Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου 2016

ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης - ΓΣΓ Νίκη Αλεξανδρούπολης 0-3

Ο Αρχέλαος ηττήθηκε από την Νίκη Αλεξανδρούπολης με 0-3 σετ, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική του 2ου υποομίλου του Β' ομίλου της Α2 Γυναικών.
Η ομάδα της Κατερίνης, παρουσιάστηκε σαφώς βελτιωμένη και ηττήθηκε δίκαια με το άδικο 0-3. Δίκαια γιατί η ομάδα της Νίκης Αλεξανδρούπολης φάνηκε καλύτερη στις λεπτομέρειες που έκριναν το κάθε σετ, άδικο όμως γιατί, όπως δείχνει και το σκορ του κάθε σετ, ο Αρχέλαος θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.

Ζητούμενο πλέον, για την ομάδα του Αστέριου Τσιουπλή, η αντίδραση. Αρχής γενομένης από τον αυριανό αγώνα των Νεανίδων κόντρα στον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών, ώστε να ανακάμψει ψυχολογικά και να επανέλθει στα επιτυχημένα αποτελέσματα.

Πόντο πόντο πήγε το πρώτο μισό του πρώτου σετ, με την πρώτη ομάδα που απέκτησε προβάδισμα μεγαλύτερο των δύο πόντων, να είναι ο Αρχέλαος (14-11), ο οποίος στην συνέχεια το άνοιξε στους πέντε πόντους (18-13). Η Νίκη Αλεξανδρούπολης ροκάνισε αθόρυβα τη διαφορά και πήρε τελικά το σετ.

Η Νίκη Αλεξανδρούπολης απάντησε στο αρχικό 4-2 του Αρχέλαου,περνόντας μπροστά με 5-7 και με ένα εξάποντο σερί προηγήθηκε με 9-16 και στην συνέχεια διαχειρίστηκε με επιτυχία το προβάδισμά της.

Αμφίρροπη η εξέλιξη και του τρίτου σετ και πλήρη ισορροπία στους είκοσι πρώτους πόντους και τη φιλοξενούμενη στην συνέχεια να καταφέρνει να πρηγηθεί με τέσσερις (13-17). Σε έναν όμως τόσο αμφίρροπο αγώνα, αυτές οι μικρές διαφορές κρίνουν τη μοίρα του και έτσι η Νίκη Αλεξανδρούπολης έφτασε δίκαια στην τελική επικράτηση.

Διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 16-12, 21-19, 26-28.
2ο σετ: 6-8, 9-16, 15-21, 18-25.
3ο σετ: 8-6, 13-16, 17-21, 22-25.

Τα σετ: 26-28, 18-25, 22-25.

ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης (Τσιουπλής): Χανδόλια, Δερβένη Α.Ντίτσα, Συβρίδου, Χαρτοματζίδου, Τζιλίνη, Πεπόνη, Δερβένη Φ., Μάτιου, Τσιουτσιούλη, Καραγιώργου, Γεωργαντά, Τσιγκαροπούλου, Κυπαρίσση.

ΓΣΓ Νίκη Αλεξανδρούπολης (Ανδρεάδης): Καλογεροπούλου, Χαρισιάδου, Σιουγγάρη, Παρισάκη, Τζήλλα, Παπάζογλου, Λογαρά, Καράμπαλη, Καρακύλλα, Λαμπρίδου, Αργύρη, Νικολαϊδου, Νικολάου, Μπουλιώνη