Τετάρτη 23 Δεκεμβρίου 2015

Αναγέννηση Κολινδρού-Αριστοτέλης Καταχά 1-0 για το Κύπελλο ΕΠΣ Πιερίας. Ιστορική πρόκριση

Toυ Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)
Χρυσές σελίδες στην ένδοξη ιστορία της Αναγέννησης, κατέγραψε στον Κολινδρό, σε μία νέα αποκλειστικότητα το metrosport.gr -σ' ένα γήπεδο που θύμισε εποχές περασμένων
δεκαετιών- με την επική νίκη-πρόκριση με 1-0, για την προημιτελική φάση του κυπέλλου της ΕΠΣ Πιερίας, απέναντι στο γείτονα Αριστοτέλη Καταχά, που αγωνίζεται μία κατηγορία υψηλότερα. Ο αγώνας είχε γίνει viral, πριν ακόμα ξεκινήσει, χάρη στις ραδιοφωνικές εκπομπές του Κωστή Ραπτόπουλου (κυρίως τη βραδινή), με τους οπαδούς των δύο ομάδων να διασταυρώνουν τα ξίφη τους στο πρώτο ραδιόφωνο της Μακεδονίας και με το Μetrosport.gr, το μεγαλύτερο αθλητικό portal, να παίρνει τα ηνία και να αποτυπώνει έναν ιστορικό αγώνα, που αφήνει χαραγμένο το στίγμα του σε όσες και όσους το παρακολούθησαν και σημείωσαν ρεκόρ προσέλευσης για τη φετινή χρονιά.

Οι φιλοξενούξενοι, απώλεσαν μοναδικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους, για να αντισταθμίσουν το μειονέκτημα, να προσπαθούν, με ενισχυμένη την αμυντική γραμμή, να χτυπήσουν από τα άκρα στις αντεπιθέσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αναγέννηση βρήκε περισσότερους κενούς χώρους και όσο περνούσε η ώρα και ανακτούσε το ψυχολογικό προβάδισμα, γινόταν όλο και πιο επικίνδυνη -δοκάρι στην ευκαιρία του αγώνα με τον Κ. Γκουδάρα-, με αποτέλεσμα να προηγηθεί δέκα λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης, παρά τις ευκαιρίες του Καταχά και να διατηρήσει, με τη βοήθεια των οπαδών της, τη νίκη και την ιστορική πρόκριση, που πανηγύρισαν δεόντως παίκτες, προπονητής, διοίκηση και φίλαθλοι της ομάδας

Man of the match: Ο 19χρονος τερματοφύλακας των γηπεδούχων, Ν. Τραούδας, έκανε αναμφισβήτητα το «παιχνίδι της ζωής του», με ανεπανάληπτες αποκρούσεις, με αποκορύφωμα, αυτή σε σουτ-κεραυνό, από μικρή απόσταση, του Ματζουράκη, στο δεύτερο ημίχρονο και μία συνολικά εμφάνιση βγαλμένη από τα πιο κρυφά ποδοσφαιρικά όνειρά του, ενώ ο αριστερός εξτρέμ, Ε. Γκουδάρας, σέρβιρε, με υποδειγματική ασίστ, στον αδερφό του, Κ. Γκουδάρα, το γκολ της νίκης στην κόντρα και με περίτεχνες ενέργειες, καλοζυγισμένες σέντρες, ταχύτητα και διεισδυτικότητα, παίρνει τη μπουκιά της διάκρισης από τον αδερφό του, που όμως καταγράφεται ως ο σκόρερ του γκολ που «τίναξε» τα μυαλά των οπαδών της ομάδας στον αέρα

Highlights: ολόκληρος ο αγώνας που είχε γίνει ήδη talk of the town, οι επικοί διάλογοι διαιτητή και ποδοσφαιριστών, οι αψιμαχίες και οι λεκτικές διενέξεις και προστριβές, με επεισοδιακές στιγμές απίστευτης έντασης και την κερκίδα να βράζει με τις υποδείξεις της βοηθού (χωρίς να λειτουργεί κατευναστικά το «ασθενές φύλο»), κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο και τις αποφάσεις στον πειθαρχικό έλεγχο του διαιτητή, η αλησμόνητη «ατάκα της χρονιάς» οπαδού των γηπεδούχων «Κάμεραμαν, στο Ραπτόπουλο θα το στείλω, μην αγχώνεσαι!!!»