Τρίτη 19 Ιανουαρίου 2016

Αιγινιακός - Νίκη Βόλου 3-1 - Του Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)

Aιγινιακός-Νίκη Βόλου 3-1 HD 2ος Γ' εθνική Σταθμός...Αιγινίου με τριπλή επιβίβαση 17-1-201
 Δεν άναψε τελικά το φυτίλι στην πυριταποθήκη, στο κατ’ ευφημισμόν, όπως αποδείχθηκε, ντέρμπι Αιγινιακός-Νίκη Βόλου, στη νέα ξεχωριστή αποκλειστικότητα του Μetrosport.gr, με
τους γηπεδούχους να θριαμβεύουν με το εκκωφαντικό 3-1 και να συνεχίζουν… το κυνήγι του κρυμμένου θησαυρού πίσω από την Άρτα (στο 2ο όμιλο της Γ’ εθνικής κατηγορίας).
Με εμφάνιση βγαλμένη από workshops σεμιναρίων προπονητικής επαγγελματικών κατηγοριών, ο Αιγινιακός πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο τρία γκολ, αρχής γενομένης με τον Ισπανό Ντίντακ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και με τον Καρακατσάνη (δύο γκολ) στα τελευταία πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο ημίωρο με τη μοναδική τελική στην εστία στο παιχνίδι και μία απανωτή ευκαιρία άουτ, στο καλύτερο αγωνιστικά χρονικό σημείο της παρουσίας τους.

Οι παίκτες του Περικλή Αμανατίδη, με ασφυκτική πίεση σε όλους τους χώρους, κίνηση με και χωρίς την μπάλα, σ’ έναν κακό αγωνιστικό χώρο, κέρδιζαν τις προσωπικές μονομαχίες, δημιουργούσαν υπερφόρτωση στις γραμμές, με συνεχείς αλληλοκαλύψεις και με υπεροπλία στα χαφ που πατούσαν περιοχή και είχαν περισσότερα τρεξίματα, δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης στους αντιπάλους. Το λάθος του τερματοφύλακα Τόλιου, σε ανύποπτη χρονικά στιγμή που επέφερε τη μείωση του σκορ από τον Ελευθεριάδη σε 3-1, δεν άλλαξε το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο, που τελείωσε με τους γηπεδούχους να κάνουν επαγγελματική διαχείριση και τους παίκτες της Νίκης να αναλώνονται σε πρωτοβουλίες χωρίς αντίκρυσμα και χωρίς ευκαιρίες για γκολ.

Highlights: oι πολυπληθείς οπαδοί της Νίκης Βόλου που ταξίδεψαν από τη Νέα Ιωνία, τα συνθήματά τους για τον Ολυμπιακό…Βόλου, την προσφυγιά και τον μέχρι πρότινος δήμαρχο της πόλης τους, Αχιλλέα Μπέο, που θύμισαν γήπεδα Superleague, στις καλές στιγμές τους, η στρατηγική αγωνιστική ανάπτυξη του Αιγινιακού, η υπέροχη κάθετη ασίστ στο πρώτο γκολ του Αιγινίου, οι φίλαθλοι του Αιγινιακού που συμπαραστάθηκαν στην ομάδα τους και ζήτησαν πρωτάθλημα,
Man of the match: η μεσοεπιθετική γραμμή του Αιγινιακού έβγαζε κυριολεκτικά φωτιές και θα ήταν άδικο να ξεχωρίσουμε κάποιον, ενώ η εκτελεστική δεινότητα με το κεφάλι του Καρακατσάνη χρήζει ειδικής αναφοράς, όπως και η ποιότητα και η αξία των ξένων παικτών του Αιγινίου που συνιστούν πολυτέλεια, όχι μόνο για το Αιγίνιο και τη Γ’ εθνική αλλά και το ελληνικό ποδόσφαιρο γενικότερα, χωρίς ίχνος υπερβολής
Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com

Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.