Τετάρτη 10 Δεκεμβρίου 2014

Αχιλλέας Νεοκαισάρειας-Αναγέννηση Άρτας 1-1 HD 9η Γ' εθνική 7-12-2014 Οι καλύτερες στιγμές

Toυ Κολίτση Νίκου
Φρένο στην ανηφόρα πρωταθλητισμού του Αχιλλέα Νεοκαισάρειας έβαλε η ομάδα της Αναγέννησης Άρτας, αποσπώντας πολύτιμη ισοπαλία (1-1), στο ντέρμπι πρωτοπόρων της

9ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ' εθνικής.
Οι γηπεδούχοι έχασαν μοναδικές ευκαιρίες να διευρύνουν το σκορ στο πρώτο ημίχρονο, μετά το γκολ του Μακράκη με πέναλτι, σε μία επίμαχη φάση που αμφισβήτησαν έντονα οι φιλοξενούμενοι στη διάρκεια αλλά και μετά το τέλος του αγώνα, είχαν δοκάρι, ζήτησαν με τη σειρά τους πέναλτι σε νέα επίμαχη φάση, αλλά δεν μπόρεσαν να αλλάξουν το σκορ με το οποίο τελείωσε το 1ο ημίχρονο.
Στο 2ο ημίχρονο η Αναγέννηση Άρτας κέρδισε τις προσωπικές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου, πίεσε στη μεσαία γραμμή και άρχισε να δείχνει τις απειλητικές της διαθέσεις, κυρίως από στημένες φάσεις, μέχρι που ισοφάρισε σε 1-1, με τον Σιδηρόπουλο που είχε προωθηθεί, σκορ που έδωσε δραματικό χαρακτήρα στη συνέχεια και παρέμεινε μέχρι το τέλος.  Τα τελευταία είκοσι λεπτά οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πετύχουν το γκολ της νίκης με τον τερματοφύλακα Μπαντή να λέει και πάλι όχι σε μοναδική ευκαιρία των γηπεδούχων.
Man of the matchΑναμφισβήτητα ο υψηλόσωμος τερματοφύλακας της Άρτας Βασίλης Μπαντής ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης,  με τις επεμβάσεις του, τις τοποθετήσεις του, την ψυχραιμία και την αποτελεσματικότητά του. Με ηγετικές ικανότητες, αποφασιστικές εξόδους, σταθερός και συμμετοχικός με τους αμυντικούς του, νικήθηκε μόνο από τα 11 βήματα με τη 2ηπροσπάθεια, μετά την απόκρουση του πέναλτι και την ολιγωρία των αμυντικών του να επανέλθουν στη μεγάλη περιοχή. Τον τίτλο μοιράζεται μαζί με τον 28χρονο Δημήτρη Παυλίδη της Νεοκαισάρειας, που κυριολεκτικά όργωσε το γήπεδο, κατάπιε αμέτρητα χιλιόμετρα, κυνήγησε όλες τις φάσεις, δημιούργησε ρήγματα, κινήθηκε με μαεστρία στον κενό χώρο, ταχυδυναμικός και εκρηκτικός, έχασε την ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι στο 1ο ημίχρονο.
Highlightsη εντυπωσιακή γιατρός του αγώνα που έκλεψε τις εντυπώσεις, ο θεαματικός «πανηγυρισμός της χρονιάς» του Σιδηρόπουλου της Αναγέννησης και των συμπαικτών του και ο τραυματισμός του Τσαγκαράκη της Νεοκαισάρειας που ευχόμαστε να μην αποδειχθεί τόσο σοβαρός.
Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.