Δευτέρα 7 Νοεμβρίου 2016

Άλωσε τον Πολύγυρο ο Πιερικός Αρχέλαος

Μεγάλης, τόσο βαθμολογικής όσο και ψυχολογικής σημασίας, νίκη πέτυχε ο Πιερικός Αρχέλαος στον Πολύγυρο με 67-72, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β'
Εθνικής Κατηγορίας.
Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα της Κατερίνης ξεκίνησε μουδιασμένα, με τον Πολύγυρο να παίρνει προβάδισμα 5 πόντων στα μισά, αλλά η ανίδραση του Πιερικού Αρχέλαου ήταν άμεση. 3'46" πριν την ολοκλήρωση της περιόδου πέρασε μπροστά, με τον Πολύγυρο να αντιδρά στο τέλος και να ολοκληρώνει την περίοδο στο +5.
Στη δεύτερη περίοδο το σύνολο του Στέλιου Χατζηιωάννου πέρασε μπροστά 7' 18" πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου και από εκεί και πέρα παρέμεινε σε θέση οδηγού μέχρι και τη λήξη της αναμέτρησης, ενώ 1' 34" πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου πήρε προβάδισμα 6 πόντων, με το οποίο έκλεισε και το ημίχρονο.
6' 11'' πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά πήγε για πρώτη φορά σε διψήφιο επίπεδο (34-44), ενώ 2' 45" πριν το τέλος του έφτασε στη μέγιστη τιμή της (39-53).
Στην τελευταία περιόδο του αγώνα ο Πιερικός Αρχέλαος διαχειρίστηκε το χρόνο και το παιχνίδι κι έφτασε, σχετικά άνετα, στην τελική επικράτηση.
Επόμενιος αντίπαλος, η πρωτοπόρος Ευρώπη Πευκοχωρίου, την προσεχή Κυριακή, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης.
Τα δεκάλεπτα: 18-15, 28-34, 48-55, 67-72.
ΑΟ Πολύγυρου (Παπαδόπουλος): Πιπιλιάρης 14 (1), Ζαγορίτης,  Πετρίδης, Παπασαραφιανός 3 (1), Αράπης 16 (2), Βούλγαρης 4, Χρηστίδης, Νησιώτης 8, Νούκαρης 15 (1), Ακριτίδης 2, Μίκιτς 2.
ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Τζοβάρας , Ταβαντζής, Γκοντόπουλος 21 (3), Καλτσουνάς 2, Γκογκίδης 14 (2), Καραγκιολίδης 20 (4), Χανέλλι, Παπαμιχαήλ 4, Κωνσταντινίδης 8, Τσιρογιάννης 3 (1), Τσιλιγγαρίδης, Χατζηλάμπρου.

Τα αποτελέσματα:ΑΟ Αγρινίου - ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας 78-65
ΑΟ Πολύγυρου - ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 67-72
ΑΣ Ευρώπη Πευκοχωρίου - ΑΣ Καστοριάς 69-58
ΚΣ Γέφυρας - ΓΣ Ερμής Αγιάς 91-81
ΑΠΣ Αίας Ευόσμου - ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης 56-64
ΓΣ Ερμής Λαγκαδά - ΧΑΝΘ 70-65 (55-55 κ.α.)