Δευτέρα 21 Μαρτίου 2016

A.O.K Aιγινιακός-Α.Ο.Κ Βέροιας: 65-49/ Νίκη με αφιέρωση και εξασφάλιση της δεύτερης θέσης

''Αφιερώνουμε την νίκη στον πιο πιστό φίλαθλο της ομάδας μας Παραλυκίδη Γιώργο (Λαδάς), ο οποίος βρίσκεται σε κρίσιμη κατάσταση στο νοσοκομείο και δίνει μάχη για τη ζωή του.''

Για την 21η αγωνιστική του Α΄ τοπικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΜ ο Α.Ο.Κ Αιγινιακός επικράτησε στο Αιγίνιο του Α.Ο.Κ ΒΕΡΟΙΑΣ με σκορ 65-49. Με αυτή την νίκη ο Αιγινιακός εξασφάλισε την δεύτερη θέση, η οποία του δίνει πλεονέκτημα έναντι της Βέροιας για τα play off του πρωταθλήματος.
Η πολύ καλή άμυνα της ομάδας μας ήταν το κλειδί για την νίκη καθώς δεχθήκαμε μόνο 49 πόντους απέναντι σε μια πολύ καλή επιθετικά ομάδα. Ο Αιγινιακός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και βρέθηκε να προηγείται στο 1ο δεκάλεπτο με 20-14. Στο 2ο βρίσκοντας λύσεις στην πίεση της Βέροιας και εκμεταλλευόμενος την δύναμή του κάτω από το καλάθι προηγήθηκε στο ημίχρονο με 38-27. Στο 3ο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους κλείνοντας στο 52-32. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι με το τελικό σκορ να είναι στο 65-49.
Ο Αιγινιακός παρουσιάστηκε με δύο σημαντικές απουσίες των Μωυσίδη και Κολαξίδη.
Η επόμενη αναμέτρηση της ομάδας μας είναι το Σάββατο 2/4/2016 στα Γιαννιτσά απέναντι στην τοπική ομάδα, για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ., Χρυσάφης Στ..

Δεκάλεπτα: 20-14, 38-27, 52-32, 65-49.

Α.Ο.Κ ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Λοτζανιώτης) : Αργυρόπουλος 13(3), Κιρκιντζώτης 9, Βαφόπουλος 5, Δαμαλής 15, Παπαμιχαήλ 15(1), Παπουλίδης 6, Τσιάμης 2, Τσικούρας, Κοντόπουλος.

Α.Ο.Κ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τούσας): Ουσουλτζόγλου, Στεργιούλας, Τσέος, Γκανάς 4(1), Οικονόμου 13, Πάππου, Καπνάς 10, Ιωσηφίδης, Λέφας 9, Ταγκίδης, Γκεκόπουλος 9, Στόγιος 4.