρωτοβουλίες του Γκανάβα, το ξεδίπλωμα… τύπου βεντάλιας των φτερών του Ποσειδώνα από τον άξονα, για την ομάδα του Παναγιώτη Παρασίδη, οι νουθεσίες διαιτητή και βοηθού στους παίκτες live, οι διαμαρτυρίες και οι στιγμές έντασης σε ορισμένα σημεία του παιχνιδιού αλλά και στο τέλος
Man of the match: οι κυπελλούχοι Πιερίας είχαν όλους τους παίκτες, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, σε εξαιρετική κατάσταση, με υψηλά standarts απόδοσης, με τα extra credits να μοιράζονται οι Καλαμπάκας, Κατσαρός, Κυρτέγος και Οικονόμου.

Σε εικόνα και ήχο επαγγελματικής ποιότητας.

Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com