Δευτέρα 21 Νοεμβρίου 2016

AE Καρίτσας-Ακαδημία Πλαταμώνα 1-0 HD 10η Α' ΕΠΣ Πιερίας "Σουτ τηλεφώνημα" και διαμαρτυρίες

Του Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)
(Με) «Σουτ… τηλεφώνημα» του Ευθυμιάδη (1-0), άλωσε το κάστρο του Πλαταμώνα στην Καρίτσα, η τοπική ΑΕ και παρέμεινε στη θέση του πρωτοπόρου, συνοδηγού με τον

Ποσειδώνα Νέων Πόρων, στη νέα αποκλειστικότητα του Metrosport.gr, που έμελλε, για μία ακόμη φορά, να καταγράψει το «Game of thrones» του Σαββατοκύριακου, σε γκολ (ένα αλλά για διαφήμιση), θέαμα και «κόψη του ξυραφιού» σ’ όλα τα μέτωπα, του διαιτητικού και του… διαμαρτυρόμενου συμπεριλαμβανομένων.
Πιο συγκεκριμένα, οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν… μέχρι τα κάστρα του Πλαταμώνα, για την υπόδειξη οffside του βοηθού στις καθυστερήσεις, στην κάθετη πάσα διαβήτη του Παυλίδη και τα υπόλοιπα θα τρέξουν αμέτρητες φορές στο repeat του stop καρέ του Metrosport.gr, που τέλεσε πάλι με «θρησκευτική ευλάβεια», ανεξαρτήτως συνθηκών, το δημοσιογραφικό του καθήκον.
Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τους γηπεδούχους να έχουν υπεροχή, χωρίς παραγωγή φάσεων και χωρίς τελικές στην εστία και με την ομάδα του Νίκου Μανίκα, να πιέζει ασφυκτικά σ’ όλους τους χώρους και ν’ ακολουθεί στο γρήγορο ρυθμό των γηπεδούχων, χάνοντας την πιο σημαντική ευκαιρία με τον Κατέλα. Η ΑΕ Καρίτσας προηγήθηκε με το αριστοτεχνικό φάουλ του Ευθυμιάδη με 1-0 και αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία του αγώνα με τον Μητράκα για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Στο δεύτερο μισό του 2ου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι διεκδίκησαν το βαθμό της ισοπαλίας, πήραν τον πρώτο ρόλο στην αναμέτρηση και πολιόρκησαν την αντίπαλη εστία, κυρίως με στημένες μπάλες, χωρίς να καταφέρουν να ισοφαρίσουν μέχρι τη λήξη ενός δραματικού παιχνιδιού, που απέκτησε άγρια ομορφιά, μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.
Highlights: ο λιλιπούτειος Ιωάννης, γιος του βετεράνου ποδοσφαιριστή Τόκα, -πιο γνωστός με τη χαρακτηριστική, άκρως ποδοσφαιρική, ονομασία (Τόπις), στην 25ετή θητεία αγωνιστικής του δράσης, που ξεδίπλωσε στο ημίχρονο δείγματα του ταλέντου του!, η επί τρία συναπτά έτη ιατρική ασφάλιση όλων των ποδοσφαιριστών της Καρίτσας, γεγονός εξόχως σημαντικό και σπάνιο -και σε πανελλαδικό επίπεδο- στις ερασιτεχνικές κατηγορίες, που αποτελεί αιτία και αφορμή επαίνου και ανάγκης μίμησης και από άλλες ποδοσφαιρικές και όχι μόνο ομάδες, η παρουσία φιλάθλων και από τον Πλαταμώνα στις κερκίδες και περιμετρικά του γηπέδου, που έδωσε άλλο χρώμα στην αναμέτρηση, μαζί με τους αντίστοιχους της Καρίτσας, οι διάλογοι των ποδοσφαιριστών μεταξύ τους και με το διατητή και τους βοηθούς, με αφορμή, μεταξύ άλλων, μία φάση τήρησης του fair play και τις εν γένει διαιτητικές αποφάσεις, η τελευταία red alert φάση της αναμέτρησης, οι διαμαρτυρίες των ανθρώπων του Πλαταμώνα και μετά τη λήξη του αγώνα, η στιγμή που οι παίκτες του Πλαταμώνα ζήτησαν πέναλτι, ορισμένες υπέροχες δεξιοτεχνικές και συνδυασμένες ενέργειες των παικτών των δύο ομάδων, που αποτυπώνονται στο video, η ανεπανάληπτη ευκαιρία, με το δοκάρι του Μητράκα της Καρίτσας, με την μπάλα να «εκτοξεύεται» από το πόδι του, με απίστευτη ταχύτητα… οπλοπολυβόλου, η σπαστή ντρίπλα του Ζησιού και η κοφτή, στον ασβέστη, του Παυλίδη του Πλαταμώνα, τα αέρινα χορευτικά του Παγώνη της ίδιας ομάδας, οι αποτελεσματικές έξοδοι του τερματοφύλακα Τσιλεγκερίδη της Καρίτσας, η κομπίνα στο φάουλ της Καρίτσας
Man of the match: ο Π. Ευθυμιάδης της Καρίτσας έκανε αρχηγική εμφάνιση στο χώρο της άμυνας και πέτυχε το οβιδιακό-οσκαρικό γκολ του παιχνιδιού, με σεμιναριακή εκτέλεση φάουλ, ενώ είχε συνολικά σωστές τοποθετήσεις και ψύχραιμες παρεμβάσεις σε πρώτο χρόνο απέναντι σε επικίνδυνους αντιπάλους
Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com

Σε εικόνα και ήχο επαγγελματικής ποιότητας.