Δευτέρα 14 Ιουλίου 2014

Δε τα κατάφερε στο τάι μπρέικ η Εθνική Ανδρών βόλει- Εφραιμίδης και Παλέντζας συμμετέχουν στην μεγάλη προσπάθεια

Μετά από μια μάχη 2.5 ωρών η Εθνική Ανδρών ηττήθηκε με 3-2 από την Σλοβενία στον πρώτο ημιτελικό του Ευρωπαϊκού Λιγκ 2014 και πλέον οι παίκτες του Σωτήρη Δρίκου για να προκριθούν στον τελικό πρέπει να πετύχουν το βράδυ της Τετάρτης
στον επαναληπτικό του Μάριμπορ καθαρή νίκη (3-0 ή 3-1) ή να κερδίσουν με 3-2 και κατόπιν να επικρατήσουν στο ‘χρυσό σετ’

Στο πρώτο σετ όλα κύλησαν ιδανικά για την Εθνική. Προηγηθήκαμε νωρίς με 8-5 και φτάσαμε στο 11-7 με τον Γκασπαρίνι να δίνει νέο ενδιαφέρον με τρία φαρμακερά σερβίς μειώνοντας σε 11-10.
Η Σλοβενία έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το 16-14, το οποίο έγινε 18-14 με δύο μπλοκ του Φιλίποφ στον Γκασπαρίνι και 20-15 με νέο μπλοκ του Πελεκούδα για να φτάσουμε εύκολα στο 1-0.

Το β’ σετ όμως ήταν μια άλλη ιστορία αφού το 3-3 έγινε 3-9 με τα φλοτ σέρβις του Τσέμπουλ και τα λάθη των Ελλήνων παικτών στην επίθεση. H Σλοβενία έφτασε στο 8-15 με τον Τακουρίδη να απαντά με δύο σερί άσους για το 12-15 και παρόλο που οι Σλοβένοι ξέφυγαν με 16-21 όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Με φοβερές άμυνες και τελειωμένες κόντρες η Εθνική μείωσε σε 22-23 και στο 23-24 ο Γκασπαρίνι κάρφωσε άουτ για το 24-24. Δεν μπορέσαμε όμως ποτέ να πάρουμε εμείς το προβάδισμα και αφού στο 26-26 οι διαιτητές δεν είδαν την υπέρβαση του Ούρναουτ στην επόμενη φάση με άουτ του Τζούριτς (από εξαιρετικά δύσκολη θέση όπου αναγκάστηκε να κάνει πλήρη περιστροφή του σώματος του για να περάσει τη μπάλα) έγινε το 26-28.

Αυτή η εξέλιξη βοήθησε τους Σλοβένους να ξεκινήσουν πολύ καλύτερα στο γ’ σετ με το σκορ να γίνε 0-3 και 3-7, αλλά η Εθνική μπόρεσε να ισοφαρίσει στο 9-9. Κι ενώ το ματς έδειχνε ότι θα είναι ντέρμπι, μετά το β’ τεχνικό τάιμ άουτ με 15-18 και παρόλο που είχαμε κάποιες ευκαιρίες για να πλησιάσουμε, τελικά πήραν το σετ με 22-25.

Στο δ’ σετ οι διεθνείς όμως ξαναβρήκαν καλό ρυθμό στο σερβίς, πίεσαν την υποδοχή των Σλοβένων και η εικόνα άλλαξε καθώς προηγηθήκαμε 8-4 και φτάσαμε στο 13-8, αλλά η Σλοβενία ροκάνισε τη διαφορά, ισοφάρισε 16-16 και προηγήθηκε 18-20, όμως το ματς είχε δρόμο ακόμη.
Το σκορ έγινε 20-20 και στο 24-23 ο Τζούριτς κέρδισε στο φιλέ τον Τσέμπουλ για να γίνει το 2-2.

Κι ενώ η Εθνική βρέθηκε να χάνει με 0-3 στο τάι μπρέικ, με μπροστάρη τον Πρωτοψάλτη, προηγήθηκε 5-4 και 8-6 αλλά μετά την αλλαγή τερέν χάθηκε η μπάλα…
Ένα μπλοκ και πέντε λάθη σε υποδοχή και επίθεση έφεραν τα πάνω κάτω και η Σλοβενία προηγήθηκε με 8-12 για να πάρει τελικά το σετ και τη νίκη.

Τα σετ: 25-19, 26-28, 22-25, 25-23, 11-15

Ελλάδα (Δρίκος): Τζούριτς 32 (29/49 επ., 3 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1 μπλοκ), Πελεκούδας 9 (7/9 επ., 2 μπλοκ), Τακουρίδης 4 (1/4 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 6 (5/14 επ., 1 άσο, 73% υπ. – 45% άριστες), Δαλακούρας 3 (3/5 επ., 64% υπ. – 36% άριστες), Εφραιμίδης –λ (50% υπ. – 21% άριστες) / Πρωτοψάλτης 9 (7/14 επ., 2 άσοι, 50% υπ. – 30% άριστες), Κουμεντάκης, Κανέλλος 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Παλέντζας,

Σλοβενία (Σλαμπέ): Γκασπαρίνι 21 (17/40, 4 άσοι), Μιγιάτοβιτς 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Κόντσιλα 17 (11/17 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Ούρναουτ 14 (11/30 επ., 3 άσοι, 65% υπ. – 45% άριστες), Τσέμπουλ 17 (14/26 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 56% υπ. – 53% άριστες), Πλοτ –λ )57% υπ. – 36% άριστες) / Σκετ, Γέρεμπ 2 (1/1 επ,, 1 μπλοκ)