Κυριακή 4 Μαρτίου 2018

ΑΕ Καρίτσας-Κιλκισιακός 1-1 24η 2ος Γ΄εθνική Viral ισοπαλία καταδίκης & διαμαρτυριών! HD

Toυ Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)
«Viral» ισοπαλία (1-1) «θανατικής καταδίκης» και καταιγίδας διαμαρτυριών, σημειώθηκε στην Καρίτσα, ανάμεσα στην τοπική ΑΕ και
τον ιστορικό Κιλκισιακό -σε μια νέα αποκλειστικότητα τoυ Μetrosport.gr- για την 24η αγωνιστική στο 2ο όμιλο της Γ’ εθνικής κατηγορίας, τέσσερις μόλις στροφές πριν τη λήξη του μαραθωνίου του πρωταθλήματος, στη «μητέρα των μαχών» για την παραμονή στην κατηγορία. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε σε ρηχά νερά, με ελάχιστες καλές στιγμές για τις δύο ομάδες, που ήταν επιφυλακτικές και είχαν μεγαλύτερη προσήλωση στ’ αμυντικά τους καθήκοντα. Στην επανάληψη, με το δεδομένο ότι η ισοπαλία δεν ευνοούσε καμία από τις δύο ομάδες, το παιχνίδι απέκτησε δαιμονιώδη ρυθμό, με συνεχή ανεβοκατεβάσματα της μπάλας στις δύο περιοχές, εναλλαγές ρυθμού και ανεπανάληπτες ευκαιρίες, με την ομάδα του Κιλκισιακού ν’ ανοίγει το χορό των χαμένων ευκαιριών -και τον τερματοφύλακα του Κιλκισιακού να πραγματοποιεί σωτήριες αποκρούσεις, στις ευκαιρίες των γηπεδούχων- μέχρι που ο Κυρτέγος της Καρίτσας, άνοιξε το σκορ, με προβολή, μετά από σουτ του Σεχολάρι και απόκρουση του πορτιέρο, λίγα λεπτά πριν τη λήξη. Τα εναπομείναντα λεπτά ήταν δραματικά, κυριολεκτικά και μεταφορικά, καθώς η Καρίτσα, του Μιχάλη Ζιώγα, με ψυχολογικό πλεονέκτημα, απώλεσε σημαντικές ευκαιρίες για να διευρύνει τη νίκη της, χάνοντας ευκαιρίες από πλεονεκτική θέση. Ο Κιλκισιακός, του Μάκη Κατσαβάκη, από την πλευρά του, βρήκε τα ψυχικά και σωματικά αποθέματα, ν’ αντεπιτεθεί και να ισοφαρίσει, με τον Παπαδημητρίου και να προσπαθήσει να κάνει το buzzer beater, με τον ίδιο παίκτη, στην πιο επίμαχη, από τις επίμαχες, φάση (για πέναλτι) του παιχνιδιού, καθώς στο επόμενο φωτογραφικό καρέ, εν είδει ταινίας, ήταν η σειρά της Καρίτσας να ζητήσει πέναλτι, μέσω του Μαυρίδη, για μαρκάρισμα στη μεγάλη περιοχή, σε νέα απεγνωσμένη αντεπίθεση της τοπικής ομάδας. Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή και η τελική ισοπαλία, τείνει ν’ αποδειχτεί καταδικαστική και για τις δύο ομάδες, αναφορικά με την παραμονή τους στη Γ’ εθνική, με δεδομένα και τ' αποτελέσματα των υπόλοιπων ανταγωνιστών και διεκδικητών της παραμονής.
Highlights: τα τελευταία λεπτά, που θα μπορούσαν ν’ αποτελέσουν σενάριο κινηματογραφικής ταινίας θρίλερ, με απρόβλεπτη εξέλιξη και αλληλοσυγκρουόμενα συναισθήματα, οι διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων, για το μη καταλογισμό πέναλτι στον Παπαδημητρίου, στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού -με το stop καρέ του Μetrosport να συζητιέται ήδη σ’ όλη τη Μακεδονία-, με ατάκες, που καταδεικνύουν την ταύτιση των ημιεπαγγελματιών ποδοσφαιριστών με τις ομάδες που αγωνίζονται και την αγωνία τους για το μέλλον τους σ’ αυτές, «με τα λεφτά μας παίζεις τώρα», «εμάς βρήκες να κοροϊδέψεις;», «ντροπή σου, σε κάθε παιχνίδι τα ίδια», «μας κοροϊδεύουνε, πεσμένους μας έχουνε», "μπουρδ@@@ το κάνανε", διαμαρτυρίες οι οποίες συνεχίστηκαν και μετά τη λήξη του παιχνιδιού, με σπαρακτικό, σε σημεία, τρόπο, "σήμερα το ξέρετε, είναι ξεκάθαρο, μας ρίξατε κατηγορία", "τσάμπα ιδρώνουμε", η συνέντευξη τύπου των δύο προπονητών, που δεν πραγματοποιήθηκε, η επεισοδιακή αποχώρηση στ’ αποδυτήρια των δύο ομάδων, με τους ψυχραιμότερους ν’ αποτρέπουν τις μικροδιενέξεις ποδοσφαιριστών, που έχουν βρεθεί συμπαίκτες και αντίπαλοι, σε προηγούμενες ομάδες, οι δύο, τουλάχιστον, καθοριστικές αποκρούσεις του τερματοφύλακα του Κιλκισιακού, Κολιοφούκα, οι επίμαχες φάσεις, με τις δύο περιπτώσεις πέναλτι, μία για κάθε ομάδα, στο τελευταίο λεπτό, να δεσπόζουν στο σημειωματάριο του διαιτητή και των βοηθών του από τη Θεσσαλία (οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για μη καταλογισμό πέναλτι και στο πρώτο ημίχρονο, από τον τερματοφύλακα της Καρίτσας, Γκεβρέκη, ενώ στην πρώτη φάση του αγώνα για την Καρίτσα, οι γηπεδούχοι υποστηρίζουν ότι η παράβαση είναι εντός περιοχής), η (μη) τήρηση του fair play, οι φίλαθλοι των γηπεδούχων, που προτίμησαν, στη συντριπτική τους πλειοψηφία, τον αγώνα του ΠΑΟΚ στην Τρίπολη και την ταυτόχρονη τηλεοπτική του μετάδοση, οι λίγοι φίλαθλοι του Κιλκισιακού, που ακολούθησαν την ομάδα τους, σε μια ηλιόλουστη καλοκαιρινή μέρα, οι αντιδράσεις των ποδοσφαιριστών της Καρίτσας, στην ισοφάριση και στο τέλος του παιχνιδιού
Μan of the match: ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, Κολιοφούκας, πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση, με σειρά σωστών τοποθετήσεων και αποκρούσεων και μαζί με τους Τσιώμη και Κυρτέγο (1 γκολ), των γηπεδούχων, δικαιούνται τον τίτλο
Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.
Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com