Δευτέρα 21 Νοεμβρίου 2016

ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης - ΧΑΝΘ 3-2

Ο Αρχέλαος επικράτησε με 3-2 σετ της ΧΑΝΘ σε αγώνα για την τρίτη αγωνιστική του 2ου υποομίλου του Β' ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας των Γυναικών.

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός, με τις δύο ομάδες να αποδίδουν, κατά διαστήματα εξαιρετικά, απολαυστικός για τους θεατές, αλλά ακατάλληλος για... καρδιακούς!
Αμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 9-10, αλλά σε εκείνο το σημείο ο Αρχέλαος, με όπλο το σερβίς, έκανε ένα επιμέρους 8-1 και προηγήθηκε με 17-11. Η ΧΑΝΘ αντέδρασε και προηγήθηκε με 18-19, με τις παίκτριες της ΧΑΝΘ να είναι πιο συγκεντρωμένες και πιο αποτελεσματικές και να το κατακτούν.
Στο δεύτερο σετ η ΧΑΝΘ μετέτρεψε το 3-2 σε 3-6 και πήρε τον έλεγχό του, με τον Αρχέλαο να αντιδρά στην συνέχεια και να παίρνει το προβάδισμα με 12-10. Έκτοτε η δύο ομάδες συμβάδισαν στο σκορ, με την εικόνα των δύο ομάδων, στο φινάλε, να είναι αντίστροφη σε σχέση με αυτή του πρώτου.
Παρόμοια η εικόνα και του τρίτου σετ. Ο Αρχέλαος προηγήθηκε με 6-2, στην συνέχεια η ΧΑΝΘ με 6-8 και μετά οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 10-10. Ένα επιμέρους 1-11 για την ομάδα της Θεσσαλονίκης καθόρισε το νικήτη του σετ.
Οι παίκτριες του Αστέριου Τσιουπλή μπήκαν αποφασισμένες, στο τέταρτο σετ, να οδηγήσουν τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Προηγήθηκαν με 5-2 και 11-5 και δεν επέτρεψαν στις αντιπάλους τους να μπουν ποτέ στη διεκδίκηση του σετ.
Στο τάι μπρέικ μίλησε η εμπειρία των κοριτσιών της ΧΑΝΘ, που προηγήθηκαν με 1-6. Ο Αρχέλαος απάντησε με τον ενθουσιασμό του νεανικού του συνόλου και με τη βοήθεια του κοινού που τους έδωσε ώθηση και ισοφάρισε σε 7-7. Το υπόλοιπο του σετ εξελίχθηκε σε ρώσικη ρουλέτα, με την ομάδα του Αρχέλαου, με τέσσερις αναπάντητους πόντους να μετατρέπει το 10-11 σε 13-11, την ΧΑΝΘ να ισοφαρίζει σε 14-14 και τελικά να επικρατεί ο Αρχέλαος στα σημεία και να κατακτά τους δύο βαθμούς.

Τα σετ: 20-25, 25-20, 16-25, 25-18, 22-20.

Διακύμανση
1ο σετ: 7-8, 16-11, 19-21, 20-25
2ο σετ: 5-8, 15-16, 21-19, 25-20
3ο σετ: 6-8, 11-16, 11-21, 16-25
4ο σετ: 8-4, 16-10, 21-14, 25-18
5ο σετ: 1-5, 8-10, 12-11, 22-20

ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης (Τσιουπλής): Χανδόλια, Δερβένη Α., Ντίτσα, Συβρίδου, Χαρτοματζίδου, Τζιλίνη, Πεπόνη, Μάτιου, Κεσεσίδου, Τσιουτσιούλη, Καραγιώργου, Γεωργαντά, Τσιγκαροπούλου, Κυπαρίσση.
ΧΑΝΘ (Χριστόπουλος): Βερνάρδου, Αρμουτάκη, Κουνουπίδου, Γκολέμα, Ηλιοπούλου, Ηλιάδη Μάνου, Κουτρουμπή, Μπακοπούλου, Κουρτίδου, Μαρτίνη, Αλτίνη, Κίτσου, Θωμοπούλου, Κάπα.

Αποτελέσματα/Πρόγραμμα
ΓΣΓ Νίκη Αλεξανδρούπολης - ΑΣΚ Λαγκαδά 3-2 (25-12, 20-25, 14-25, 25-11, 15-12)
ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης - ΧΑΝΘ 3-2 (20-25, 25-20, 25-18, 22-20)
Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 - ΔΑΣ Ωραιοκάστρου  2-3 (26-28, 25-15, 25-12, 21-25, 15-17)
ΑΟ Νέας Βύσσας - ΣΑΑΚ Ανατόλια 3-1 (21-25, 25-21, 25-21, 25-21)
ΜΑΣ Νέα Γενεά - ΑΠΣ Ναύαρχος Βότσης 26-24, 12-25, 25-20, 17-25, 15-11)