Δευτέρα 4 Νοεμβρίου 2013

Ο ΠΑΟΚ 3-1 τον ΠΑΟ στο Αιγίνιο

Την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα VolleyleagueΟΠΑΠ κατέκτησε ο ΠΑΟΚ και μάλιστα στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό που έγινε στην ουδέτερη έδρα του Αιγινίου(τοPAOKSportsArena δεν έχει άδεια λειτουργίας).
Αντίθετα ο Παναθηναϊκός γνώρισε την τέταρτη ήττα του σε ισάριθμους αγώνες και έμεινε στην
τελευταία θέση της βαθμολογίας χωρίς βαθμό. Ωστόσο, οι «πράσινοι» παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι σε πολλούς τομείς σε σχέση με προηγούμενες εμφανίσεις τους, γύρισαν το 3ο σετ και προηγήθηκαν στο 4ο σετ
Διαιτητές: Γεωργιάδης, Τζεπκινλής
Διακύμανση:
1ο σετ: 8-2, 16-7, 21-17, 25-23
2ο σετ: 8-7, 16-14, 21-17, 25-23
3ο σετ: 8-4, 16-15, 21-19, 25-27
4ο σετ: 7-8, 15-16, 21-18, 25-20
* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από: 57 επιθέσεις, 4 άσσοι, 19 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 53 επιθέσεις, 3 άσσοι, 4 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων
Tα σετ: 3-1 (25-23, 25-23, 25-27, 25-20)
ΠΑΟΚ (Στέλιος Καζάζης): Παντακίδης 7π. (4/6 επ, 3 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 7 (4/6 επ, 3 μπλοκ), Ποτόσνικ 1 (0/2 επ, 1 ασσος, 57% υπ.), Μίλκοφ 23 (21/33 επ, 1 μπλοκ, 72% υπ), Ντάμποβιτς 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Τζελάτι 23 (18/41 επ, 5 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ. - 14% υπ., 14% άριστες υπ.), Πιπεργιάς, Νικοφορίδης 16 (8/16 επ, 3 άσσοι, 5 μπλοκ), Στίγγας 1 (1 μπλοκ).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Λάιος): Στιβαχτής 2π. (2/6 επ), Πενόλιο 14 (12/26 επ, 2 άσσοι, 50% υπ.), Αμορόσο 6 (6/10 επ), Μουρ 6 (5/12 επ, 1 μπλοκ), Μπέλος 21 (18/41 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καριπίδης 11 (10/25 επ, 1 μπλοκ, 56% υπ.) /  Κουρούπης (λ. - 76% υπ., 43% άριστες υπ.), Καπίρης, Μαδούρας, Πολυχρονιάδης.

Γιάννης Λάιος: «Υπομονή και επιμονή, η διαφορά ήταν στο μπλοκ...»
Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Γιάννης Λάιος δήλωσε μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ::
«Στεναχωριέμαι για την ήττα. Ήμασταν βελτιωμένοι σε πολλούς τομείς όπως στην υποδοχή και στο σερβίς αλλά υστερήσαμε στο μπλοκ. Η υποδοχή μας ήταν σχεδόν η ίδια με τους αντιπάλους μας. Ο ΠΑΟΚ έχει ψηλή ομάδα και μας έπαιξε καλύτερα στο μπλοκ. Στα δύο πρώτα σετ είχαμε «κόντρα» επίθεση για να περάσουμε μπροστά 24-23 αλλά χάσαμε και τις δύο ευκαιρίες. Εκεί ήταν το κλειδί του αγώνα. Στο 3ο σετ καταφέραμε και το γυρίσαμε δείχνοντας πάθος και πείσμα και αυτό με χαροποίησε. Δεν έχουμε άλλη επιλογή από το να κάνουμε υπομονή, να δείξουμε επιμονή και να κυνηγήσουμε και τα υπόλοιπα παιχνίδια. Εχουμε μπροστά μας ακόμα ένα δύσκολο ματς με τον πρωτοπόρο Εθνικό και θα παλέψουμε εκεί για την πρώτη μας νίκη».