Δευτέρα 20 Φεβρουαρίου 2017

Αχιλλέας Νεοκαισάρειας-Ρήγας Φεραίος Βελεστίνου 1-1 20η Γ' εθν. Ισόπαλο "water park" με διαμαρτυρίες

Toυ Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)
Iσόπαλη (1-1) νεροτσουλήθρα ποιότητας, επιπέδου water park -με …διαιτητικής

διαμαρτυρίας συνέχεια για τους γηπεδούχους- συνόδεψε τον πρώτο «τελικό» της Νεοκαισάρειας στην έδρα της, με το Ρήγα Φεραίο Βελεστίνου, για την παραμονή της στην κατηγορία, στην 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 2ου ομίλου της Γ’ εθνικής κατηγορίας, σ’ ένα παιχνίδι …παλμικό καρδιογράφημα, από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό.
Οι φιλοξενούμενοι, με ανεβασμένη ψυχολογία από τη βαθμολογική ανωτερότητα και τη νίκη κλειδί με τη Φιλιππιάδα, διεκδίκησαν από την αρχή το γκολ, με επιθετικό προσανατολισμό στο παιχνίδι τους. Η επιθετική ενέργεια του Γκίκα και η υπόδειξη πέναλτι από το Θεσσαλονικιό διαιτητή, προκάλεσε θύελλα αντιδράσεων από τους γηπεδούχους. Ο Σπαθής ευστόχησε και σημείωσε το 1-0 για την ομάδα του Λάκη Μπακάλη. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, λίγα λεπτά μετά, με ευθύβολο μακρινό σουτ του Παγωνίδη. Το παιχνίδι συνεχίστηκε από την… αφετηρία, με τις δύο ομάδες να ολοκληρώνουν το ημίχρονο ισόπαλες.
Στην επανάληψη, οι παίκτες της Νεοκαισάρειας έπαιξαν σαν τη γάτα με το ποντίκι τους αντιπάλους τους και ανέβασαν αγωνιστικό ρυθμό, στήνοντας «σκηνικό πολιορκίας», με το πέρασμα του χρόνου, τη στιγμή που οι Βελεστινιώτες έχασαν κι αυτοί ευκαιρίες, έχοντας και… ξυστό δοκάρι με το Σέττο, για ν’ αλλάξουν τα δεδομένα του παιχνιδιού. Στα τελευταία δραματικά λεπτά, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν κι απώλεσαν ευκαιρίες από πλεονεκτικές θέσεις και κυρίως από στημένες μπάλες, για να πετύχουν το χρυσό γκολ της νίκης, χωρίς όμως να το καταφέρουν.
Ηighlights: οι επίμαχες φάσεις, αρχής γενομένης από το πέναλτι του Γκίκα του Ρήγα, που αμφισβήτησαν έντονα, «διαρρηγνύοντας τα ιμάτιά τους», οι ποδοσφαιριστές, οι φίλαθλοι και οι άνθρωποι της Νεοκαισάρειας και μετά τη λήξη του παιχνιδιού, μαζί με όλες τις υπόλοιπες φάσεις, που αποτυπώνονται αποκλειστικά στο stop καρέ του Metrosport.gr (με το repeat να παίρνει φωτιά!) και θα γίνουν «talk of the town» (και όχι φυσικά μόνο στα στενά όρια Κατερίνης και Βελεστίνου), οι αντεπιθέσεις ξυράφι της ομάδας του Βελεστίνου, οι ανεπανάληπτες ευκαιρίες στην κόντρα και οι περίτεχνες και συνδυαστικές ενέργειες των επιθετικών της, ο χαμογελαστός -ανεξαρτήτου αποτελέσματος της ομάδας του- πάτερ-Φάνης του Βελεστίνου, που επιβεβαίωσε το χαρακτηρισμό «ο πιο πιστός και αναγνωρίσιμος φίλαθλος της ομάδας του Ρήγα Φεραίου» και η πρώτη και αποκλειστική συνέντευξη-«εξομολόγηση καρδιάς», στο Νίκο Κολίτση και στο Metrosport.gr, που θα σας κάνει ν’ αναθεωρήσετε όλα τα εκκλησιαστικά στερεότυπα, με ατάκες ψυχής, ηθικής και αλήθειας και χριστιανικό πρόσημο αγάπης και ανιδιοτέλειας, στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε (ναι, θα γίνει πάλι «viral της χρονιάς», αν αυτό αναρωτιέστε!), τα ψυχικά και σωματικά αποθέματα των παικτών του Γιώργου Καμπερίδη, που αγωνίστηκαν με απαράμιλλο σθένος, μέχρι το τέλος, για να γυρίσουν το παιχνίδι και η πολιορκία των αντιπάλων στο δεύτερο μισό της επανάληψης, ο αγωνιστικός χώρος-πισίνα, που είχε μετατραπεί, από την καταρρακτώδη βροχή, σε… διεθνές water park, κατάλληλο για παιχνίδια και νεροτσουλήθρες περισσότερο, παρά για ποδόσφαιρο, οι εναλλαγές συναισθημάτων, οι διαμαρτυρίες και οι στιγμές φόρτισης, το τύμπανο των Ποντίων φίλων του Αχιλλέα στην κερκίδα, η απίστευτη… κατάδυση στη θάλασσα, χωρίς βατήρα, ποδοσφαιριστή της Νεοκαισάρειας, για να σκοράρει στα τελευταία λεπτά, που θα συνιστούσε το «γκολ της χρονιάς»

Σε εικόνα και ήχο επαγγελματικής ποιότητας.
Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com