Πέμπτη 15 Μαρτίου 2018

Εθνικός Ν. Κεραμιδίου-ΑΕ Καρίτσας 0-2 παρ. (0-0) Τελικός Κυπέλλου ΕΠΣ Πιερίας (Βest of) 15-3-18 HD

Toυ Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)
Κύπελλο, τρίτης και φαρμακερής προσπάθειας, κατέκτησε η ΑΕ Καρίτσας, με τη συνδρομή παράτασης, επικρατώντας με 2-0
(0-0 κανονικός αγώνας), του πρωτάρη Εθνικού Νέου Κεραμιδίου -στη νέα αποκλειστικότητα του Metrosport.gr, με την οπτική των φιλάθλων-, στο γιορτινό τελικό της ΕΠΣ Πιερίας (πρώτο της νέας διοίκησης), μπροστά σε περισσότερους από 1200 φιλάθλους της Πιερίας και του ποδοσφαίρου γενικότερα. Ο Θεός και η ιστορία φαίνεται ότι χρωστούσαν το κύπελλο στην ομάδα του Μιχάλη Ζιώγα, που λίγο έλειψε να στερήσει ένας πρώην παίκτης της (Μπέης), καθώς, λίγο πριν τη λήξη του κανονικού αγώνα, με το σκορ στο 0-0, απώλεσε την «ευκαιρία της ζωής του», για να γράψει την πιο χρυσή σελίδα της ιστορίας του βιβλίου του Εθνικού Νέου Κεραμιδίου, που, ούτως ή άλλως, με τη συμμετοχή στον τελικό, έγινε best seller, για τους απανταχού λάτρεις των ποδοσφαιρικών ιστοριών, ομάδων που ξεπερνούν τα όρια της ποδοσφαιρικής λογικής. Μέχρι τότε πάντως, ο Εθνικός Νέου Κεραμιδίου, στην παρθενική εμφάνισή του σε τελικό κυπέλλου, αγωνιζόμενος μία κατηγορία κάτω από την ΑΕ Καρίτσας και πιο συγκεκριμένα στην Α’ κατηγορία της ΕΠΣ Πιερίας -έχοντας αποκλείσει διαδοχικά Ακαδημία Πλαταμώνα, Αχιλλέα Νεοκαισάρειας και Πιερικό, στα πέναλτι, σε αγώνες-μικρά θαύματα-, είχε φύλακα-άγγελό του, τον τερματοφύλακα Μιχαηλίδη, στο «one in a lifetime» παιχνίδι της ζωής του, κρατώντας, με την πολύτιμη βοήθεια των συμπαικτών του, το ισόπαλο αποτέλεσμα, σε ουκ ολίγες περιπτώσεις. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι, με κύριο εκφραστή των επιθετικών ενεργειών, τον αρχηγό Κυρτέγο, είδαν τον αντίπαλο τερματοφύλακα ν’ αποτρέπει, ισάριθμες φορές, την επίτευξη ενός γκολ, την ίδια στιγμή, που ο τερματοφύλακας Γκεβρέκης, σε δύο τουλάχιστον περιπτώσεις, διατήρησε ανέπαφη την εστία του, σε μοναδικές ευκαιρίες των Σκούρτι και Σταλίκα. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι, συνεχίζοντας να έχουν την κατοχή, πίεσαν περισσότερο, βρήκαν κενούς χώρους και δημιούργησαν ευκαιρίες (είχαν και δοκάρι με τον Τσιώμη), που όμως δεν kαρποφόρησαν. Οι παίκτες του Σάκη Λιάγκα, κατάφεραν να κρατήσουν το μηδέν, στα ενενήντα λεπτά, ενώ είχαν, εκτός από την ευκαιρία του Μπέη, μια ακόμη καλή στιγμή με τον Τσαουσίδη. Στην παράταση, ο Κυπαρίσσης, άνοιξε το σκορ, ξεκλειδώνοντας την άμυνα των γηπεδούχων και στο τέλος του β’ ημιχρόνου, ο νεοεισελθών Μαυρίδης, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, χαρίζοντας το κύπελλο στην Καρίτσα, για πρώτη φορά στην ιστορία της.
Highlights: οι φίλαθλοι των δύο ομάδων, με την αριθμητική πλάστιγγα να γέρνει ελαφρώς προς την πλευρά της Καρίτσας, με τους ουδέτερους, πάντως, να δείχνουν σαφή προτίμηση προς τον Εθνικό, όπως είθισται με τα αουτσάιντερ, οι παραδοσιακοί χοροί, στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, από τα χορευτικά συγκροτήματα των Νέου Κεραμιδίου "Μακεδονία" και της Καρίτσας "Όλυμπος", οι πολυπληθείς ακαδημίες των δύο ομάδων, η ξεχωριστή... Gate21 της Καρίτσας, με τους νεαρούς οπαδούς να ανασύρουν... το αεροπλάνο του Μπιν Λάντεν και με τύμπανο, χαρτάκια, πανό, κροτίδες και αναμμένους πυρσούς, να δίνουν έξτρα κιτρινόμαυρο χρώμα στην αναμέτρηση, η γυναικεία κυριαρχία στους φιλάθλους του Νέου Κεραμιδίου, με συγκινητική παρουσία ανθρώπων όλων των ηλικιών, για έναν οικισμό λίγων εκατοντάδων κατοίκων, η απουσία του Νταμπαλάκη του Εθνικού, ελέω... στρατιωτικής γραφειοκρατίας (όπως και η απουσία του πορτιέρο Καλαϊτζίδη, που αντικαταστάθηκε επάξια από τον, super hero, Μιχαηλίδη), o τραυματισμός του Γούτσιου της Καρίτσας, που τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Νταντίνη, η αποβολή του γενικού αρχηγού της Καρίτσας, για διαμαρτυρία, στη λήξη του ημιχρόνου, με αφορμή φάση, με πρωταγωνιστή τον Κυρτέγο, οι πανηγυρισμοί των κυπελλούχων, με σαμπάνιες, μπαλόνια, «We are the champions», on the decks και πυροτεχνήματα, η απονομή ηττημένων, νικητών & ΜVP, για πρώτη φορά στην εξέδρα των επισήμων, με περισσή επισημότητα, τα t-shirts, των νικητών, με το «τρίτη και φαρμακερή», να κλέβει την παράσταση, η είσοδος των ομάδων, με τo «Mακεδονία ξακουστή», στη διαπασών, το standing ovation στην αλλαγή του Καριτσιώτη Μητράκα, του Εθνικού, το τελευταίο παιχνίδι του πολύπειρου Μπουτογιάννη της Καρίτσας
Man of the match: Γκεβρέκης & Μιχαηλίδης, δικαιούνται τον τίτλο, για τις επεμβάσεις και τη συνολική τους απόδοση, κάτω από τα γκολπόστ, με τον Κυπαρίσση, της Καρίτσας, λόγω της σημασίας και της κρισιμότητας του πρώτου γκολ που πέτυχε, να δικαιούται τον τίτλο
Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.
Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com