Κυριακή 18 Φεβρουαρίου 2018

ΑΕ Καρίτσας-Πιερικός 0-0 24η 2ος Γ' εθνική Iσοπαλία στο "γύρο του θανάτου" (viral) HD

Του Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)
Ισοπαλία (0-0) στο «γύρο του θανάτου» της Γ’ εθνικής απέσπασε ο
Πιερικός στην Καρίτσα, -στη νέα viral αποκλειστικότητα του Metrosport.gr-, στο γειτονικό ντέρμπι της Πιερίας, για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 2ου ομίλου της κατηγορίας, σε μια «beyond the limits» αναμέτρηση, «talk of the town», πολύ πριν ξεκινήσει ο αγώνας, εντός και εκτός των συνόρων του νομού. Οι φιλοξενούμενοι, του Δημήτρη Χριστοφορίδη, μετά το σοκ του αποκλεισμού στον ημιτελικό του κυπέλλου, από τον Εθνικό Νέου Κεραμιδίου (ομάδα Α’ ερασιτεχνικής κατηγορίας), έχασαν την πιο κλασική ευκαιρία τους στον αγώνα, πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο, με τον Κυπαρίσση. Οι γηπεδούχοι, ανέκτησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στη συνέχεια και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, είχαν την υπεροχή, χωρίς όμως να καταφέρουν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα του Πιερικού. Στην επανάληψη, οι παίκτες του Μιχάλη Ζιώγα, συνέχισαν να έχουν πιο επιθετικό αγωνιστικό ρυθμό, που κορυφώθηκε με το δοκάρι στην κεφαλιά του Κυρτέγου, ενώ ο Παπατολίκας, σε άλλη στιγμή, κράτησε το μηδέν σε σουτ του Σεχολάρι. Ο Πιερικός είχε την τελευταία στιγμή του στην αντεπίθεση, λίγα λεπτά πριν τη λήξη, με τον Κοκονόζι. Το τελικό 0-0 αφήνει τις δύο ομάδες με ανάμεικτα συναισθήματα στη μάχη που δίνουν για την παραμονή στην κατηγορία.

Highlights: οι επίμαχες φάσεις που καταγράφονται στο stop καρέ του Metrosport.gr και θα κολλήσουν στο repeat, με το ακυρωθέν γκολ της Καρίτσας, με σκόρερ τον Κωτσιόπουλο -με απόφαση του διαιτητή και υπόδειξη του βοηθού ως οffside- και τη φάση που οι γηπεδούχοι διατείνονται ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή στην απομάκρυνσή της από τον Λαζαρίδη, σε σουτ του Σεχολάρι, να μονοπωλούν το τρίτο ημίχρονο, εν μέσω και ανακοινώσεων, που είχαν άλλωστε προηγηθεί και πριν την έναρξη της αναμέτρησης, οι δύο ξεχωριστές κερκίδες των φιλάθλων, με απόλυτα διαχωρισμένες διαφορετικές εισόδους και ισχυρή αστυνομική παρουσία, εντός, εκτός και περιμετρικά του γηπέδου, οι φίλαθλοι του Πιερικού, σε μια μετακίνηση -και των οργανωμένων οπαδών-, έστω και εντός νομού, που θύμισε, τηρουμένων των αναλογιών, εποχές περασμένης δεκαετίας, οι φίλαθλοι της Καρίτσας, στην πιο μαζική φετινή τους παρουσία στο γήπεδο, μαζί με τον αγώνα κυπέλλου με το Δία Δίου, οι δυνατές μονομαχίες, οι στιγμιαίοι διαπληκτισμοί των ποδοσφαιριστών, οι λεκτικές αντεγκλήσεις των οπαδών του Πιερικού με τον τερματοφύλακα της Καρίτσας, σε πραγματικό χρόνο, εντός παιχνιδιού, με... off road λεξιλογικού πλαισίου αναφορές, στο... απόλυτο κόκκινο, με έντονο παρελθοντικό στοιχείο, οι αναγκαστικές αλλαγές της Καρίτσας, λόγω τραυματισμών, οι συχνές διακοπές και οι πολλές κίτρινες κάρτες του διαιτητή από την Ημαθία, οι έντονες διαμαρτυρίες των ανθρώπων και των φιλάθλων της τοπικής ομάδας, με αφορμή τις δύο επίμαχες φάσεις, η ορθή αμυντική λειτουργία της ομάδας του Πιερικού αλλά και η αδυναμία επίτευξης γκολ και παραγωγής ευκαιριών, οι δύο κρίσιμες επεμβάσεις των τερματοφυλάκων, Βασιλειάδη (ΑΕ Καρίτσας) και Παπατολίκα του Πιερικού (μία για τον καθένα), τα απολαυστικά, όπως πάντα, ball boys της Καρίτσας,

Μan of the match: ο ανοιξιάτικος ήλιος... στην καρδιά του Φλεβάρη
Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.
Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com