Δευτέρα 31 Οκτωβρίου 2016

Την ήττα γνώρισε η ομάδα του Πιερικού Αρχέλαου από τον Ηρακλή με 41-77, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική της Α2 Εθνικής Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Η ανωτερότητα του αντιπάλου ήταν δεδομένη, καθως αποτελεί μία από τις πιο ισχυρές ομάδες στην κατηγορία και εκ των φαβορί για την άνοδο στην Α1, οπότε αποτέλεσε μία
πρώτης τάξεως ευκαιρία για την Τασούλα Τσιρογιάννη -η οποία είχε και δύο σημαντικές απουσίες- να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλα τα κορίτσια, ώστε να αποκομίσουν εμπειρίες, υπό την καθοδήγηση εντός του παρκέ από τις εμπειρότερες.
Παίζοντας δυνατή άμυνα και τα μπλοκ άουτ να φέρνουν αποτέλεσμα ξεκίνησαν οι γυναίκες του Πιερικού Αρχέλαου, με αποτέλεσμα το σκορ να πηγαίνει πόντο πόντο στα τέσσερα πρώτα λεπτά (6-7).  Η εμπειρία της ομάδας του Ηρακλή μέτρησε στην συνέχεια, που εκμεταλλεύθηκε κάποιες αμυντικές αδράνειες της γηπεδούχου και με ένα σερί 0-7 πέρασε μπροστά με 6-14. Στην συνέχεια το παιχίδι ισορρόπησε με τη λήξη της πρώτης περιόδου να βρίσκει τις παίκτριες του Ηρακλή να προηγούνται με 12-20.
Η δεύτερη περιόδος ήταν αμφίρροπη, με τις δυνατές άμυνες να επικρατούν και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με το σκορ στο 23-32.
Μουδιασμένο ξεκίνημα για τα κορίτσια της Τασούλας Τσιρογιάννη στο δεύτερο ημίχρονο, όπου δέχτηκαν 6 αναπάντητους πόντους, αντέδρασαν στην συνέχεια, αλλά η εμπειρία και η ανωτερότητα του Ηρακλή υπερκέρασε την μαχητικότητα των παικτριών του Πιερικού Αρχέλαου με την τρίτη περίοδο να λήγει με 33-61.
Στην τέταρτη περίοδο η ομάδα του Πιερικού Αρχέλαου συνέχισε με την ίδια μαχητικότητα, επί ενός σαφώς ανώτερου αντιπάλου με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 41-77.
Κορυφαίες σε έναν ακόμα αγώνα οι Τζένη Φλώρου και Ευγενία Κωτούλα.

Οι αθλήτριες,οι προπονητές και η Διοίκηση του Συλλόγου ευχαριστούν τους φιλάθλους που υποστήριξαν και σήμερα έμπρακτα την προσπάθειά τους.
Τα δεκάλεπτα: 12-20, 23-32, 33-61, 41-77.
Διαιτητές: Παπαζώλης - Παπαθωμά
Πιερικός Αρχέλαος (Τσιρογιάννη): Πουρσανίδου, Ζουγκουρίδου 2, Μπουμπουλέντρα, Φλώρου 19, Παπανικολάου, Μπαγκλαρίδου 2, Λεκάι 2, Μαλεζά, Κωτούλα 16 (1).
Ηρακλής (Συρόπουλος): Τσουμπερλή 13, Ξανθινίδου, Κωτούλα 7, Γιαννούδη 10 (1), Τσακίρη 4, Τσαμπούρη 9 (3), Μαργαρίτη 6, Κομνηνού 3, Γεροστεργίου 10, Τζιότζιου 4, Λογδανίδου 7, Καρακούλα 4.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικήςΕΟ Σταυρούπολης - ΑΣ Τιτάνες Δράμας 56-38
ΑΟ Σερρών - ΑΕ Πυλαίας 0-20 (α.α.)
ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρυσίου - ΠΑΣ Γιάννινα 44-40
ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος - ΓΣ Ηρακλής 41-77