Παρασκευή 17 Απριλίου 2015

Όλυμπος Λεπτοκαρυάς-Διαγόρας Σεβαστής 0-0 HD Ημιτελικός Play Off 15-4-2015 Πρόκριση Λεπτοκαρυάς

Του Κολίτση Νίκου

Λευκή πρόκριση (0-0) πήρε η Λεπτοκαρυά  στον τελικό του πρωταθλήματος των Play Off της Α' κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας, μετά τον ισόπαλο αγώνα με αντίπαλο το Διαγόρα

Σεβαστής και θ' αντιμετωπίσει την πρωτοπόρο Πύδνα Κίτρους την προσεχή Κυριακή.
Σ' έναν αμφίρροπο αγώνα, με αρκετό κόσμο στις κερκίδες του γηπέδου, οι δύο ομάδες έπαιξαν κλειστά και οι ευκαιρίες εξατέρωθεν  ήταν περιορισμένες. Η Λεπτοκαρυά αγωνίστηκε για δύο αποτελέσματα και διαχειρίστηκε έξυπνα τον αγώνα, κλείνοντας τους χώρους και τους ποιοτικούς μεσοεπιθετικούς της Σεβαστής, που είχε τη μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο με τον Μυστρίδη,  από ασίστ του Ανδρονικίδη σε αντεπίθεση, ισοφαρίζοντας την ευκαιρία του Ολύμπου, με εκπληκτικό σουτ του Χούτα και απόκρουση του αντίπαλου τερματοφύλακα Τσιλεγκερίδη.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λεπτοκαρυά συνέχισε να έχει την κατοχή στο χώρο του κέντρου, αλλά η Σεβαστή προσπάθησε να εξαντλήσει τις πιθανότητες να πετύχει ένα γκολ για την πρόκριση στον τελικό των play off, ανεβάζοντας παίκτες από τη μεσαία γραμμή και ενισχύοντας τη γραμμή κρούσης, χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει με μακρινά σουτ και στημένα. Η Λεπτοκαρυά στα τελευταία λεπτά βγήκε ακόμη περισσότερο στο μεγάλο χώρο και έχασε ευκαιρίες να σκοράρει, εκμεταλλευόμενη τα αμυντικά κενά των φιλοξενούμενων.
Highlights: η «απόκρουση της χρονιάς» του Σαρρή των γηπεδούχων , τα πολλά μικρά παιδιά της Λεπτοκαρυάς στο γήπεδο, οι πανηγυρισμοί των παικτών και των φιλάθλων για την πρόκριση στον τελικό, τα συναισθήματα και οι αντιδράσεις των πάγκων στις χαμένες ευκαιρίες, ο τραυματισμός και η αντικατάσταση του βοηθού του αγώνα από τον τέταρτο διαιτητή
Man of the match: ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, Σαρρής Αχ., πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, με την «απόκρουση της χρονιάς» σε αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Μυστρίδη -λόγω υψηλού βαθμού δυσκολίας και κρισιμότητας αγώνα- αλλά και σταθερή εμφάνιση, σωστές τοποθετήσεις και εξόδους σε όλη τη διάρκεια του αγώνα
Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.