Δευτέρα 20 Οκτωβρίου 2014

ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ – ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ: 62-74

Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε στο τέλος η ομάδα της Κατερίνης στη 2η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας ανδρών της ΕΚΑΣΚΕΜ υποδεχόμενη στην έδρα της τον Ζαφειράκη. Οι γηπεδούχοι αν και ξεκίνησαν τον αγώνα με πολλά λάθη κατάφεραν μετά το πρώτο πεντάλεπτο να ισορροπήσουν το παιχνίδι.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο με έξυπνες επιλογές στην επίθεση, αλλά και με πιο σφιχτή άμυνα κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ και να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 30-27.
Στην επανάληψη οι παίκτες του Φ. Τσαϊτουρίδη μπήκαν νωθρά με αποτέλεσμα να κάνουν ένα κακό ξεκίνημα. Ο Ζαφειράκης πήρε προβάδισμα στο σκορ και έλεγξε το ρυθμό του παιχνιδιού. Μια ύστατη προσπάθεια των γηπεδούχων για να διεκδικήσουν τη νίκη ενάμισι λεπτό πριν το τέλος δεν ήταν αρκετή.
Το ΔΣ του Βατανιακού εύχεται στο παίκτη του Ζαφειράκη Μουρατίδη Γ. γρήγορα περαστικά μετά τον σοβαρό τραυματισμό του στο παιχνίδι του Σαββάτου.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 17-11,15-21, 19-24.

ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ (ΤΣΑΪΤΟΥΡΙΔΗΣ):Κοτσιμπέλης 9, Βασιλειάδης, Φαρμάκης 17, Ανδριάς 4, Φελεκίδης 12(2), Βουτσακόπουλος 7(1), Τζήμας, Ακερμανίδης 3, Αναγνώστου 12(1).

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ (ΤΟΥΦΑΣ):Βαιγκαντ 7(1), Σιαμήτρος 16, Μουρατίδης, Ζιάνης 7(1), Ψαράς 15(3), Τούφας 3, Σκουλαριώτης 14(1), Σιδηρόπουλος 4, Μυλωνάς 2, Λιόλιος 4