Σάββατο 19 Φεβρουαρίου 2011

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 2-1 (Τελικό)

Η εξέλιξη του αγώνα
90′ Τέλος του αγώνα:

90+3 Κόκκινη στον Τοροσίδη που που έριξε τον Λέτο. Κίτρινη στον Αργεντίνο

90+1 Σέντρα Ζαϊρί από τα αριστερά, ο Ντουντού έχοντας στην πλάτη του τον Σπυρόπουλο πάσαρε στον Τζιμπούρ, ο οποίος αφού στόπαρε με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

89′ Ο Πάντελιτς στη θέση του Ριέρα

81′ Κόρνερ Λέτο από τα δεξιά, ο Ζιλμπέρτο Σίλβα πλάσαρε, ο Πάρντο απόκρουσε και ο Κατασουράνης προώθησε την μπάλα στα δίχτυα. Ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι και ο Καλόπουλος καταλόγισε οφσάιντ

80′ Ο Σιμάο στη θέση του Καραγκούνη

79′ Ο Ζαϊρί πέρασε εκπληκτικά τον Σπυρόπουλο και έβγαλε τη σέντρα, ο Ιμπαγάσα δεν μπόρεσε να πλασάρει στην κίνηση. Ο Τζιμπούρ αιφνιδιάστηκε και όταν επιχείρησε το σουτ είδε τον Σαριέγκι να κόβει σωτήρια με τάκλιν

78′ Ο Ζαϊρί στη θέση του Μιραλάς

75′ Βολέ στην κίνηση του Μοντεστό από τα αριστερά της περιοχής, η μπάλα έφυγε άουτ

72′ Σέντρα Λέτο από αριστερά, ο Σισέ αμαρκάριστος επιχείρησε την κεφαλιά, ο Πάρντο έπεσε στην αριστερή του γωνία και με τη βοήθεια του δοκαριού έδιωξε σε κόρνερ

69′ Σουτ Ριέρα έξω από την περιοχή, ο Τζόρβας πετάχτηκε στη δεξιά του γωνιά και έδιωξε σε κόρνερ

68′ Κάθετη μπαλιά του Λέτο, ο Πάρντο έπεσε στα πόδια του Σισέ και του απέσπασε την μπάλα

66′ Ο Γκοβού στη θέση του Νίνη

65′ Σουτ Σισέ από τα δεξιά της περιοχής, η μπάλα χτύπησε στο πόδι του Μέλμπεργκ και έφυγε πλάγιο

63′ Βολέ του Ριέρα από τα αριστερά, ο Τζόρβας έπεσε στη δεξιά του γωνία και έδιωξε

61′ Ο Ντουντού στη θέση του Φουστέρ

58′ ΓΚΟΟΟΛ Φάουλ Λέτο από δεξιά, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε στη δεξιά γωνία της εστίας του Πάρντο

53′ Κάθετη μπαλιά του Νίνη, ο Σισέ πιεζόμενος από τον Τοροσίδη επιχείρησε την προβολή από τα δεξιά της περιοχής, η μπάλα έφυγε άουτ

51‘ Σουτ Νίνη αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ

46′ Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45′ Τέλος ημιχρόνου

45+3 Μακρινό σουτ του Κατσουράνη, η μπάλα πέρασε ξυστά από το αριστερό δοκάρι

45+2 Σουτ Καραγκούνη έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε αρκετά μέτρα δίπλα από το αριστερό δοκάρι
45′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

44′ Ο Τοροσίδης προσπάθησε να γυρίσει στον Πάρντο, η μπάλα βρήκε και το χέρι του διεθνούς αμυντικού, αλλά ο κ. Καλόπουλος είχε σφυρίξει νωρίτερα για φάουλ του Νίνη

39′ Ωραίος συνδυασμός των παικτών του Ολυμπιακού, ο Ριέρα έβγαλε την κάθετη μπαλιά, ο Τζιμπούρ απέφυγε τον Σαριέγκι, αλλά ο Καντέ πρόλαβε και έδιωξε πριν ο Αλγερινός σουτάρει

38′ Σέντρα Βύντρα από τα δεξιά, κεφαλιά του Κατσουράνη, ο Πάρντο μπλόκαρε

35′ Παιχνίδι κέντρου με πολλά λάθη και φάουλ

28′ Σέντρα Βύντρα από τα δεξιά, κεφαλιά του Σισέ, ο Πάρντο μπλόκαρε εύκολα

23′ Μετά από τρία λεπτά διακοπής, για να καθαρίσει η ατμοσφαιρα από τον καπνό, ο Παναθηναϊκός έκανε σέντρα

21′ Κίτρινη στον Μιραλάς επειδή έβγαλε τη φανέλα πανηγυρίζοντας το γκολ που πέτυχε

20′ ΓΚΟΟΛ Ο Ιμπαγάσα εκτέλεσε με πάσα το φάουλ,, η άμυνα του Παναθηναϊκού πιάστηκε στον ύπνο, καθώς ο Μιραλάς βγήκε μόνος απέναντι από τον Τζόρβα και με διαγώνιο σουτ από τα δεξιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

15′ Σουτ Μιραλάς από τα δεξιά της περιοχής, η μπάλα έφυγε λίγα μέτρα δίπλα από το δεξί δοκάρι

12′ Ενταση στο πρώτο δεκάλεπτο. τρεις φορές έχει κάνει συστάσεις στους παίκτες μέχρι τώρα ο Καλόπουλος

7′ Κόρνερ Ιμπαγάσα από τα δεξιά, κεφαλιά του Μέλμπεργκ από το σημείο του πέναλτι, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι

5′ Ο Ολυμπιακός έχει την υπεροχή στο πρώτο πεντάλεπτο ωστόσο δεν έχει σημειωθεί κάποια αξιόλογη φάση

1′ Εναρξη του αγώνα

* Δεκάδες καπνογόνα άναψαν κατά την είσοδο των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα την καθυστέρηση της έναρξης του αγώνα.

Γήπεδο: «Γεώργιος Καραϊσκάκης»
Διαιτητής: Δημήτρης Καλόπουλος (Μακεδονίας)
Βοηθοί: Δημήτρης Σαραϊδάρης (Μακεδονίας), Σπυρίδων Τρύφωνας (Κέρκυρας)
4ος διαιτητής: Αλέξανδρος Αρετόπουλος (Τρικάλων)

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Πάρντο, Τοροσίδης, Μέλμπεργκ, Α. Παπαδόπουλος, Ραούλ Μπράβο, Μοντεστό, Ιμπαγάσα, Φουστέρ (61′ Ντουντού), Ριέρα (89′ Πάντελιτς), Μιραλάς (78′ Ζαϊρί), Τζιμπούρ.

Παναθηναϊκός (Ζεσουάλδο Φερέιρα): Τζόρβας, Βύντρα, Σαριέγκι, Καντέ, Σπυρόουλος, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Κατσουράνης, Καραγκούνης (80′ Σιμάο), Λέτο, Νίνης (66′ Γκοβού), Σισέ.