Δευτέρα 21 Μαρτίου 2016

Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ: ΦΑΡΚΑΔΟΝΑ - ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ 0-3 (ΒΙΝΤΕΟ), ισοπαλίες για Κίτρος, Πιερικό, ήττα για τον Αχιλλέα από Καραΐσκάκη

Σίφουνας ο Αιγινιακός!
Με εμφατική τριάρα (0-3) η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη διατηρήθηκε στο -1 από την κορυφή

Αγωνιστική των φαβορί η 25η στον δεύτερο όμιλο, με τον δεύτερο του πίνακα Αιγινιακό να περνάει εύκολα από την έδρα της Φαρκαδόνας και με το 3-0 να διατηρείται στο -1 από την κορυφή και την ΑΕ Καραϊσκάκης.
Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Περικλή Αμανατίδη ο Γουέλκαμ που σκόραρε δις στο πρώτο ημίωρο (8’, 30’), ενώ στο 50ό λεπτό ο Γκούρτσας έκλεισε το σκορ διαμορφώνοντας το τελικό 0-3.
Η Φαρκαδόνα έχει ουσιαστικά αποχαιρετήσει την κατηγορία.
Διαιτητές: Χανίδης, Τσιότσιος-Φράγιος (Μακεδονίας)
ΦΑΡΚΑΔΟΝΑ (Τέγος-Ευαγγέλου): Κεχαγιάς, Κουμπούρας, Γιώτας, Κωστακιώτης (76′ Γκαραγκιόζη), Ξάνθος, Γεωργιάδης, Λένος (75′ Νάκος), Τσικρικάς, Ιακωβάκης, Γρηγορίου (75′ Ψύρρας), Καπράλος
ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Περικλής Αμανατίδης): Τόλιος, Αραμπατζής, Λιόλιος, Δήμου, Σαββίδης, Οικονόμου, Ζούρκος (46′ Αντωνιάδης), Ντεβέσα (60′ Αχαλινόπουλος Κ.), Τάντιτς, Γκούρτσας, Γουέλκαμ (65′ Κουτσοσπύρος)
Πηγή: pamebala

Ρήγας Φεραίος-Πύδνα Κίτρους 0-0
Σε ματς που οι “κυανόλευκοι” ήταν καλύτεροι και είχαν τις μεγαλύτερες ευκαιρίες, πρόσθεσαν άλλο ένα σημαντικό βαθμό στην πολύ καλή συγκομιδή τους. Αξίζει να αναφέρουμε ότι ήταν η τέταρτη διαδοχική εντός έδρας ισοπαλία (οι τρεις χωρίς γκολ).
Ο Λάκης Μπακάλης είχε στο αρχικό σχήμα τους Κεφαλά κάτω από την εστία, στην άμυνα δεξιά τον Χατζηαθανασίου, αριστερά τον Σπαθή και στόπερ τους Γκάγκα, Βουραζέρη. Στον άξονα της μεσαίας γραμμής οι Χατζής, Ζενούνι, στις πτέρυγες οι Γουτούλης, Σέττος, σε επιτελικό ρόλο ο Τσίπη και προωθημένος ο Κορέτα.
Πρώτο σουτ από τον Χατζή που μπλόκαρε ο Ταταρίδης στο 7ο λεπτό και στο αμέσως επόμενο, μακρινό προσπάθεια του Χάμου πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Η πρώτη καλή στιγμή για τον Ρήγα Φεραίο καταγράφηκε στο 25ο όταν από μεταβίβαση του Γουτούλη, ο Σέττος μπήκε στη μεγάλη περιοχή, τετ-α-τετ αλλά το σουτ του πήγε πάνω στον αντίπαλο γκολκίπερ. Τρία λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης είχε γυριστό σουτ που έφυγε άουτ, στο 30′ ο Τσίπη δοκίμασε να σκοράρει με φάουλ, ο τερματοφύλακας της Πύδνας όμως απέκρουσε και στο 31′ από κόρνερ του Σπαθή, κεφαλιά του Ζενούνι ήταν άστοχη.
Στο δεύτερο ημίχρονο, τρίτη τελική φάση στην οποία συμμετείχε ο Σέττος, όταν από σέντρα του Χατζηαθανασίου, δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα με σουτ. Ο Ταταρίδης είχε και πάλι σωστή επέμβαση στο 57′. Οι “κυανόλευκοι” ζήτησαν πέναλτι για χέρι αμυντικού μετά από φάουλ του Σπαθή στο 62′, η φιλοξενούμενη ομάδα φάνηκε απειλητική στο 75′ όταν από πάσα του Κυπαρίσση, το σουτ του Παυλίδη μπλόκαρε ο Κεφαλάς και οι τελευταίες φάσεις ανήκαν στους παίκτες του Μπακάλη.
Στο 83′ γκολ του Κορέτα ακυρώθηκε για οφσάιντ, στο 89′ κεφαλιά του Σέττου μπλόκαρε ο Ταταρίδης και στις καθυστερήσεις, ο επιθετικός του Ρήγα σούταρε αλλά και πάλι νικήθηκε από τον τερματοφύλακα. Ο Σπύρος Γκάγκας αποβλήθηκε στο 94ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη, που επιδίωξε καθώς με την πρώτη που είχε δεχθεί λίγο νωρίτερα, συμπλήρωνε επτά. Έτσι, θα χάσει μόνο την έξοδο στην Τσαριτσάνη και όχι δύο αγωνιστικές.
Ρήγας Φεραίος: Κεφαλάς, Χατζηαθανασίου, Βουραζέρης, Σπαθής, Γκάγκας, Γουτούλης (65′ Γεωργατζής), Χατζής, Τσίπη (70′ Γκίκα), Κορέτα, Ζενούνι, Σέττος.
Πύδνα Κίτρους: Ταταρίδης, Λαζαρίδης, Κόλα, Δημητρίου, Κωτσιόπουλος, Πετρουζέλης, Παυλίδης (85′ Σαβελίδης), Καραγκούνης, Κυπαρίσσης, Χάμος (78′ Τρικαλόπουλος), Καμπλιώνης (46′ Ένιο).

Πηγή: magnesiasports

Αχιλλέας Νεοκαισάρειας-ΑΕ Καραϊσκάκης 0-1
Δυνατό παιχνίδι στη Νεοκαισάρεια με τον γηπεδούχο Αχιλλέα να στέκεται καλά απέναντι στον πρωτοπόρο Καραϊσκάκη, με τους φιλοξενούμενους όμως να παίρνουν τελικά τη νίκη με 1-0. Οι γηπεδούχοι στερήθηκαν τις υπηρεσίες δυο βασικών τους παικτών αφού αγωνίσθηκαν χωρίς τους τραυματίες Λαζαρίδη και Τσαγκαράκη. Παρόλα αυτά δεν απειλήθηκαν πολλές φορές από την ομάδα της Άρτας αλλά δεν είχαν και την μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρουν και να πάρουν αυτοί τους βαθμούς της νίκης.
Η ομάδα της ΑΕ Καραϊσκάκης ήταν πιο δραστήρια στο πρώτο μέρος και κατάφερε να φτιάξει 2-3 καλές ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Βασιλειάδη. Στο 16΄ ο Φέτσης με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ έκανε το 0-1 που όπως αποδείχθηκε ήταν αρκετό για να δώσει το τρίποντο στην ομάδα του. Με αυτό το σκορ πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια αφού κάποιες ευκαιρίες ακόμη και για τις δυο πέρασαν ανεκμετάλλευτες.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αχιλλέας ισορρόπησε το παιχνίδι και έψαξε την ισοφάριση. Παρόλα αυτά τη μεγάλη φάση την είχε με τον Χούσο η ομάδα της Ηπείρου αλλά ο Βασιλειάδης …απογειώθηκε λέγοντας όχι και έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ.

Αχιλλέας Νεοκαισάρειας (Ν. Θεοδοσιάδης): Βασιλειάδης, Πολυχρονιάδης, Δερμίσης, Καπασακαλίδης, Τασίδης, Καρατζάογλου (77΄ Χατζηκωνσταντίνου), Ηλιάδης, Νάκας (83΄ Κρομύδας), Δεμηρτζόγλου, Ζαχαράκης, Μανίκας (65΄ Μιχαηλίδης).
ΑΕ Καραϊσκάκης (Α. Χαραλαμπίδης): Σικαλιάς, Παπανίκου, Λάμπρου, Μποτωνάκης, Διβανές, Αβραμίδης (46΄ λ.τ Δημητρίου), Χούσος, Γεωργιάδης (72΄ Δρακάκης), Ευαγγέλου, Γυφτοκώστας, Φέτσης (71΄ Μεντής).

Πηγή: pieriasport.blogspot

Πιερικός-Πύρασος Νέας Αγχιάλου 1-1
Έναν πολύτιμο βαθμό εκτός έδρας απέσπασε ο Πύρασος σήμερα το μεσημέρι στην Κατερίνη από τον Πιερικό, για την 27η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας.
Η ομάδα της Ν. Αγχιάλου αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1, δείχνοντας πολύ καλά στοιχεία, παίζοντας με δύναμη και πάθος. Ο Πύρασος ήταν καλός στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα όπου έχασε δύο καλές ευκαιρίες με τον Φάνη Μαλακασιώτη στο 18′ (σουτ άουτ) και με τον Αναστασίου στο 26′ (έπιασε αδύναμο σουτ το οποίο μπλόκαρε ο τερματοφύλακας Φιρινίδης). Τελικά το γκολ για τον Πύρασο ήρθε στο 32′ με τον Τσιουρέλη, μετά από πάσα που δέχθηκε από τον Μυργιώτη.
Στην επανάληψη ο Πιερικός ισοφάρισε στο 60′ με τον Αποστολίδη, με σουτ μέσα από την περιοχή και από πλάγια θέση. Στο 76′ ο Καράμπελας δεν μπόρεσε να νικήσει τον Χαλάτση, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Πύρασος έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κοτζαθανάση με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 80′ αποβλήθηκε ο Παπαδόπουλος του Πιερικού, με τις δύο ομάδες να παίζουν με δέκα παίκτες στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Παρά τις προσπάθειες των δύο μονομάχων γκολ δεν επιτεύχθηκε με το 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα. Ο Πύρασος έφτασε τους 31 βαθμούς στο βαθμολογικό πίνακα, παραμένοντας στην 11η θέση της κατάταξης.
ΠΙΕΡΙΚΟΣ: Φιρινίδης, Γούτσιος (46′ Δαδάκος), Ιορδανίδης, Ανδρέου, Παπουτσογιαννόπουλος, Τροΐρης, Κώτσιας, Παπαδόπουλος, Καράμπελας, Τσιώλης (59′ λ.τρ. Παναγιωτίδης), Κατσιαμήτας (23′ λ.τρ. Αποστολίδης)
ΠΥΡΑΣΟΣ: Χαλάτσης, Χατζητρακόσιας (63′ Γενιτσαρίδης), Κοντοβάς, Μπόρας, Μαλακασιώτης, Στεφανής, Κατής (67′ Κοτζαθανάσης), Βαγγελάκος, Τσιουρέλης, Μυργιώτης (78′ Καραγεώργος), Αναστασίου.
Πηγή: goalpost

2ος όμιλος – 27η αγωνιστική
Φαρκαδόνα-Αιγινιακός 0-3 ΤΕΛΙΚΟ
Νίκη Βόλου-Φωκικός 3-0 α.α
Πιερικός-Πύρασος Νέας Αγχιάλου 1-1 ΤΕΛΙΚΟ (Δευτέρα 21/3-15:00)

17Φωκικός260521962-1
* Ο Πιερικός έχει -6 βαθμούς με απόφαση της Football League * Η Φαρκαδόνα έχει -3 βαθμούς με απόφαση της ΠΕ/ΕΠΟ * Ο Φωκικός έχει αποβληθεί από το Πρωταθλημα με απόφαση της ΠΕ/ΕΠΟ