Δευτέρα 27 Ιουλίου 2015

Παγκόσμιος και στο Ρίο ο Γιαννιώτης

Συγκλονιστικός για μία ακόμα φορά ο Σπύρος Γιαννιώτης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στα 10 χλμ. και προκρίθηκε για τους Ολυμπιακούς του Ρίο!

Ο Σπύρος Γιαννιώτης είναι ο κορυφαίος Ελληνας αθλητής και το αποδεικνύει συνεχώς!  Για τρίτο σερί Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κατέκτησε μετάλλιο, τερματίζοντας στην τρίτη θέση στα 10 χιλιόμετρα ανοιχτής θάλασσας, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που γίνεται στο Καζάν!
Ο 35χρονος κολυμβητής του Ολυμπιακού ήταν τρομερός καθώς στην αρχή κράτησε δυνάμεις και ήταν εκτός δεκάδας. Ωστόσο στα τελευταία δύο χιλιόμετρα ξεκίνησε την αντεπίθεση του κι αφού τους προσπέρασε όλους με εξαίρεση τον Αμερικανό αντίπαλο του Bιλμόσκι, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο! Και θα μπορούσε να ήταν και δεύτερος αλλά ο Ολλανδός κολυμβητής του πήρε στα τελευταία μέτρα το ασημένιο μετάλλιο.
Ο Γιαννιώτης φυσικά εξασφάλισε και τη συμμετοχή στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, το επόμενο καλοκαίρι. Είναι η 5η φορά που ο πρωταθλητής του Ολυμπιακού θα πάει σε Ολυμπιακούς Αγώνες!

Διάβασε περισσότερα στο: Παγκόσμιος και στο Ρίο ο Γιαννιώτης | Κολύμβηση | gazzetta.gr
Follow us: @gazzetta_gr on Twitter | gazzetta.gr on Facebook