Σάββατο 17 Φεβρουαρίου 2018

Η Νίκη με 3-1 «μπλόκαρε» την Κηφισιά στο Αιγίνιο

Με όπλο το μπλοκ, σταθερή υποδοχή από Μαυροβουνιώτη, Παπαδόπουλο και σημαντικές ανατροπές στο σκορ του 1ου και 4ου σετ η
Νίκη Αιγινίου νίκησε με 3-1 σετ την Κηφισιά και την έπιασε μαζί με τον Εθνικό Πειραιώς στην 6η θέση της βαθμολογίας έχοντας μάλιστα και πλεονέκτημα στην ισοβαθμία.

Συγκλονιστικό ήταν το πρώτο σετ με μεγάλες μάχες στο φιλέ, συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και εξαντλητικές μονομαχίες. Η Κηφισιά με δύο επιθέσεις του Σοάρες προηγήθηκε 6-4 αλλά η Νίκη προσπέρασε 12-11 και 13-12 με τα λάθη Χαντ και Βόιτσικ. Δύο πόντοι του Σοάρες και ένας του Σονάρι έκαναν σερί 3-0 και το 15-12 για την Κηφισιά. Ο Μαυροβουνιώτης ισοφάρισε 15-15 και μετά πόντο πόντο οι δύο ομάδες έφτασαν στο 23-23. Ο Ντίνας έφερε τη Νίκη σε σετ μπολ και ο Βόιτσικ ισοφάρισε. Μοιραίος ήταν ο Χαντ για την Κηφισιά καθώς έχασε το σερβίς (25-24) και στην επόμενη φάση ο Παπαδόπουλος τον κατέβασε με εντυπωσιακό ατομικό μπλοκ για το 26-24 και το 1-0 σετ.
Με καλύτερη ψυχολογία η Νίκη μπήκε δυνατά και στο 2ο σετ. Ο Ντίνας με επίθεση και ο Σονάρι με λάθος έδωσαν προβάδισμα 7-5 στη Νίκη ενώ στο 10-8 δύο πόντοι του Μαυροβουνιώτη και ένα λάθος του Βόιτσικ εκτίναξαν τη διαφορά στο 13-8. Η Νίκη κράτησε το πολύτιμο προβάδισμα ενώ η Κηφισιά δεν πίεσε στο σερβίς και είχε πρόβλημα στο μπλοκ – άμυνα και δε μπόρεσε να τελειώσει κόντρα επιθέσεις για να μειώσει τη διαφορά. Με το μπλοκ του Ντίνα έγινε το 25-21 και το 2-0 σετ.
Μάχη πόντο πόντο έγινε στο 3ο σετ με τις δύο ομάδες να φτάνουν μέχρι το 17-17. Εφραιμίδης και Χαντ με επιθέσεις και ο Νικολάκης με μπλοκ έκαναν σερί 3-0 και έδωσαν προβάδισμα στην Κηφισιά με 20-17. Εκεί κρίθηκε το 3ο σετ με τον Χαντ να κάνει το 25-22 και το 2-1 σετ.
Τα πάντα κρίθηκαν στο 4ο σετ όπου στο φινάλε είχαν πρωταγωνιστικούς ρόλους ο Μήλης και ο Μελλές. Μέχρι το 11-11 οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί. Ο Ντε Σόουζα έβαλε μπροστά την Κηφισιά (11-12) ενώ με τα δύο συνεχόμενα λάθη Κιχάδα και Στρούγκαρ η Κηφισιά ξέφυγε 14-11. Ο Κιχάδα τροφοδοτήθηκε εκ νέου και με δύο πόντους αλλά και επίθεση του Παπαδόπουλου η Νίκη ισοφάρισε 14-14. Ο Στρούγκαρ έδωσε προβάδισμα και ο Μαυροβουνιώτης έκανε το 16-15, αλλά και πάλι η Κηφισιά με δικό της σερί 3-0 από δύο επιθέσεις Χαντ και νέο μπλοκ Νικολάκη προσπέρασε 18-16. Αλλά και πάλι η Νίκη δεν το έβαλε κάτω. Με λάθος του Χαντ και επιθετικό κρεσέντο από Μαυροβουνιώτη, Στρούγκαρ η Νίκη έκανε καθοριστικό σερί 5-0 και πέρασε μπροστά 21-18 ξεσηκώνοντας τους οπαδούς της. Η απάντηση ήρθε από τον Χαντ, τα σερβίς του Μελλέ και του Εφραιμίδη και έτσι η Κηφισιά έφερε το ματς στα ίσια 23-23. Η επίθεση του Στρούγκαρ και το μπλοκ του Μήλη (που είχε μπει αλλαγή) πάνω στον Σοάρες έκανε το 25-23 και το 2-1 σετ.
Διαιτητές: Θεμελής - Δανιηλίδου
Διακύμανση
1ο σετ: 7-8, 15-16, 20-21, 26-24
2ο σετ: 8-6, 16-11, 21-17, 25-21
3ο σετ: 8-6, 16-14, 18-21, 22-25
4ο σετ: 8-7, 16-15, 21-18, 25-23
Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 3 άσσους, 54 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 2 άσσους, 60 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 19 λάθη αντιπαλων.

Τα σετ: 3-1 (26-24, 25-21, 22-25, 22-25, 25-23) σε 131΄

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης  18 (16/41 επ, 2 μπλοκ, 78% υπ -43% άριστες), Ντίνας 7 (3/6 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κιχάδα 10 (5/10 επ, 5 μπλοκ), Στρούγκαρ 20 (18/36 επ, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 13 (10/17 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ -33% άριστες) / Ραΐκοβιτς (λ 60% υπ -35% άριστες), Κουτσονίκας (λ), Κιοσσές, Ρεμπούτζιας, Μηλής 1 (μπλοκ).

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (1/1 επ, 2 μπλοκ), Χαντ 29 (27/51 επ, 2 άσσοι), Ντε Σόουζα 18 (18/31 επ, 57% υπ -18% άριστες), Παπαγγελόπουλος 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Βόιτσικ 5 (5/11 επ, 67% υπ -33% άριστες), Σόναρι 12 (5/13 επ, 7 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 76% υπ -48% άριστες), Ντε Σόουζα, Παπαδόπουλος, Μελλές 1 (μπλοκ), Μανίκας, Γαβριήλ, Εφραιμίδης 2 (1/8 επ, 1 μπλοκ, 88% υπ -25% άριστες).

Ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου Θανάσης Στράντζαλης είπε: «Συνεχίσουμε να παίζουμε πολύ καλά. Κάναμε ακόμα μία μεγάλη εμφάνιση που δικαιώνει την προσπάθεια που έχουμε κάνει έως τώρα. Νικήσαμε δύο φορές την Κηφισιά και αυτό δείχνει πως οι νίκες που κάναμε εκτός έδρας δεν είναι τυχαίες. Δεν έχουν νικήσει πολλές ομάδες την Κηφισιά δύο φορές και μάλιστα με 3-1. Θεωρώ την Κηφισιά μία εξαιρετική ομάδα με καλούς αθλητές και ποιοτικό πασαδόρο. Μπράβο σε όλη την ομάδα και ειδικά στον Μαυροβουνιώτη για την σταθερότητα που παρουσιάζει. Το πρωτάθλημα έχει αποκτήσει άγρια ομορφιά. Το γεμάτο γήπεδο και το χειροκρότημα του κόσμου είναι για μας και την διοίκηση η καλύτερη ανταμοιβή».

Ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης είπε: «Στα κρίσιμα σημεία στο 1ο και στο 4ο σετ κάναμε λάθη που μας στοίχησαν ακριβά. Δεν πήγαμε όπως περίμενα. Αφήνουμε πίσω μας τον αγώνα στο Αιγίνιο. Δεν σχολιάζω την διαιτησία. Κοιτάμε μπροστά και τους επόμενους πέντε αγώνες που θα κρίνουν το τελικό μας πλασάρισμα».