Τετάρτη 20 Ιουλίου 2011

Πρωταθλητής κόσμου ο Γιαννιώτης! (photos)

Ο Σπύρος Γιαννιώτης έγραψε ιστορία, κερδίζοντας στα 10 χλμ κολύμβησης ανοιχτής θάλασσας στο 14ο παγκόσμιο πρωτάθλημα στη Σαγκάη!
Ο Σπύρος Γιιανιώτης τρισευτισμένος με το χρυσό μετάλλιο του παγκόσμιου πρωταθλητή
Ο τριάντα ενός ετών αθλητής του Ολυμπιακού έγινε ο δεύτερος Ελληνας που κερδίζει το χρυσό
μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα μετά τον Αρη Γρηγοριάδη, ο οποίος είχε κερδίσει το χρυσό μετάλλιο στα 50 μ ύπτιο το 2005 στο Μόντρεαλ.

Πρωταθλητής κόσμου ο Γιαννιώτης! (photos) Πρωταθλητής κόσμου ο Γιαννιώτης! (photos) Πρωταθλητής κόσμου ο Γιαννιώτης! (photos) Πρωταθλητής κόσμου ο Γιαννιώτης! (photos) Πρωταθλητής κόσμου ο Γιαννιώτης! (photos)

Παράλληλα ο Σπύρος Γιαννιώτης εξασφάλισε την παρουσία του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου το 2012.

Αυτό είναι το δεύτερο μετάλλιο της Ελλάδας στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στη Σαγκάη, καθώς είχε προηγηθεί το χάλκινο μετάλλιο από τη Μαριάννα Λυμπερτά στα 10 χλμ. και το έκτο συνολικά της Ελλάδας στην ιστορία της διοργάνωσης.

«Ναυμαχία» με τον Λουρτζ

Ο αγώνας των 10 χλμ ήταν συγκλονιστικός. Ο Σπύρος Γιαννιώτης, σε συνεργασία με τον προπονητή του Νίκο Γέμελο είχαν σχεδιάσει την τακτική του αγώνα, βάσει της οποίας θα ξεκινούσε πιο αργά από τους αντιπάλους του και στα τελευταία δύο χιλιόμετρα θα έκανε την αντεπίθεσή του.

Όπως και συνέβη. Ο κορυφαίος Ελληνας κολυμβητής μετά τα 8.5 χλμ άρχισε να ανοίγει το ρυθμό του φθάνοντας στα τελευταία μέτρα να κοντράρεται για άλλη μια φορά με έναν μεγάλο του αντίπαλο τα τελευταία χρόνια. Τον Γερμανό Τόμας Λουρτζ.
Μόνο που τώρα ήταν η δική του στιγμή. Ο Σπύρος Γιιανιώτης ακούμπησε το χέρι του στην ειδική πλάκα που μετρά το χρόνο και στον σταμάτησε στη 1ώρ.54:24.7, με τον Τόμας Λουρτζ να τον ακολουθεί μόλις 2.5 δευτερόλεπτα μετά, σε 1ώρ.54.27.2., ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Ρώσος Σεργκέι Μπολσάκοφ σε 1ώρ.54.31.8.
Στην 23η θέση ο Φωκαίδης
Τη δική του μάχη έδωσε και ο Αντώνης Φωκαίδης Ο μόλις είκοσι ενός αθλητής του ΠΑΟΚ τερμάτισε σε χρόνο 1ώρ.55:02.01 και κατετάγης στην 23η θέση.