Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου 2011

Διπλασίασε τις νίκες της η Εθνική

Τη δεύτερη της νίκη στο Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας πανηγύρισε σήμερα η εθνική ομάδα των Ανδρών, η οποία επικράτησε με 81-61 της Φινλανδίας, παίζοντας κατά διαστήματά πολύ καλό μπάσκετ.
Κορυφαίοι για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το οποίο φιγουράρει στην κορυφή
του τρίτου ομίλου, ήταν οι Γιάννης Μπουρούσης (19π., 9ρ.) και Νίκος Ζήσης (14π.), ενώ από τους Φινλανδούς ξεχώρισε ο Κοπόνεν (21π.)
Επόμενος αγώνας για την «επίσημη αγαπημένη είναι αυτός με την ΠΓΔΜ, που θα διεξαχθεί το Σάββατο.
Η ομάδα του Ηλία Ζούρου, η οποία παρατάχθηκε στο παρκέ με τους Καλάθη, Ζήση, Παπανικολάου, Φώτση και Μπουρούση, μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με ένα σερί 6-0 έδειξε τις άγριες διαθέσεις της.
Παρά την αντίδραση των Φινλανδών και την ισοφάριση του σκορ, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, με ένα νέο σερί, 8-0 αυτήν την φόρα, πήρε διαφορά οκτώ πόντων, κάνοντας το σκορ 14-6.

Η ομάδα του Ντέτμαν με τρίποντο των Κόπονεν και Σάλιν μείωσε στους τέσσερις πόντους (14-18), ωστόσο η εθνική μας με καλάθι του Καιμακόγλου έκλεισε το δεκάλεπτό στο +6 (20-14).
Η «επίσημη αγαπημένη» στα τρία πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου υπέπεσε σε αρκετά λάθη (10), τα οποία δεν της επέτρεψαν να αυξήσει τη διαφορά, η οποία κυμαινόταν στους πέντε με έξι πόντους υπέρ της (24-19).
Στη συνέχεια όμως η ομάδα μας με τέσσερις προσωπικούς πόντους του Μπουρούση και ένα τρίποντο του Φώτση, κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στο +8 (36-28), που ήταν και η μέγιστη μέχρι εκείνη τη στιγμή.
Μάλιστα οι παίκτες του Ηλία Ζούρου Ηλία Ζούρου συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, με αποτέλεσμα να φτάσουν ακόμα και στο +12 τη διαφορά (41-29).
Πάντως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, όντας μπροστά στο σκορ με οκτώ πόντους, καθώς οι Φινλανδοί μείωσαν με τρίποντο του Ράνικο, στο τελευταίο δευτερόλεπτο της περιόδου (32-41).
Η «επίσημη αγαπημένη» μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και με καλάθι του Μπουρούση εκτόξευσε τη διαφορά στο +11, κάνοντας το σκορ 43-32.
Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου, με την πολύ καλή τους άμυνα, δεν άφηναν πολλά περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους τους, κι έτσι στα μέσα του δεκαλέπτου η ομάδα μας προηγήθηκε με 13 πόντους διαφορά (49-36).
Στη συνέχεια η Φινλανδία, η οποία έμεινε χωρίς πόντο για περίπου τρία λεπτά, με ένα επιμέρους σκορ 5-2 , μείωσε στους δέκα πόντους, ωστόσο ο Καϊμακόγλου με τρίποντο και ο Καλαθής με δύο εύστοχες βολές εκτόξευσαν τη διαφορά στο +14 (56-41)
Οι Φινλανδοί μείωσαν σε 56-44 με τρίποντο του Βιρτάνεν, όμως ο Καϊμακόγλου με μία εύστοχη βολή που διαμόρφωσε το 57-44, που ήταν το σκορ της τρίτης περιόδου.
Το  τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Κόπονεν να ευστοχεί από τα 6.75μ και να μειώνει το σκορ (57-47), ωστόσο οι παίκτες του Ηλία Ζούρου με ένα γρήγορο σερί 4-0, έφεραν τη διαφορά στους 14 πόντους (47-61).
Η Εθνική μας μάλιστα, παρά το γεγονός ότι ο Καλάθης συμπλήρωσε πέντε φάουλ και αποχώρησε από τον αγώνα, παίζοντας πολύ καλή άμυνα, κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στο +18 (50-68), και στο +22 λίγο αργότερα με τρίποντο του Μπράμου, ο οποίος έκανε το σκορ 73-52, τρία λεπτά πριν το τέλος.
Έχοντας τη δεύτερη νίκη στο… τσεπάκι τους οι διεθνείς μας κατέβασαν  ρυθμούς, ωστόσο με τους Φινλανδούς να έχουν παραδοθεί, η Εθνική μας κατάφερε να πάρει τη νίκη το επιβλητικό 81-61.
Τα δεκάλεπτα: 14-20, 32-41, 44-57, 61-81

Φινλανδία (Ντέτμαν): Κόιβιστο, Νίκιλα 1, Μούρινεν 2, Χαφ 5, Λι 13, Μακαλάινεν, Κότι 1, Κόπονεν 21 (4), Σάλιν 6 (2), Μότολα 5 (1), Βίρτανεν 6 (2), Ράνικο 1.

Ελλάδα (Ζούρος): Ξανθόπουλος (6 ασίστ), Μπουρούσης 19 (10 ριμπάουντ), Ζήσης 14, Βασιλειάδης 5 (1), Καλάθης 6, Φώτσης 9 (7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 2, Μαυροειδής 2, Μπράμος 9 (2), Κουφός 7, Σλούκας 2, Καϊμακόγλου 6 (1).

Επιμέλεια: Μπάμπης Παπαφιλιππάκης