Τετάρτη 30 Μαρτίου 2011

Παναθηναϊκός-Μπαρτσελόνα 76-74

Δείχνοντας για άλλη μία φορά ψυχή και καρδιά πρωταθλητή, ο Παναθηναϊκός νίκησε την Μπαρτσελόνα με 76-74 και έκανε το 2-1.
Πλέον οι «πράσινοι» χρειάζονται τη νίκη την προσεχή Πέμπτη (31/3) και πάλι στο ΟΑΚΑ κόντρα στην Μπάρτσα για να πάρουν την πρόκριση για το Φάιναλ Φορ.

Με κεκτημένη ταχύτητα από το δεύτερο παιχνίδι της Βαρκελώνης ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός. Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς με τον Νικ Καλάθη να τρέχει πολύ καλά στο ανοικτό γήπεδο προηγήθηκαν με 11-4 μέσα σε πανζουρλισμό. Η Μπαρτσελόνα διατήρησε την ψυχραιμία της και σιγά – σιγά στηριζόμενη στις καλές της άμυνες «ροκάνισε» τη διαφορά για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με τους «πράσινους» μπροστά στο σκορ με διαφορά τριών πόντων (16-13).
Στο 13’ οι «μπλαουγκράνα» πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα (17-16) χάρη σε σουτ δύο πόντων του Μόρις, ενώ διεύρυναν τη διαφορά μέχρι το +3 (19-16) έχοντας πραγματοποιήσει ένα σερί 9-0. Με όπλο του ξανά την άμυνα, το «τριφύλλι» πέρασε μπροστά και μάλιστα η διαφορά ήταν στους επτά πόντους (33-26) λίγο πριν ο Λάκοβιτς μειώσει στο 33-29 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Μπαρτσελόνα άλλαξε τρόπο παιχνιδιού. Οι προσπάθειες για διείσδυση έδωσαν τη θέση τους στα μακρινά σουτ τριών πόντων. Αυτή η τακτική είχε αποτέλεσμα, καθώς ο Ρίκι Ρούμπιο έκανε κάτι που δεν συνηθίζει, ευστόχησε σε τρία σουτ τριών πόντων, ενώ ένα σκόραρε και ο Άντερσον. Παρ’ όλα αυτά, οι «πράσινοι» βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, κατόρθωσαν να κρατήσουν το προβάδισμά τους και μάλιστα να το διευρύνουν ακόμα και στους επτά πόντους, με τρίποντο του Σάτο (55-48). Στο 30’ ο φωτεινός πίνακας έγραφε 55-49 υπέρ των γηπεδούχων.
Στην τελευταία περίοδο οι Καταλανοί συνέχισαν το ίδιο «βιολί» όμως ο Παναθηναϊκός είχε ξανά τις απαντήσεις όταν έπρεπε. Οι Ρούμπιο και Λάκοβιτς «πυροβολούσαν» από την περιφέρεια, όμως ο Νίκολας και ο Μπατίστ έδιναν λύσεις με αποτέλεσμα ένα λεπτό πριν το τέλος το σκορ να είναι 72-69 υπέρ των πρωταθλητών Ελλάδας. Ακολούθησαν δύο εύστοχες βολές του Άντερσον, ισάριθμες του Διαμαντίδη και ένα λέι απ του Αμερικανού. Ο Διαμαντίδης με δύο νέες βολές έκανε το 76-74 για να γραφτεί το τελικό σκορ με μία βολή του Λάκοβιτς ο οποίος αστόχησε επίτηδες στη δεύτερη, όμως δεν κατάφερε τίποτα.
Δεκάλεπτα: 16-13, 33-29, 55-49, 76-74
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Μάριτς, Περπέρογλου 3, Μπατίστ 12, Φώτσης 10 (2), Σάτο 6 (2), Νίκολας 13 (1), Τσαρτσαρής 6 (1), Διαμαντίδης 18 (1), Βουγιούκας 2, Καλάθης 6, Καϊμακόγλου.
Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα, Ρούμπιο 16 (4), Λάκοβιτς 13 (3), Ναβάρο 9, Πέροβιτς, Βάσκεθ 6, Ινγκλές 2, Εντόνγκ 3, Μόρις 10 (2), Λόρμπεκ 1, Άντερσον 12 (2), Γκριμάου 2.