Κυριακή 18 Μαρτίου 2018

Ηττήθηκε η Νίκη από τον ΠΑΟΚ 1-3 στο Αιγίνιο και δυσκόλεψε η θέση της

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-1 σετ τη Νίκη στο Αιγίνιο και σημείωσε την 16η νίκη του σε 21 αγώνες. Η Νίκη στο ντεμπούτο του Γιώργου Οικονομίδη στον
πάγκο άγγιξε την ισοφάριση που θα της έδινε πολύτιμο βαθμό ή βαθμούς αλλά δεν τα κατάφερε και έμεινε στους 27 βαθμούς και ισόβαθμη στην 8η θέση με τον Παμβοχαϊκό έχοντας μειονέκτημα ισοβαθμίας.

Η Νίκη έχει ακόμα να δώσει τον αγώνα με τον Ηρακλή Χαλκίδας εκτός έδρας. Εάν τελείωνε τώρα η κανονική περίοδος θα έπεφτε στα πλέι άουτ μαζί με Εθνικό Αλεξανδρούπολης και Παναθηναϊκό.
Η ομάδα του Αιγινίου για να αποφύγει τα πλέι άουτ θα πρέπει να προσπεράσει τον Εθνικό Πειραιώς ή τον Παμβοχαϊκό. Δηλαδή, να νικήσει η Νίκη στη Χαλκίδα τον Ηρακλή και να χάσει ο Εθνικός Πειραιώς από την Κηφισιά ή ο Παμβοχαϊκός από την Παναχαϊκή. Η Νίκη έχει μειονέκτημα σε διπλή ισοβαθμία με Παμβοχαϊκό και μειονέκτημα σε τριπλή ισοβαθμία με Ηρακλή Κηφισιάς και Παμβοχαϊκό.
Κορυφαίος του ΠΑΟΚ ήταν ο Ραφαήλ Κουμεντάκης ο οποίος μάλιστα ήρθε από τον πάγκο στο 2ο σετ και ξεκίνησε βασικός από το 3ο σετ.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Δανιηλίδου.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 15-16, 18-21, 20-25
2ο σετ: 8-7, 16-13, 21-16, 25-19
3ο σετ: 7-8, 14-16, 18-21, 18-25
4ο σετ: 3-8, 15-16, 21-20, 23-25

*Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 5 άσσους, 49 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 11 άσσους, 51 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (20-25, 25-19, 18-25, 23-25) σε 111'

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Οικονομίδης): Δημητριάδης, Μαυροβουνιώτης 13 (12/30 επ., 1 μπλοκ, 100% υπ. - 29% άριστες), Ντίνας 11 (6/8 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ροντρίγκεζ 8 (6/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στρούγκαρ 20 (19/38 επ., 1 άσσος), Παπαδόπουλος 9 (6/18 επ., 2άσσοι, 1 μπλοκ, 69% υπ. - 52% άριστες) / Ράκοβιτς (λ, 50% υπ. - 24% άριστες), Παπαλεξίου, Παπάζογλου.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Ουτσίκοφ 8 (4/15 επ., 4 άσσοι), Στίγγας 6 (5/5 επ., 1 μπλοκ), Πελεκούδας 11 (7/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Βάλκιερς 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 8 (6/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 68% υπ. - 36% άριστες), Γκιόν 7 (4/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 41% υπ. - 35% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 75% υπ. - 44% άριστες), Κουμεντάκης 19 (16/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 89% υπ. - 44% άριστες), Τερζής 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Σακόγλου 6 (4/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).