Κυριακή 21 Μαΐου 2017

ΑΕ Ποσειδών ΠΠΠ-ΑΕ Καρίτσας 0-1 HD Viral Tελικός play off ανόδου με νικήτρια την Καρίτσα!!

Του Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)
Τρικυμία με απαγορευτικό προκάλεσε η ΑΕ Καρίτσας στη θάλασσα των Νέων Πόρων (1-0), εκπαραθυρώνοντας προσωρινά τον «καπετάνιο Ποσειδώνα» απ’ το

καράβι της ανόδου στη Γ’ εθνική κατηγορία, στην αποκλειστικότητα του Metrosport.gr, με την οπτική των φιλάθλων κι έπιασε απάνεμο λιμάνι, μέχρι τον επαναληπτικό σε ουδέτερο γήπεδο, που θα λύσει οριστικά τις διαφορές των Θεών στον Όλυμπο, σε μία viral αναμέτρηση φάρ ουέστ, πολλών μποφόρ, εντός και εκτός γηπέδου, στον "τελικό των τελικών" της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας.
Προσπαθώντας να ξετυλίξουμε το κουβάρι της ιστορίας από την αρχή, το καράβι του παιχνιδιού κόντεψε κυριολεκτικά και μεταφορικά ν’ ανατιναχθεί, με το μπαρούτι να μυρίζει σχεδόν απ’ το ξεκίνημα, με σημείο κλειδί, την αποβολή του Μπέη της Καρίτσας, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, στο δεύτερο ημίχρονο, με το σκορ στο 0-0. Στο σημείο εκείνο είχαμε την είσοδο της αστυνομίας και των ειδικών δυνάμεων καταστολής, που μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο για να προστατέψουν το διαιτητή από τους διαμαρτυρόμενους παίκτες της Καρίτσας, που αμφισβήτησαν όχι μόνο την κίτρινη κάρτα (για διαμαρτυρία), αλλά και το φάουλ που υποδείχτηκε και προκάλεσε την αντίδραση του παίκτη της Καρίτσας, που αποβλήθηκε. Οι σκηνές που ακολούθησαν και σε κλάσματα δευτερολέπτου μεταφέρθηκαν στη φυσούνα του γηπέδου, που λίγο έλειψε να γκρεμιστεί, αποτυπώνονται γλαφυρά στην κάμερα του Metrosport.gr, με εστίες φωτιάς να υπάρχουν παντού, τα πνεύματα να μην μπορούν να καταλαγιάσουν με τίποτα, ακόμα και με την παρέμβαση των αστυνομικών δυνάμεων και τον αγώνα να διακόπτεται για αρκετά λεπτά. Ο αγώνας είχε ξεκινήσει με την Καρίτσα να χάνει την πρώτη ευκαρία του παιχνιδιού και προϊόντος του χρόνου τον Ποσειδώνα να παίρνει τα ηνία και να χάνει με τη σειρά του τις δικές του ευκαιρίες για να προηγηθεί.
Στο δεύτερο ημίχρονο και μετά την αποβολή, οι φιλοξενούμενοι του Σάκη Λιάγκα, συσπειρώθηκαν και έβγαλαν πρωτόγνωρη αντίδραση, με γρανιτένια αμυντική λειτουργία και αποπροσανατόλισαν τους αντιπάλους τους, οι οποίοι έδειξαν ν’ αποσυντονίζονται από την αριθμητική υπεροχή και το ψυχολογικό πλεονέκτημα. Σε μία, μάλιστα, από τις λίγες αλλά φαρμακερές αντεπιθέσεις τους, ο Μαυρίδης πέτυχε το χρυσό γκολ της Καρίτσας, από παράλληλη σέντρα ασίστ συμπαίκτη του, στην καρδιά της μεγάλης περιοχής. Το γκολ έδωσε φτερά στα πόδια των κιτρινόμαυρων, που συνέχισαν να κινούνται σε υψηλούς ρυθμούς σε όλους τους χώρους, χάνοντας ανεπανάληπτη ευκαιρία για να ζευγαρώσουν τα τέρματά τους με τον Τρικαλόπουλο, που είχε περάσει αλλαγή.
Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στα τελευταία δεκαπέντε λεπτά, κυρίως με στημένες μπάλες και ψηλό παιχνίδι, να διασπάσουν την άμυνα της Καρίτσας και να ισοφαρίσουν, χάνοντας μία μοναδική ευκαιρία με τον Παυλίδη, από πλεονεκτική θέση, χωρίς όμως να τα καταφέρουν και θα διεκδικήσουν σε ουδέτερο γήπεδο τις προσεχείς μέρες την άνοδο στη Γ΄ εθνική σε επαναληπτικό παιχνίδι.
Highlights: οι φίλαθλοι των δύο ομάδων -με τους γηπεδούχους να έχουν την αριθμητική υπεροχή- που παρακολούθησαν, χωρίς διαχωρισμό, την αναμέτρηση και επέδειξαν «ολύμπια ψυχραιμία» στα όσα διαδραματίστηκαν στον αγωνιστικό χώρο και στη φυσούνα του γηπέδου, οι επίμαχες φάσεις, που καταγράφονται στο stop καρέ του Metrosport.gr, οι υποδείξεις offside, οι διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για γκολ που δεν κατοχυρώθηκε, σε μία φάση στο πρώτο ημίχρονο, όπου διατείνονται ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή, με το διαιτητή και το βοηθό του να συνεχίζουν κανονικά το παιχνίδι, οι λεκτικές προκλήσεις, οι ατάκες, οι αντεγκλήσεις, οι διάλογοι με το διαιτητή και τους βοηθούς, οι έντονες αντιπαραθέσεις, με το θερμόμετρο να έχει χτυπήσει κόκκινο, τα σκληρά μαρκαρίσματα και ο πειθαρχικός έλεγχος, ο όρκος νίκης των παικτών των δύο ομάδων στ’ αποδυτήρια, οι πανηγυρισμοί των παικτών της Καρίτσας στο τέλος, η απογοήτευση των φιλάθλων του Ποσειδώνα στις κερκίδες, η είσοδος των μονάδων ειδικής καταστολής, στο χρονικό σημείο της αποβολής του παίκτη της Καρίτσας, με τους συμπαίκτες του να διαπληκτίζονται μαζί τους, ακόμα και μετά το τέλος του παιχνιδιού… στο τρίτο ημίχρονο
Man of the match: o σκόρερ των νικητών Μαυρίδης, πέτυχε το καθοριστικό γκολ της αναμέτρησης, έκανε αμέτρητα χιλιόμετρα και δικαιούται τον τίτλο, μαζί με τους συμπαίκτες του, ειδικά για τη συνολική απόδοσή τους με αριθμητικό μειονέκτημα, με την πολύτιμη συνδρομή του προπονητή της ομάδας στη διαχείριση του αγώνα.

Σε εικόνα και ήχο επαγγελματικής ποιότητας.
Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com