Δευτέρα 7 Νοεμβρίου 2016

Πύδνα Κίτρους-Νίκη Βόλου 2-1 HD 8η 2ος Γ' εθνική "Νίκη"σε η Πύδνα και ανάσανε μέχρι τη... Νέα Ιωνία

Του Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)
«Νίκη»σε και ανάσασε βαθιά μέχρι τη… Νέα Ιωνία του Βόλου η Πύδνα Κίτρους, επικρατώντας με 2-1 -στη νέα εξόρμηση του Metrosport.gr- στο απόλυτο ντέρμπι της 8ης

αγωνιστικής, με διαμαρτυρίες, ένταση και την αδρεναλίνη στο maximum, σε γήπεδο και κερκίδα, στο 2ο όμιλο της Γ’ εθνικής κατηγορίας.
Η Νίκη, με τη συμπαράσταση πολυάριθμων οπαδών της, πήρε τον «αέρα» από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, χωρίς όμως, με εξαίρεση την ευκαιρία του Τορεζάνι, να μπει με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία, διατηρώντας πάντως μία αναιμική υπεροχή στη μεσαία γραμμή, χωρίς δημιουργική φαντασία και τελικές στην εστία. Η Πύδνα, με υπηρεσιακό προπονητή στον πάγκο, κατάφερε να προηγηθεί με τον Στεφανίδη, με κεφαλιά, γκολ που αμφισβητήθηκε έντονα από τους φιλοξενούμενους για επιθετικό φάουλ, λίγα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η Πύδνα, με την ψυχολογική ανάταση του γκολ υπέρ της, κέρδισε περισσότερες μάχες στο χώρο του κέντρου, ανέλαβε πρωτοβουλίες, κινήθηκε από τα άκρα και από τον άξονα, με κάθετες πάσες στον κενό χώρο και ευτύχησε να σκοράρει, με τον νεοεισελθόντα Κατσιαμήτα, την ίδια στιγμή που οι παίκτες του Στέφανου Ξηροφώτου, είχαν δώσει έμφαση στην επίθεση και προσπαθούσαν με πλαγιοκοπήσεις να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης. Τελικά, η Νίκη Βόλου κατάφερε να μειώσει το σκορ, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μέτσε στο τέλος, ενώ και η Πύδνα απώλεσε ευκαιρίες πριν για να διευρύνει τη νίκη της, με τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού να γίνονται δραματικά, μέχρι το σφύριγμα του διαιτητή.
Highlights: οι οργανωμένοι οπαδοί της Νίκης Βόλου αλλά και οι μεμονωμένοι φίλαθλοι της ομάδας της Θεσσαλίας (συνολικά 150), που ταξίδεψαν μέχρι το Κίτρος και έκαναν αισθητή την παρουσία τους, με συνθήματα (και για… ψυχιατρεία!) και τη βοήθεια τυμπάνου, οι οπαδικές αναφορές στους «αιώνιους» αντιπάλους τους, του Ολυμπιακού Βόλου, που ήταν στη θέση τους πριν λίγες μέρες στο ίδιο πέταλο, το χειροκρότημά τους στο τέλος, σε παίκτες και προπονητή, παρά την οδυνηρή ήττα, το γκολ του Κατσιαμήτα και ο ανεπανάληπτος, «give it a shake», προσχεδιασμένος εγκεφαλικά «πανηγυρισμός της χρονιάς» -η οπτική απεικόνιση-αφιέρωση του οποίου είναι μία αποκλειστική προσφορά του Metrosport.gr- που θα γίνει δίκαια viral!, οι επίμαχες φάσεις του αγώνα, που χρειάζονται ολόκληρη την εκπομπή Kick Off, για λεπτομερή ανάλυση των αποφάσεων του Τεβεκέλη, με το stop καρέ του Metrosport.gr, να δηλώνει παρόν στην καταγραφή τους, οι διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων, το ακυρωθέν γκολ της Νίκης, που δικαιώνει το βοηθό για την υπόδειξή του, το γυριστό ψαλιδάκι του Ιορδανίδη, που αν έμπαινε θα συνιστούσε το «γκολ της χρονιάς», το απίστευτο φαλτσαριστό σουτ του Κόλα των γηπεδούχων στο δοκάρι, η επική ατάκα για την μπάλα και τη… θεία της, από παίκτη της Νίκης, που στοιχηματίζουμε ότι ακούγεται για πρώτη πρώτη φορά στα ελληνικά γήπεδα και δικαιούται να γίνει viral!, οι αψιμαχίες ανάμεσα σε ποδοσφαιριστές, κυρίως μετά το εύστοχο πέναλτι της Νίκης, οι πολλές κίτρινες κάρτες και η κόκκινη στον Κόλα του Κίτρους, οι αντιδράσεις των ποδοσφαιριστών και των δύο ομάδων στις διαιτητικές αποφάσεις, οι συναισθηματικές μεταπτώσεις και οι διάλογοι μεταξύ τους και με το διαιτητή
Man of the match: όταν αγωνίζεσαι με την πλάτη στον τοίχο, μετά και την παραίτηση του προπονητή Απόστολου Στύλου και κερδίζεις τη Νίκη Βόλου, τότε δικαιούσαι να έχεις όλους τους παίκτες διακριθέντες, μ’ ένα extra bonus στους Στεφανίδη (και για το καθοριστικό γκολ) και Κόλα.

Σε εικόνα και ήχο επαγγελματικής ποιότητας.

Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com