Δευτέρα 19 Δεκεμβρίου 2016

ΧΑΝΘ - ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 71-70

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με από την ΧΑΝΘ, σε αγώνα για τη 12η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β' Εθνικής Κατηγορίας.

Μουδιασμένο ήταν το ξεκίνημα του Πιερικού Αρχέλαου, με την ΧΑΝΘ να το εκμεταλεύεται και να προηγείται με 11-2 7' 13" την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου. Μαζί με το προβάδισμα, η ιστορική ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε και την ψυχολογία με το μέρος της και κατάφερε να φτάσει τη διαφορά μέχρι και στους δεκατρείς πόντους (23-10) 1' 50" πριν την ολοκλήρωση της περιόδου, με τον Πιερικό Αρχέλαο να μειώνει τελικά σε 25-17.
Αντίθετα με το πρώτο δεκάλεπτο, το δεύτερο ήταν ισορροπημένο, με τον Πιερικό Αρχέλαο να είναι αισθητά βελτιωμένος αμυντικά, αλλά να μη μπορεί να βρει λύσεις στην επίθεση. 5' 31" πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα της Κατερίνης κατάφερε να μειώσει στους έξι (29-23), αλλά δεν κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με μονοψήφια διαφορά, καθώς η γηπεδούχος την ανέβασε στους δώδεκα (42-30).
Στην τρίτη περιόδο ο Πιερικός Αρχέλαος, με όπλο την άμυνα κατάφερε να ανατρέψει τα, έως εκείνη την στιγμή, δεδομένα του αγώνα. Δέχθηκε μόλις δέκα πόντους και κατάφερε να εκμεταλευτεί αυτήν την αποτελεσματικότητά του στα μετόπισθεν, σημειώνοντας είκοσι δύο πόντους και οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελική ευθεία του αγώνα από κοινή αφετηρία (52-52).
Η τελευταία περιόδος εξελίχθηκε σε μονομαχία για γερά νεύρα. 6' 01" πριν το τέλος η ομάδα της Κατερίνης πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (54-59) και έδειξε να κρατάει στα χέρια της τη μοίρα του αγώνα. Η ΧΑΝΘ αντέδρασε σημειώνοντας δώδεκα αναπάντητους πόντους και πήγε στο +7 (66-59), 1' 42" πριν τη λήξη. Ο Πιερικός Αρχέλαος χρειάστηκε μόλις 37" να μειώσει στο καλάθι, αλλά στη ρώσικη ρουλέτα του τελευταίους λεπτού, η ιστορική ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.
Διαιτητές: Παπαγερίδης - Ντούρας
Δεκάλεπτα: 25-17, 42-30, 52-52, 71-70.
ΧΑΝΘ (Νικολαϊδης): Ιορδάνογλου 8, Αμπατζάς 4, Βλάχος 13(3), Ερμείδης Δ., Ελευθεριάδης 8, Ζιάκας 8, Ερμίδης Π., Γεωργάκης 13, Παπαχρήστου 2, Λευκαδίτης 11 (1), Φυλακτός, Μελίδης 4
ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Τζιοβάρας, Ταβαντζής, Γκοντόπουλος 17 (4), Καλτσουνάς, Γκογκίδης 15 (4), Καραγκιολίδης 11, Χανέλλι 3 (1), Τοπούζης 4, Κωνσταντινίδης 5, Τσιρογιάννης 11 (1), Παπαμιχαήλ 4, Ζιώγας.