Κυριακή 29 Οκτωβρίου 2017

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – ΕΟ Σταυρούπολης 47-26

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 47-26 της Σταυρούπολης, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για
την 3η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.
Αμφίρροπο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τον Πιερικό Αρχέλαο να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με βραχεία κεφαλή (12-11).
Ανάλογη ήταν η εικόνα και του πρώτου μισού του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Πιερικό Αρχέλαο να εκμεταλλεύεται στην συνέχεια ένα σερί εννέα πόντων και να προηγείται με 25-17 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στείρο επιθετικά ήταν το πρώτο μισό του τρίτου δεκαλέπτου, καθώς δεν σημειώθηκε πόντος στα πρώτα 5’ 13” του δευτέρου ημιχρόνου. Στην συνέχεια τα κορίτσια της Τασούλας Τσιρογιάννη χάρη σε ένα νέο σερί (6-0) διεύρυναν κι άλλο τη διαφορά με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 31-19 υπέρ της ομάδας της Κατερίνης.
Αποφασισμένες μπήκαν οι παίκτριες του Πιερικού Αρχέλαου και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου σημείωσαν πέντε αναπάντητους πόντους στα πρώτα 1’ 05”, διεύρυναν τη διαφορά τους στους δεκαεπτά (36-19), ενώ δε χαλάρωσαν και στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, φτάνοντας δίκαια στην τελική επικράτηση με 47-26.

Διαιτητές: Γεωργούλης – Γκούτας.
Δεκάλεπτα: 12-11, 25-17, 31-19, 47-26.
ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τσιρογιάννη): Καραλή, Γκρίτζαλη 2, Αμβρακίδου 4, Ζουγκουρίδου 7, Φλώρου 9, Γκοτζαμάνη 9, Λάππα 1, Μπαγκλαρίδου, Λεκάι, Καρατάσιου 2, Μουστακίδου 10, Δημητριάδου 3.
ΕΟ Σταυρούπολης (Δρακουλίδης): Ανδριοπούλου, Αντωνιάδου 3, Μουρατίδου, Βέκιου, Κανέλογλου 9, Καραγιαννίδου, Πεχλιβανίδου Δ., Πεχλιβανίδου Σ. 8 (1), Γούτη, Γρηγοριάδου 4, Χαλκίδου 2, Χατζηστρατή.