Κυριακή 24 Απριλίου 2016

Διαγόρας Σεβαστής-Όλυμπος Λεπτοκαρυάς 2-1 HD Tελικός Α' ΕΠΣ Πιερίας play off "Σέβας Θεών" Ολύμπου

Toυ Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)

«Σέβας Θεών», -κατά την αρχαιοελληνική έννοια-, του Ολύμπου, απαίτησε και πήρε ο

Διαγόρας από τη Λεπτοκαρυά, με οδηγό το Μetrosport.gr, κατακτώντας στον τελικό (2-1) το πρωτάθλημα της Α' κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας και θα εκπροσωπήσει την Πιερία στα μπαράζ της ανόδου στη Γ' εθνική κατηγορία, σ' έναν τελικό με πρωταγωνιστές, στιγμές και γεγονότα, που θα μείνουν χαραγμένα με ανεξίτηλα χρώματα στους πολυπληθείς φίλους των δύο ομάδων αλλά και του ποδοσφαίρου, που πλημμύρισαν το γήπεδο του Βατανιακού.
Το 1ο ημίχρονο έκλεισε στο τέλος του, με το γκολ γυριστή κεφαλιά-σφραγίδα του Μπενίσκου, που αιφνιδίασε τον Σαρρή, στη 2η επικίνδυνη επίσκεψη με αξιώσεις στην εστία του, την ώρα που η Λεπτοκαρυά προσπαθούσε, αμυντικά έξυπνα στημένη, να βρει τη δική της ευκαιρία στην επίθεση, με τον Κουμορτζή να τη χάνει στις καθυστερήσεις. Στην επανάληψη, η Λεπτοκαρυά επιχείρησε να κάνει το come back, κυρίως από στημένα, χωρίς επιτυχές αποτέλεσμα και η Σεβαστή, του Διονύση Τοκατλίδη, πήρε τα ηνία των χαμένων ευκαιριών, μέχρι να πετύχει το 2-0, με αυτογκόλ Σιαμήτρα και τη μείωση του σκορ με τον Ανδρονικίδη, για τη Λεπτοκαρυά του Νίκου Μανίκα, που το πάλεψε μέχρι το τέλος.

Highlights: η απίστευτη "φάση της χρονιάς", της υπόδειξης πέναλτι-troll, στο 2-0, από τον «μη μας το παίζει και Κολίνα!», διαιτητή Ασλανίδη, -μία κατηγορία από μόνος του- που το πήρε πίσω, με χείρα βοηθείας βοηθού και διαμαρτυρίες των παικτών της Λεπτοκαρυάς (με την ατάκα από την κερκίδα "βγάλτο έξω, Γιώργο"), το διαρκές fair play του Μπενίσκου, μετά το σκληρό φάουλ σε αντίπαλο, τα απίστευτα δύο ψαλιδάκια των Κουντουργιώτη & Μπενίσκου αντίστοιχα, οι σαμπάνιες ως μέρος των πανηγυρισμών της Σεβαστής, οι στιχομυθίες παικτών, η cult διαμάχη περί "βλάκα", οι ατάκες, οι προκλήσεις, οι διαμαρτυρίες των προπονητών, το σουτ-τηλεφώνημα στο δοκάρι του Τζόβα της Λεπτοκαρυάς, η απόκρουση του Σαρρή στο ψαλιδάκι, τα "reflex" που έδειξε το σημαιάκι του κόρνερ στην έναρξη του βίντεο!, τα ηχητικά εφέ, στο dj σετ, στα γκολ των γηπεδούχων, αργεντίνικης έμπνευσης, ο φροντιστής της Σεβαστής (και πρώην του Πιερικού) Γ. Θεοδοσιάδης & η ανθρώπινη χειρονομία του για "ειδικό" αποδέκτη, το γήπεδο μαγικό πράσινο χαλί και τόσα άλλα...
Μan of the match: ο υψηλόσωμος πρώην παίκτης του Άρη Θεσ/νίκης, Μ. Μπενίσκος, ξεκλείδωσε την άμυνα της Λεπτοκαρυάς με το 1ο γκολ, έδωσε μάχες, έσπασε μπάλες στο μεγάλο χώρο, πήρε όλες τις κεφαλιές σε άμυνα και επίθεση και με κερασάκι-ψαλιδάκι στην τούρτα, δικαιούται τον τίτλο
Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com
Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.