Τετάρτη 20 Απριλίου 2011

Βουβός θρήνος!!! Η ΑΕΚ,η βασίλισσα του ΜΠΑΣΚΕΤ στην Α2!!!

Η ομάδα που έμαθε το μπάσκετ στους Ελληνες έφυγε από την Α1 - Νίκησε τον Πανιώνιο αλλά ο Ηλυσιακός του Γαμπιεράκη έγινε... Λέικερς στο τελευταίο πεντάλεπτο στην Ρόδο και πήρε την νίκη

Του Γιώργου Νικολάου

Η μεγαλύτερη έκπληξη (;) των τελευταίων ετών στο ελληνικό μπάσκετ σημειώθηκε στη Ζωφριά. Η ΑΕΚ για πρώτη φορά στην πλούσια ιστορία της αποχαιρέτησε την Α1, υποβιβάστηκε στην Α2, αν και ο μεγαλομέτοχος ετοιμάζεται να τη ρίξει στη Β΄ Εθνική! Νίκησε μεν 76-68 τον Πανιώνιο, αλλά ο Κολοσσός δεν έκανε το καθήκον του (σ.σ. που ήλπιζαν οι Καραμανλής-Κορωνιός) στο ματς με τον Ηλυσιακό. Η πιο «μαύρη σελίδα» της «Βασίλισσας» καταγράφηκε. Οι ένοχοι είναι πολλοί. Οι παίκτες της ΑΕΚ και ο προπονητής «τα άκουσαν» από τους οπαδούς, που έριξαν και αντικείμενα, αλλά δεν φταίνε εκείνοι για όλα τα στραβά και ανάποδα! Κάποιοι άλλοι εντός και εκτός... ΑΕΚ θα πρέπει να κρύβονται από ντροπή...
Ο αγώνας:
Ο Ντικούδης (κορυφαίος της αναμέτρησης) πέτυχε το πρώτο τρίποντο των γηπεδούχων αργά, στο 3΄ της αναμέτρησης, και ισοφάρισε σε 3-3. Ο Θεσσαλός σέντερ, ο μοναδικός της «ταξιαρχίας» του Σάκοτα, που κατέκτησε τον τίτλο του 2002, και φορά σήμερα τη φανέλα της ΑΕΚ, έδωσε την ώθηση για την «κιτρινόμαυρη» επίθεση. Με το σκορ στο 20-17 αντικαταστάθηκε στο 9΄, αφού είχε κουραστεί. Ο Κορωνιός πήρε ρίσκο και έριξε στο ματς τον Μπόιντ. Η πρώτη περίοδος έληξε 22-17. Στη δεύτερη, η ΑΕΚ είχε το ψυχολογικό προβάδισμα. Προηγήθηκε 28-19 στο 12΄ με τον Νικολαίδη να έχει πάρει τη «μπαγκέτα» από τον Ντικούδη. Ο Κορωνιός επέμεινε στον Μπόιντ, γεγονός που προκάλεσε οργανωτικά εμπλοκή στην «Ένωση». Όταν αποσύρθηκε (λόγω των 2 φάουλ;) ο Νικολαίδης η ΑΕΚ αντιμετώπισε πρόβλημα και στην επίθεση. Ο Πανιώνιος μείωσε 28-26. Ο Κορωνιός έριξε στο ματς Νικολαίδη, Δορκοφίκη, Ντικούδη, αλλά ο... Παραγιός με τρίποντο έγραψε το 28-29 στο 15΄, ήτοι σερί 10-0 του Πανιωνίου! Η ΑΕΚ πέρασε μπροστά στο 16΄(30-29). Ο Καστλ έχασε τρεις συνεχόμενες επιθέσεις. Ο Άντερσον που δεν είχε αντίπαλο στο πρώτο ημίχρονο, πέτυχε το 30-31 στο 17΄. Ο Πανιώνιος είχε συνέλθει προ πολλού και απειλούσε. Το ματς είχε άγρια ομορφιά, αλλά η ΑΕΚ... καιγόταν. Ο Κορωνιός επέμεινε στη ζώνη και ο Αθηναίου έγραψε με τρίποντο το 34-38. Το «ροτέισον» του Μπαρτζώκα απέδιδε, καθώς παρά τα προβλήματα τραυματισμών είχε μεγαλύτερο βάθος στον πάγκο. Το ημίχρονο έκλεισε 37-40 και τη Ζωφριά άρχισαν να τη «ζώνουν φίδια». Τα 7 τρίποντα των φιλοξενουμένων έκαναν τη διαφορά...
Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ έδειξε πιο αποφασισμένη. Προηγήθηκε 45-42 στο 24΄, αλλά στην άμυνα αντιμετώπιζε προβλήματα. Ο Πανιώνιος με σχετική ευκολία είτε διείσδυε στο καλάθι της «Ένωσης», είτε εκτός περιοχής. Οι «κυανέρυθροι» προηγήθηκαν 46-45 στο 25΄, αλλά το ματς παρέμενε... θρίλερ με χιτσκοκική εξέλιξη. Ο Παραγιός πέτυχε το 47-50 στο 26΄. Ο Κορωνιός έριξε στο ματς τον Δορκοφίκη αντί του αρνητικού Κοχαντάρεβιτς. Ο Πανιώνιος «τιμώρησε» πάλι την επιλογή ζώνης και με Αθηναίου έγραψε το 51-53. Ο Δορκοφίκης με τρίποντο πέτυχε το 56-53 στο 29΄, και ο Ντικούδης το 58-53 αλλά το ντέρμπι είχε δρόμο. Στην τέταρτη περίοδο, η ΑΕΚ είχε πιο εμπνευσμένες επιλογές στην επίθεση και πέτυχε να προηγηθεί 62-53 στο 32΄ με τον λεοντόκαρδο Δορκοφίκη. Δεν είχε αντοχές για να κρατήσει το σκορ, όμως, και ο Πανιώνιος μείωσε 62-58. Το 67-58 του Νικολαίδη στο 35΄ και το 70-59 του Ντικούδη στο 37΄ δημιούργησε προσδοκίες, αλλά τα μηνύματα από τη ...Ρόδο ήταν δυσάρεστα.
Τα δεκάλεπτα: 22-17, 37-40,58-53
Διαιτητές: Χριστοδούλου, Τανατζής, Ψαριανός
ΑΕΚ (Κορωνιός): Καστλ, Κοχαντάρεβιτς 3, Νικολαίδης 18 (4), Μπόιντ 3 (1), Ντικούδης 29 (1), Δορκοφίκης 12 (1), Καλλινικίδης 7, Μάντιτς 4.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μπαρτζώκας): Άντερσον 19 (4), Αθανασούλας 2, Τσιάρας 8 (1), Αθηναίου 6 (2), Μπατής 8 (2), Γιάνκοβιτς 1, Ιωάννου, Σαρηκόπουλος 13 Κόβιλ 13, Παραγιός 10 (2)