Σάββατο 4 Φεβρουαρίου 2017

ΑΕ Καρίτσας-Όλυμπος Βροντούς 1-0 HD 18η Α' ΕΠΣ Πιερίας Νίκη Καρίτσας με αεροπλανικό γκολ-φάουλ!

Του Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)

Δια…βροντής και «Ολύμπου» επικράτησε η ΑΕ Καρίτσας, με 1-0, στη νέα

αποκλειστικότητα του Metrosport.gr, στο τοπικό «ντέρμπι των γειτόνων» -παρά τη βαθμολογική διαφορά των δύο ομάδων και τη διαφορά budget και στόχων- επιβεβαιώνοντας τη μακρά ιστορία των ομάδων, εντός και… εκτός γηπέδων, για τη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας.
Το γκολ του Δεμιρτζόγλου, με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ και λανθασμένη εκτίμηση του τερματοφύλακα της Βροντούς στο δεύτερο ημίχρονο, έκρινε την αμφίρροπη αναμέτρηση. Στο πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες της Καρίτσας είχαν μία φλύαρη υπεροχή και κατοχή της μπάλας, χωρίς τελικές στην εστία και χωρίς παραγωγή δημιουργικών φάσεων, με τους παίκτες του Τάσου Τσανούσα να κρατούν πειθαρχημένα κοντά τις γραμμές και τις θέσεις τους στον αγωνιστικό χώρο, με σταθερή προσήλωση και σωστά μαρκαρίσματα. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν ανεπανάληπτη ευκαιρία στις αρχές του 2ου ημιχρόνου ν’ ανοίξουν το σκορ και να βάλουν φωτιά στο παιχνίδι, την ίδια στιγμή που οι παίκτες του Σάκη Λιάγκα, με rotation και εν όψει της «μητέρας των μαχών» στους Πόρους με τον Ποσειδώνα, την επόμενη αγωνιστική, άρχισαν ν’ ανεβάζουν στροφές για να ξεκλειδώσουν το παιχνίδι, με πιο ορθόδοξο και ισορροπημένο τρόπο ανάπτυξης και περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες. Η Βροντού πίεσε στο τέλος, όσο μπορούσε, για την ισοφάριση, την ίδια στιγμή που η Καρίτσα, βρήκε χώρους για να πετύχει 2ο γκολ, χάνοντας ευκαιρίες από πλεονεκτική θέση.
Highlights: τα πιτσιρίκια της Καρίτσας, που κάθε φορά μας εκπλήσσουν ευχάριστα (αυτή τη φορά η σκηνοθεσία περιλαμβάνει αυτοπαρουσίαση -με κυριαρχία του ΠΑΟΚ- και χτυπήματα πέναλτι στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, με υπέροχα γκολ και απολαυστικές ατάκες), ο Ενρίκε του ΠΑΟΚ, που βρήκε τον πιο φανατικό Έλληνα οπαδό του, πριν ακόμα αγωνιστεί!, ο 13χρονος Γιάννης Koτρούπας, με τα ασύλληπτα ρεκόρ του, σε συνεχόμενες κεφαλιές και «ποδαράκια» με την μπάλα και live, με την προτροπή του Μetrosport.gr, σ΄ ένα αποκλειστικό show, που μόλις κυκλοφορήσει θα καταπλήξει τους πάντες!, το αεροπλανικό γκολ-φάουλ του (δε βάζουμε το χέρι μας στο Ευαγγέλιο ότι θα ορκιζόταν ότι πήγαινε για κατευθείαν εκτέλεση!), οι movie material σκηνές που διαδραματίστηκαν, μετά το τέλος της αναμέτρησης, στο δρόμο για τ’ αποδυτήρια, σε ανύποπτη στιγμή, με τις δύο ομάδες να δίνουν εκ διαμέτρου αντίθετες ερμηνείες για τις αιτίες και τις αφορμές που τις προκάλεσαν, αναζωπυρώνοντας πάντως τις εστίες φωτιάς του μακρινού παρελθόντος, που, σε πολλές περιπτώσεις, έχουν πάρει διαστάσεις αστικού μύθου, τα πολλά μακρινά σουτ των παικτών της Καρίτσας, οι διαμαρτυρίες των παικτών και των δύο ομάδων,
Man of the match: ο νεαρός οπισθοφύλακας, νεοαποκτηθείς από το Σβορώνο, Α. Δαλαμήτρας της Καρίτσας, με full back χαρακτηριστικά, τεχνική, ταχύτητα και κίνηση με μέτωπο στην εστία και σουτ, κλέβει τη δόξα από τον σκόρερ του μοναδικού τέρματος της συνάντησης Α. Δεμιρτζόγλου

Σε εικόνα και ήχο επαγγελματικής ποιότητας.

Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com