Δευτέρα 29 Φεβρουαρίου 2016

Με εξάρα φιλοδώρησε ο Αιγινιακός τον Αχιλλέα, διπλό το Κίτρος στον Πύρασο

Εξάσφαιρο ο Αιγινιακός

Εύκολο αποδείχθηκε το απόγευμα για τον Αιγινιακό που μετέτρεψε το τοπικό ντέρμπι σε περίπατο κερδίζοντας με το επιβλητικό 6-1 τον ελλιπή Αχιλλέα Νεοκαισάρειας.

Η ομάδα του Αιγινίου ήταν ανώτερη και πήρε δίκαια τη νίκη που την κρατάει σε πορεία ανόδου αφού πλησίασε ακόμη πιο κοντά στον Καραισκάκη που έφερε ισοπαλία στο Βόλο με τη Νίκη.
Από την άλλη ο Αχιλλέας συνεχίζει την προσπάθεια του για παραμονή στην κατηγορία.
Το σκορ άνοιξε νωρίς όταν στο 4΄ο πρώτος σκόρερ του Αιγινιακού και του ομίλου Γκούρτσας έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του.
Η αντίδραση του Αχιλλέα ήρθε άμεσα και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τον Μανίκα στο 6΄, χωρίς όμως να χαρεί για πολύ αφού στην αμέσως επόμενη φάση οι γηπεδούχοι «ξαναχτύπησαν» αυτή τη φορά με τον Καρακατσάνη κάνοντας το 2-1.
Ο Πέντα λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου πέτυχε το 3-1 για τον Αιγινιακό.
Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Αιγινίου δε σταμάτησε και πέτυχε αρχικά το 4-1 με τον Γκούρτσα στο 48΄, το 5-1 με τον Καρακατσάνη στο 60΄για να κλείσει στο σκορ στο 87΄ο Ντεβέσα διαμορφώνοντας το τελικό 6-1.
Συνθέσεις (ενημερώνονται οι αλλαγές)
Αιγινιακός: Τόλιος, Αραμπατζής, Γιαζιτζόγλου, Δήμου, Λιόλιος, Αντωνιάδης, Καρακατσάνης, Ζούρκος, Γκούρτσας, Ντεβέσα, Πέντα
Αχιλλέας Νεοκαισάρειας: Τζήμας, Πολυχρονιάδης, Χατζηκωνσταντίνου, Ηλιάδης, Τασίδης, Καρατζάογλου, Μιχαηλίδης, Καπασακαλίδης, Νάκας, Κωτσιαρίδης, Μανίκας
Πηγή: pieriasport

Πλήρωσε τα λάθη

Ο Πύρασος για ακόμη μία αγωνιστική πλήρωσε τα αμυντικά λάθη. Βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο 0-2 από την Πύδνα και το μόνο που κατάφερε στην επανάληψη, ήταν να μειώσει στο σκορ.
Οι Αγχιαλίτες ήθελαν σήμερα το θετικό αποτέλεσμα για να ρεφάρουν την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής, αλλά όπως συνέβη την περασμένη Κυριακή, έτσι και σε αυτή τη συνάντηση, πλήρωσαν ακριβά τα όποια αμυντικά λάθη έκαναν. Στο 2ο λεπτό η Πύδνα απείλησε με σουτ του Πετρουζέλη που απέκρουσε δύσκολα ο Χαλάτσης, στο 26ο έγινε το 0-1 με αυτογκόλ.
Από φάουλ του Ραφτόπουλου, δεξιά και λίγο κάτω από το κέντρο, ο Γενιτσαρίδης βρήκε με κεφαλιά την μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής και την «κάρφωσε» στο “παραθυράκι”, εκεί που ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το γκολ. Και σαν μην έφθανε αυτό, τέσσερα λεπτά πιο μετά, η ομάδα του Κίτρους σκόραρε για δεύτερη φορά. Ο Καραγκούνης έκλεψε την μπάλα στο χώρο της μεσαίας γραμμής, έστρωσε δεξιά στον Κυπαρίσση ο οποίος σκόραρε με διαγώνιο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.
Μετά το σοκ του 0-2, οι του Πυράσου προσπάθησαν να ανασυνταχθούν και έχασαν μεγάλη ευκαιρία. Στο 34′ από ωραίο φάουλ του Μυργιώτη, ο Στεφανής βρέθηκε μόνος στη μικρή περιοχή αλλά η κεφαλιά του πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι. Η Πύδνα είχε ένα καλό σουτ του Πετρουζέλη που πέρασε λίγο άουτ.
Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι δεν κινδύνευσαν καθόλου. Πίεσαν ψηλά, ρίσκαραν, ήταν καλύτεροι και μείωσαν το σκορ. Αρχικά έχασαν καλή ευκαιρία με σουτ του Αναστασίου στο ύψος μεγάλης περιοχής που έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και στο 65′ έγινε το 1-2. Από φοβερή επέλαση του Τσιουρέλη ο οποίος πέρασε όποιον αντίπαλο βρήκε μπροστά του κι ασίστ, ο Μαλακασιώτης έκανε το κοντρόλ και με κοντινό σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Πύρασος αναθάρρησε αλλά του έλειψε το κάτι παραπάνω στην επίθεση, στην τελική προσπάθεια. Η καλύτερη φάση του μέχρι το τέλος ήταν σουτ του Κοτζαθανάση στο 81ο λεπτό που πέρασε σύρριζα από το αριστερό δοκάρι.
Πύρασος: Χαλάτσης, Γενιτσαρίδης (46′ Κοντοβάς), Χατζητρακόσιας, Στεφανής, Καραγιώργος (28′ λ.τρ. Μπόρας), Βαγγελάκος, Μαλακασιώτης, Κοτζαθανάσης, Μυργιώτης, Τσιουρέλης (80′ Βουρδάκης), Αναστασίου.
Πύδνα Κίτρους: Ταταρίδης, Κόλα, Ραπτόπουλος, Στούμπος, Κωτσιόπουλος, Πετρουζέλης, Χάμος, Δήμας, Κυπαρίσσης, Μακράκης, Καραγκούνης.

17Φωκικός220517950-1
* Ο Πιερικός έχει -6 βαθμούς με απόφαση της Football League * Η Φαρκαδόνα έχει -3 βαθμούς με απόφαση της ΠΕ/ΕΠΟ * Ο Φωκικός έχει αποβληθεί από το Πρωταθλημα με απόφαση της ΠΕ/ΕΠΟ