Τρίτη 13 Δεκεμβρίου 2016

ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα - ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 57-73

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 57-73 του Βατανιακού, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του Α' ομίλου του Πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΚΑΣΚΕΜ.
Ισορροπημένα κύλησε το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Βατανιακό να διατηρεί οριακό προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του και τον Πιερικό Αρχέλαο να περνάει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ 2' 01" πριν την ολοκλήρωσή του, η οποία τον βρήκε να προηγείται με 11-15.
Στο ίδιο ισορροπημένο μοτίβο κινήθηκε και το πρώτο μισό του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Πιερικό Αρχέλαο να ανεβάζει την απόδοσή του, στο δεύτερο μισό του, να αποδίδει εξαιρετικά στην άμυνα και να καταφέρνει να αποσπαστεί με δώδεκα πόντους (18-30), 2' 08" πριν τη λήξη του ημιχρόνου, η οποία τον βρήκε, τελικά, μπροστά με δεκαπέντε (19-34).
Σε σταθερά επίπεδα κινήθηκε η διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ στο τέταρτο ο Πιερικός Αρχέλαος, άνοιξε ακόμα περισσότερο την ψαλίδα της, η οποία έφτασε στη μέγιστη τιμή της 5' 05" πριν τη λήξη της αναμέτρησης (48-68).
Δεκάλεπτα: 11-15, 19-34, 39-55, 57-73.
ΑΕΚ Βατανιακός Σάρισα (Χελιδώνης): Λυκίδης, Μέλιος Χ. 18 (4), Τερζόπουλος 7, Μέλιος Β., Γρηγοριάδης, Μάνος 7, Σκρέτας, Μαρμαρίδης, Λαγαμτζής 2, Κατηρτζίδης 20 (1), Κεσεσίδης 3.
ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Κακουλίδης, Ταβαντζής 11, Πολυχρόνης, Μπόζογλου, Μητσάλας 3 (1), Χατζηλάμπρου 6, Τζιοβάρας 6, Ιορδανίδης, Τσιλιγγαρίδης 10 (1), Τσιρογιάννης 22 (1), Μακρής, Ζιώγας 15.