Δευτέρα 20 Μαρτίου 2017

Αναγέννηση Κολινδρού-Εθνικός Κατερίνης 2-1 HD 23η Α' ΕΠΣ Πιερίας "Οξυγόνο ζωής" Κολινδρού

Του Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)
«Oξυγόνο ζωής» (2-1) ανέπνευσαν τα «Τσακάλια» της Αναγέννησης στον Κολινδρό, σ’ ένα

παιχνίδι «Survivor» άγριας δύσης, απέναντι στον εξίσου ιστορικό Εθνικό Κατερίνης, στη νέα αποκλειστικότητα του Metrosport.gr και έβαλαν «φωτιά» στο δάσος των τελευταίων θέσεων της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας, με τα ουρλιαχτά των λύκων ν’ αφήνουν το στίγμα τους μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν από τα πρώτα λεπτά αποφασισμένοι να πετύχουν νίκη σωτηρίας και το κατόρθωσαν με δύο γκολ των Φουλίδη (από ασίστ του Μαντζουράκη, που ενδεχόμενα και να είναι ο ίδιος σκόρερ, με ανεπαίσθητη «υποψία αγγίγματος» του Φουλίδη) και Μαντζουράκη, στα πρώτα δέκα λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να συνέλθουν από το σοκ και σταδιακά κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, ανέβασαν ρυθμό και διατήρησαν την κατοχή, χωρίς όμως τελικές στην εστία και δημιουργία ευκαιριών.
Το δεύτερο ημίχρονο, από ένα σημείο και μετά, έγινε «ροντέο», με συνεχή σκληρά μαρκαρίσματα, διακοπές και λίγες ευκαιρίες από τις δύο ομάδες. Η ομάδα του Γιάννη Κωνσταντινίδη και ενώ το παιχνίδι ήταν «σβηστό», έχασε δύο μοναδικές ευκαιρίες για να μειώσει το σκορ, γεγονός που συνέβη πάντως σε κυριολεκτικά ανύποπτη στιγμή, από κακή εκτίμηση της μπάλας από τον τερματοφύλακα της γηπεδούχου ομάδας, που εκμεταλλεύτηκε ο Καπασακαλίδης του Εθνικού (2-1). Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν πραγματικά δραματικά, χωρίς όμως ν' αλλάξουν το αποτέλεσμα.

Highlights: τα δύο γκολ των γηπεδούχων, απόρροια συνδυασμένων επιθετικών ενεργειών, με το δεύτερο ν’ αποτελεί απόδειξη της απλότητας του ποδοσφαίρου στην ολότητά του, οι πανηγυρισμοί των νικητών, οι φανατικοί φίλαθλοι του Κολινδρού, σ’ ένα γήπεδο που «έβραζε» στο δεύτερο ημίχρονο, με τα «γαλλικά» ν’ αποδεικνύονται αναμφισβήτητα η δεύτερη εθνική μας γλώσσα!, η αποβολή του Σέου του Εθνικού, με 2η κίτρινη κάρτα, λίγα λεπτά πριν τη λήξη (με την ένταση να πυροδοτείται πολύ πριν και από την πρώτη κίτρινη), οι προσωπικές μονομαχίες, οι προκλήσεις, οι διαμαρτυρίες, τα παράπονα εκατέρωθεν και οι "σκηνές ροκ", με τους παίκτες να επιδεικνύουν πάντως, αναλογικά με την κρισιμότητα του παιχνιδιού και το χρονικό σημείο, ψυχραιμία, τα πιτσιρίκια που Κολινδρού, που έχουν… εξοικειωθεί πλέον με το Metrosport.gr, οι άνθρωποι της διοίκησης της γηπεδούχου ομάδας, που προσπαθούν να κατευνάζουν τα πνεύματα και οραματίζονται καλύτερες μέρες για το ποδόσφαιρο του νομού, αγωνιζόμενοι κόντρα σε αντίξοες συνθήκες, όπως άλλωστε και οι διοικήσεις των περισσότερων ομάδων της κατηγορίας, ο "γιατρός" του αγώνα, που έγραψε χιλιόμετρα, η καλή κυκλοφορία της μπάλας από τον Εθνικό, σε σημεία, με τους παίκτες όμως να δυσκολεύονται να πατήσουν περιοχή και ν’ απειλήσουν
Μan of the match: ο Μαντζουράκης του Κολινδρού πραγματοποίησε μεστό παιχνίδι, σκόραρε, μοίρασε μπάλες και ήταν μία συνεχή απειλή για τους αντίπαλους αμυντικούς, κερδίζοντας επάξια τον τίτλο, με όλους τους συμπαίκτες του να επιδεικνύουν περίσσιο πάθος και αγωνιστικότητα (ένα credit bonus παραπάνω σε Α. Τραούδα και Μπουρανή για την extra απόδοσή τους)

Σε εικόνα και ήχο επαγγελματικής ποιότητας.

Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com