Δευτέρα 12 Μαρτίου 2018

Πιερικός-Αλμωπός Αριδαίας 1-0 2ος Γ' εθνική Σωτήρια νίκη-παραμονής Πιερικού HD

Του Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)

Σωτήρια νίκη παραμονής, υψηλού βαθμού δυσκολίας (1-0), πέτυχε ο Πιερικός στην Κατερίνη, απέναντι στον Αλμωπό Αριδαίας -σε μια νέα
αποκλειστικότητα του Metrosport.gr- και περιμένει μόνο τη μαθηματική επιβεβαίωση, μετά και την 27η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 2ου ομίλου της Γ’ εθνικής κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι του Γιώργου Τυριακίδη -χωρίς άμεσο βαθμολογικό ενδιαφέρον-, που φιγουράρουν στην πρώτη τριάδα, πραγματοποιώντας μία εξαιρετική χρονιά, είχαν τον πλήρη έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, δημιουργώντας προϋποθέσεις για γκολ, χωλαίνοντας, όμως, στην τελική προσπάθεια. Οι γηπεδούχοι, με το Λεωνίδα Μπίλη στον πάγκο να μετρά την τρίτη συνεχόμενη νίκη του, από τη στιγμή της ανάληψης της τεχνικής ηγεσίας του Πιερικού, επέλεξαν το δεύτερο ρόλο στην αναμέτρηση, με σφιχτή αμυντική λειτουργία και επιθετική δραστηριότητα στην κόντρα. Μετά το ισόπαλο πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη, οι παίκτες του Αλμωπού, ανέβασαν ακόμα περισσότερο αγωνιστικό ρυθμό, πιέζοντας στη μεσαία γραμμή, χωρίς και πάλι να κατορθώσουν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη αμυντική γραμμή της ομάδας της Κατερίνης. Ο Πιερικός, τροποποίησε τακτικά το παιχνίδι του, με τις πρόσθετες αλλαγές από τον πάγκο και με μία μόνο τελική στην εστία, αξιοποίησε τη δύναμή του στα στημένα, με υποδειγματική εκτέλεση φάουλ του Κατσιαμήτα και κεφαλιά-δυναμίτη του Κανταρτζή, λίγα λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Στα εναπομείναντα λεπτά, η Αριδαία πίεσε, αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει τον Πιερικό, που πανηγύρισε μία πολύτιμη και καθοριστική νίκη για τη συνέχεια, με τον Αλμωπό να μένει με την πικρία της υπεροχής. Highlights: η έντονη, συναισθηματικά φορτισμένη, ατμόσφαιρα, για τους δύο φιλάθλους του Πιερικού (Γιώργηδες), που έφυγαν από τη ζωή και τιμήθηκαν με ενός λεπτού σιγή και κατάθεση λουλουδιών (ανθοδέσμες) στη θύρα 5 του γηπέδου του Πιερικού (και αναρτημένα πανό και συνθήματα), με συγγενείς των εκλιπόντων να παραβρίσκονται στην κερκίδα, "Παίξτε για τους Γιωργάδες σήμερα", οι αντιπαραθέσεις και οι διαπληκτισμοί, σε συνέχεια σκληρών μαρκαρισμάτων μεταξύ των ποδοσφαιριστών, με τη συμμετοχή και των πάγκων των δύο ομάδων, ειδικά μετά το γκολ του Πιερικού αλλά και στη λήξη των δύο ημιχρόνων, η Καστοριά, που είχε την «τιμητική» της, ελέω διαιτητικής τριάδας, με στερεοτυπικές ατάκες για τις γούνες και την αξία τους..., με επιπρόσθετες λεκτικές παρεμβολές... από Λαγκαδά μεριά, ο απίστευτος (epic) διάλογος φιλάθλου του Πιερικού με ποδοσφαιριστή του Αλμωπού, στη διάρκεια του παιχνιδιού, «Γ@@@ώ την Αριδαία σου», για να εισπράξει την πληρωμένη απάντηση του ποδοσφαιριστή, «Από Θεσσαλονίκη είμαι, φίλε!!!», οι δύο έγχρωμοι ποδοσφαιριστές του Αλμωπού, γεγονός όχι συνηθισμένο για την κατηγορία, οι διαμαρτυρίες των οπαδών για τις διαιτητικές αποφάσεις και το ευρηματικό τους σύνθημα για πρωταθλητή και κομπάρσο, η ιαχή "Πιερικός, Πιερικός", που ακούστηκε για πρώτη φορά φέτος στο γήπεδο (διορθώστε μας, αν κάνουμε λάθος), ο σωσίας του Βέλγου Μαρουάν Φελαϊνί, ποδοσφαιριστής της Αριδαίας (5), που δε σταμάτησε ν' απασχολεί την κερκίδα για την ομοιότητα και την κώμη του! (viral), το λεκτικό ραντεβού... με τα καρτέλ της νύχτας, η πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας από τους παίκτες του Αλμωπού, οι έξαλλοι πανηγυρισμοί των παικτών και των φιλάθλων του Πιερικού στο νικητήριο γκολ, η ορθή διαχείριση του αγώνα, από τους παίκτες και τον προπονητή των γηπεδούχων, μετά το γκολ