Σάββατο 25 Φεβρουαρίου 2017

Πήρε το τοπικό ντέρμπι ο Διαγόρας Σεβαστής, έχασε το Κίτρος στο ντέρμπι κορυφής, ήττα και για τον Πιερικό

Γ’ Εθνική – 16η αγωνιστική (εξ αναβολής)
Σάββατο 25/2 – 15:00

2ος όμιλος

Πύδνα Κίτρους-Απόλλων Λάρισας 0-1
Νίκη Βόλου-Εθνικός Φιλιππιάδας (Κυριακή 26/2-15:00)
Τηλυκράτης Λευκάδας-Αμβρακία Κωστακιών 1-0
Διαγόρας Σεβαστής-Αχιλλέας Νεοκαισάρειας 2-1
ΑΕ Ιστιαίας-Πιερικός 1-0
ΑΕ Καραϊσκάκης-Ρήγας Φεραίος (Κυριακή 26/2-15:00)
Αστέρας Πετρίτη-Ολυμπιακός Βόλου (Κυριακή 26/2-15:00)

Μεγάλο «διπλό» στο Κίτρος!

Την… καρδάρα που «γέμιζε» τις προηγούμενες αγωνιστικής «έχυσε» η Πύδνα Κίτρους, η οποία γνώρισε εντός έδρας ήττα με 0-1 από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα Λάρισας, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής και έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει ακόμη περισσότερο στην κορυφή, μένοντας πλέον οκτώ βαθμούς μακριά της.
Το μοναδικό γκολ της συνάντησης πέτυχε ο Σάββας στο 39′, με τους φιλοξενούμενους να μετουσιώνουν έτσι την υπεροχή τους στο α’ ημίχρονο, απέναντι σε μια νευρική και αγχωμένη Πύδνα, ενώ το «συγκρότημα» του Γιώργου Χατζάρα, παρότι στο β’ ημίχρονο κυριάρχησε απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο, δε μπόρεσε να φτάσει σε ένα γκολ, με το τελικό 0-1 να «σφραγίζει» τις προσπάθειες των δυο ομάδων.

Το «φιλμ» του αγώνα:
4′ Σέντρα του Ντόση από δεξιά, πετάχτηκε ο Κυπαρίσσης και έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα, αδύναμα, κατέληξε στα χέρια του Φιρινίδη.
16′ Ο Μανθάνο έγινε κάτοχος της μπάλας μετά από κόντρα και έκανε το χλιαρό σουτ, για να μπλοκάρει ο Παπατολίκας.
24′ Ο Καμπέρης σέντραρε, όμως ο Διβανές που έγινε κάτοχος της μπάλας, έκανε περιττές ντρίμπλες,ε με αποτέλεσμα να απομακρύνει ο Καραγκούνης.
39′ ΓΚΟΛ! 0-1: Ο Σάββας έπιασε «βολίδα» έξω από την περιοχή και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Παπατολίκα κάνοντας το Πύδνα Κίτρους – Απόλλων Λάρισας 0-1.
52′ Ο Ντόσης απέφυγε τον Σάββα και έβγαλε σέντρα από αριστερά, με τον Πιαστόπουλο από το ύψος του πέναλτι να σουτάρει και τη μπάλα να χτυπάει σε σώματα αμυντικών και να απομακρύνεται.
58′ Ο Δήμας έβγαλε ωραία μπαλιά-τρύπα στον Ντόση, όμως αυτός έχασε το κοντρόλ με αποτέλεσμα να διώξει ο τερματοφύλακας Κουρδής.
63′ Ο Πιαστόπουλος έβγαλε μπαλιά-τρύπα στον Ν. Κυπαρίσση, ο οποίος διεκδίκησε την κατοχή με τον τερματοφύλακα Κουρδή, σε μια φάση στην οποία αν ο ποδοσφαιριστής της Πύδνας έπεφτε στο έδαφος, θα μπορούσε να υποδειχτεί πέναλτι.
65′ Πολύ καλή στιγμή για την Πύδνα με τον Παπαδημητρίου να βρίσκεται απέναντι από τον Κουρδή και να σουτάρει δυνατά, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Απόλλωνα Λάρισας.
85′ Ο Παπαδημητρίου απέφυγε τον Ανδρέου, έπειτα από σέντρα του Καραγκούνη, και επιχείρησε το πλασέ, ομως ο Κουρδής έπεσε και μπλόκαρε κρατώντας το 0-1.
90’+2′ Ο Ιβανίδης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Απόλλων Λάρισας ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Φωτιάς με βοηθούς τους Δεμερτζή και Μίσκο (Πέλλας).

Πύδνα Κίτρους (Γιώργος Χατζάρας): Παπατολίκας, Καραγκούνης, Λαζαρίδης, Κωτσιόπουλος, Στούμπος, Σαμουηλίδης (46′ Πιαστόπουλος), Καθάριος (79′ Γ. Ιορδανίδης), Δήμας (63′ Παπαδημητρίου), Ν. Κυπαρίσσης, Ντόσης, Τσατσαρής.
Απόλλων Λάρισας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Φιρινίδης (25′ λ.τ. Κουρδής), Σάββας, Παπαδόπουλος, Ν. Ιορδανίδης, Ανδρέου, Αγροδήμος, Σκούπρας, Διβανές (69′ Ιβανίδης), Μανθάνο, Πέντα, Καμπέρης (75′ Συρράκος).
 Πηγή: katerinisport

Το ντέρμπι στον Διαγόρα!

Ο Διαγόρας Σεβαστής ήταν ο νικητής στο πιερικό ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, καθώς επικράτησε 2-1 του Αχιλλέα Νεοκαισάρειας και ανέβηκε ξανά στην 3η θέση της βαθμολογίας, εκμεταλλευόμενος την εντός έδρας ήττα της Πύδνας με 0-1 από τον Απόλλωνα Λάρισας.
Αντίθετα, ο Αχιλλέας παρέμεινε τελευταίος στο βαθμολογικό πίνακα, απέχοντας ωστόσο δυο βαθμούς από την γραμμή της σωτηρίας (ο Αστέρας Πετριτή έχει έναν αγώνα λιγότερο). «Όλα τα λεφτά» ήταν το β’ ημίχρονο, καθώς μετά από ένα πολύ κακό α’ ημίχρονο με χαρακτηριστικό τη δύναμη και την απουσία φάσεων, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με πλασέ του Σαμανίδη στο 50′ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με κεφαλιά του Δεμηρτζόγλου στο 53′. Για την ομάδα του Γιώργου Καμπερίδη, μείωσε ο Λαζαρίδης στο 90’+1′ με μακρινό σουτ.

46′ Σουτ του Μανίκα, η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Αλυσανδράτου.
48′ Σέντρα του Σαμανίδη από αριστερά, κεφαλιά του Γεωργίου από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα έφυγε αρκετά ψηλά από την εστία των φιλοξενούμενων.
50′ ΓΚΟΛ! 1-0: Σέντρα του Σκλιοπίδη από δεξιά, κεφαλιά του Μίχου, έδιωξε ο τερματοφύλακας Κούζας με τον Σαμανίδη να παίρνει το ριμπάουντ και με κοντινό σουτ να κάνει το 1-0.
53′ ΓΚΟΛ! 2-0: Φάουλ για τον Διαγόρα με τον Σκλιοπίδη να εκτελεί από δεξιά, κεφαλιά ο Δεμηρτζόγλου και 2-0 για τον Διαγόρα.
70′ Ο Μπενίσκος, αφύλακτος, έκανε το σουτ, απομάκρυνε όμως ο Κούζας.
76′ Δυνατό σουτ του Τάχου, έδιωξε ο Κούζας.
90’+1′ ΓΚΟΛ! 2-1: Ο Λαζαρίδης είδε τον Αλυσανδράτο εκτός θέσης και με εκπληκτικό σουτ, περίπου 10-15 μέτρα έξω από την περιοχή, μείωσε σε 2-1.
Διαιτητής της συνάντησης ήταν ο Λυμπούδης με βοηθούς τους Κουφό και Φράγιο από την ΕΠΣ Μακεδονίας.
Διαγόρας Σεβαστής (Κώστας Παπαδόπουλος): Αλυσανδράτος, Σκλιοπίδης, Λαγδάρης, Δημητρίου, Τάχος, Δημητρουλόπουλος (Τσαγκαράκης), Δεμηρτζόγλου, Μίχος, Μπενίσκος, Γεωργίου (52′ Καράμπελας), Σαμανίδης.
Αχιλλέας Νεοκαισάρειας (Γιώργος Καμπερίδης): Κούζας, Λαζαρίδης, Πετρουζέλης, Σκέντος, Μανίκας, Τουλκερίδης (57′ Φωκαΐδης), Δερμίσης (Καραμανώλας), Δημηνάς, Καμπερίδης (76′ Σιδηρόπουλος), Νάκας, Τοπάλι.

Νίκη-χρυσάφι για Ιστιαία!

Νίκη παραμονής στην κατηγορία πέτυχε η ΑΕ Ιστιαίας, απέναντι στην ιστορική ομάδα του Πιερικού, με 1-0!
Η Ιστιαία είχε το έλεγχο του παιχνιδιού και δημιούργησε και ευκαιρίες βρίσκοντας ανοίγματα στην αντίπαλη άμυνα, ενώ αντίθετα οι φιλοξενούμενοι δεν απείλησαν την άμυνα του Μάλτζαρη. Σημαντικό το γεγονός ότι η ομάδα του Παπανικολάου προηγήθηκε στ 5ο κιόλας λεπτό, με ένα σουτ του Νικολέτου σχεδόν από το κόρνερ και με την μπάλα να βρίσκει στο δεύτερο δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0.
Από κει και μετά, η επίθεση της Ιστιαίας βρίσκοντας «τρύπες» απείλησαν τον Σολεϊμιτζόγλου με τους Αλεξίου, Νικολέτο και Γεωργιάδη, ενώ ο Πιερικός μόνο στο 69΄ είχε ένα σουτ με τον Κοκονόζι το οποίο απέκρουσε ο Μάλτζαρης.
Α.Ε. Ιστιαίας (Παπανικολάου): Μάλτζαρης, Μπουλγκουρίδης, Ανέστης, Λαμπρόπουλος, Πανάκης, Στασινόπουλος, Θόρια (69΄ Ηλιόπουλος), Γεωργιάδης (61΄ Χαραλαμπίδης), Τσαούσης, Νικολέτος (82΄ Φυσαράκης), Αλεξίου.
Πιερικός (Ζιώγας): Σολεϊμιτζόγλου, Κολοβάκης, Γκιόζα, Καρτσαμπάς, Γαλανόπουλος, Τσόμης, Συμεωνίδης (52΄ Τριανταφύλλου), Λούγκος, Κοκονόζι, Μάρκου, Λαζόπουλος.

Πηγή: eviagoal.blogspot