Δευτέρα 26 Οκτωβρίου 2015

Μεγάλο διπλό για τον Αιγινιακό στη Νεοκαισάρεια με 0-2

Αχιλλέας Νεοκαισάρειας-Αιγινιακός 0-2 HD 6η 2ος Γ' εθνική "Γειτονικό" διπλό Αιγινίου

Του Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)
"Γειτονικό διπλό" (0-2) πέτυχε ο Αιγινιακός στη Νεοκαισάρεια απέναντι στον τοπικό Αχιλλέα, για
την έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος στο 2ο όμιλο της Γ’ εθνικής κατηγορίας και έμεινε σε επαφή με τις ομάδες της κορυφής για το εισιτήριο της πολυπόθητης επανόδου του στις επαγγελματικές κατηγορίες.
Χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοσή της η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη και με δύο γκολ (Καρακατσάνης και Γιαζιτζόγλου με εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Γουέλκαμ), που αμφισβητήθηκαν έντονα από τους παίκτες και τους φιλάθλους των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο, σε δύο επίμαχες φάσεις (διαμαρτυρίες για τη μη υπόδειξη offside στο πρώτο γκολ και τον καταλογισμό του πέναλτι στο δεύτερο γκολ), διατήρησε τον έλεγχο στη μεσαία γραμμή και με περισσότερα τρεξίματα, κυκλοφόρησε καλύτερα την μπάλα με συνεχή ανεβάσματα από τους μεσοεπιθετικούς και συχνές επισκέψεις στη μεγάλη περιοχή του Αχιλλέα.
Οι γηπεδούχοι, από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, εστίασαν περισσότερο στο ανασταλτικό κομμάτι, με ελάχιστες τελικές στην εστία και χωρίς να είναι απειλητικοί στην επίθεση, προσπάθησαν να επανέλθουν στο παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς να μπορέσουν όμως να δημιουργήσουν κινδύνους για την αντίπαλη εστία, την ίδια στιγμή που οι αμυντικοί του Αιγινιακού κρατούσαν με σχετική άνεση μακριά από την περιοχή τους επιθετικούς του Αχιλλέα.
Highlights: αναμφισβήτητα ο ασπρόμαυρος σκύλος, πιστός οπαδός της γηπεδούχου ομάδας, που δεν έφευγε με τίποτα από τον αγωνιστικό χώρο, παρά τις επανειλημμένες προσπάθειες του τερματοφύλακα των γηπεδούχων αρχικά και των υπόλοιπων παικτών στη συνέχεια με διαφορετικούς τρόπους, από αγκαλιές μέχρι… παρακαλητά και τα σχόλια από την κερκίδα "από ντρίπλα σκίζει ο σκύλος, δεν τον πιάνει κανένας, δε δαγκώνει...", η αμφισβήτηση των αποφάσεων της διαιτητικής τριπλέτας, οι φίλαθλοι και των δύο ομάδων που γέμισαν τις κερκίδες του γηπέδου και ήταν εκδηλωτικοί με τις ομάδες τους, η μεγάλη υψομετρική διαφορά υπέρ των παικτών του Αιγινίου και φυσικά, για άλλη μία φορά, η γιατρός της Νεοκαισάρειας, που ουκ ολίγες φορές χρειάστηκε να επέμβει άμεσα και έκλεψε τις εντυπώσεις, κάνοντας «comeback» στο Μetrosport.gr από την περσινή τελευταία της εμφάνιση
Man of the match: ο επιτελικός μέσος του Αιγινιακού Πέντα (10) κινήθηκε με μαεστρία με και χωρίς την μπάλα, έβγαλε κάθετες μπαλιές στο μεγάλο χώρο με συμμετοχή και δημιουργική ανάπτυξη και έδειξε ωριμότητα στις ενέργειές του και ποιότητα στο παιχνίδι του.