Δευτέρα 7 Νοεμβρίου 2016

Άντεξε τρία δεκάλεπτα στην Ξάνθη η ομάδα Γυναικών του Πιερικού Αρχέλαου

Την ήττα γνώρισε η ομάδα Γυναικών του Πιερικού Αρχέλαου, στην Ξάνθη, από την Ασπίδα, με 55-46, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας.

Τα κορίτσια της Τασούλας Τσιρογιάννη ήταν για μία ακόμα φορά μαχητικά, ήταν μέσα στον αγώνα για κάτι περισσότερο από τρία δεκάλεπτα, όμως στο τέλος δεν κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.
Η Ασπίδα μπήκε καλύτερα στον αγώνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 19-15.
Στη δεύτερη περίοδο ο Πιερικός Αρχέλαος βελτιώσε αισθητά την αμυντική του λειτουργία, ανάγκασε τις παίκτριες της Ασπίδας να υποπέσουν σε αρκετά λάθη και τις οδήγησε σε κακές επιλογές στην επίθεση, με αποτέλεσμα η ομάδα της Κατερίνης να ολοκληρώσει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με έναν πόντο.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την Ασπίδα να κλείνει την τρίτη περίοδο μπροστά με 38-36.
Στην τελευταία περίοδο η Ασπίδα ήταν καλύτερη και πιο ψύχραιμη, έπαιξε πολύ καλή άμυνα -απέναντι στην οποία δεν κατάφερε η φιλοξενούμενη να βρει τις απαιτούμενες λύσεις.
Από την ομάδα του Πιερικού Αρχέλαου ξεχώρισαν οι Ευγενία Κωτούλα και Δώρα Ζουγκουρίδου
Επόμενος αντίπαλος ο Απόλλων Καλαμαριάς την ερχόμενη Κυριακή, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης.
Δεκάλεπτα: 19-15, 25-26, 38-36, 55-46.
Ασπίδα Ξάνθης (Καρά Αχμέτ): Καρακώστα 8, Καραλίδου Σ. 15 (2), Κουτρουβέλη, Παπαδοπούλου 6, Παπαχρυσοβέργη 5, Καραλή 4, Σαρβάνη, Σουλιώτη 5, Μαμαλίγκατζη 12 (2), Καραλίδου Β., Σαμαρά, Γκιρκίζα.
Πιερικός Αρχέλαος (Τσιρογιάννη): Πουρσανίδου, Δαβιτίδου 4 (1), Ζουγκουρίδου 10 (1), Φλώρου 8, Γκοτζαμάνη 2, Παπανικολάου 6 (2), Μπαγκλαρίδου 2, Μαλεζά, Κωτούλα 14.
Μετά την ολοκλήρωση της αναμέτρησης η Τασούλα Τσιρογιάννη δήλωσε: "Ήρθαμε στην Ξάνθη με την πίστη ότι θα καταφέρναμε να πάρουμε δύο, πολύτιμους εκτός έδρας βαθμούς. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο και η ομάδα αναταποκρίθηκε πολύ καλά στις απαιτήσεις του για τρία δεκάλεπτα. Κάποια λάθη που κάναμε , όλες μας, επέτρεψε στην Ασπίδα να ξεφύγει στα πέντε τελευταία λεπτά, με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα από μία ομάδα που έχουμε κοινούς στόχους. Ο δρόμος όμως είναι ακόμα μακρύς. Το παιχνίδι αυτό ανήκει στο παρελθόν. Εμείς συνεχίζουμε με πολλή δουλειά και πίστη ότι παιχνίδι με παιχνίδι θα εμφανιζόμαστε όλο και καλύτερες".