Παρασκευή 25 Νοεμβρίου 2016

ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης - ΠΑΣ Ίκαρος Έδεσσας 3-0

Ο Αρχέλαος επικράτησε με 3-0 σετ του Ίκαρου Έδεσσας σε αγώνα για την 1η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας των Ανδρών.

Η ομάδα του Παναγιώτη Στούπα έφτασε εύκολα στην επικράτηση και χωρίς να φορτσάρει, απέναντι στην ομάδα που τερμάτισε στη δεύτερη θέση του ομίλου πέρυσι, επιβεβαιώνοντας έτσι ότι είναι το μεγάλο φαβορί φέτος για την άνοδο στην Α2.
Στο πρώτο σετ ο Αρχέλαος πήρε ένα γρήγορο προβάδισμα τριών πόντων (4-1) και το διατήρησε κατά τη διάρκεια του μεγαλύτερου μέρους του σετ, ενώ στο τέλος του (18-15), με ένα επιμέρους σκορ 7-2, έφτασε εύκολα στην κατάκτησή του.
Στο δεύτερο σετ ο Αρχέλαος, με κεκτημένη ταχύτητα από το φινάλε του πρώτου, προηγήθηκε με 4-0, αλλά ο Ίκαρος Έδεσσας αντέδρασε και προηγήθηκε με 7-8. Το 9-9 όμως, έγινε γρήγορα 15-11 και κάπου εκεί, ουσιαστικά, τελείωσε και το σετ με τον Αρχέλαο να το κατακτά τελικά με 25-19.
Αμφίρροπο το ξεκίνημα του τρίτου σετ, με τον ίακρο Έδεσσας να διατηρεί βραχεία κεφαλή και τον Αρχέλαο να περνάει για πρώτη φορά μπροστά με 12-11 (μετά το 1-0). Η διαφορά άνοιξε στους τέσσερις (19-15) και η ομάδα της Κατερίνης δεν είχε κανένα πρόβλημα να φτάσει στην τελική επικράτηση.
Επόμενος αντίπαλος του Αρχέλαου, στην 1η αγωνιστική της Β' φάσης, θα είναι ο Αριστοτέλης Σκύδρας που επικράτησε νωρίτερα με 1-3 του ΓΣ Γρεβενών. Ο αγώνας έχει προγραμματιστεί να γίνει στο Β' Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης την προσεχή Τετάρτη, 30 Νοεμβρίου.
* Ένσταση, όσον αφορά την εφαρμογή των κανονισμών από την Α' Διαιτήτη της αναμέτρησης, Ελισάβετ Αθανασίου, κατέθεσε ο αρχηγός του Ίκαρου Έδεσσας, Γιώργος Ιωάννου, στο 3ο σετ όταν το σκορ ήταν 15-14, όταν δόθηκε πιαστή μπαλιά σε υποδοχή από σερβίς. Η κα Αθανασίου υποστήριξε ότι υπήρξε μεταφορά μπάλας από τον παίκτη που έκανε την υποδοχή.