Δευτέρα 29 Μαΐου 2017

AE Καρίτσας-ΑΕ Ποσειδών ΠΠΠ 1-2 HD 2ος Τελικός play off O Ποσειδώνας... στη Γ' εθνική!

Του Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)

Συγκάλεσε έκτακτο συμπόσιο Θεών, πρωταθλητών και κυπελλούχων, ο Ποσειδώνας, για να πανηγυρίσει την άνοδο στη Γ’ εθνική κατηγορία, μετά τη

νίκη-επικράτηση επί της αξιόμαχης ΑΕ Καρίτσας με 2-1, στην αποκλειστικότητα του Metrosport.gr, με την οπτική των φιλάθλων, στο 2ο full crowded τελικό της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας, στο γήπεδο του Βατανιακού.
Οι τυπικά φιλοξενούμενοι της Νότιας Πιερίας στρογγυλοκάθισαν από χθες στην κορυφή του Ολύμπου, όντας πρωταθλητές και κυπελλούχοι και ονειρεύονται το απόλυτο ποδοσφαιρικό restart, που ξεκίνησε από τη Γ’ κατηγορία και συνεχίζεται ολοταχώς με σχήμα κύκλου στην πάλαι ποτέ Β' εθνική.
Οι παίκτες της ΑΕ Καρίτσας, μπήκαν με κεκτημένη ταχύτητα από το break του προηγούμενου αγώνα, στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά του παιχνιδιού, επιβάλλοντας το ρυθμό τους. Οι παίκτες του Παναγιώτη Παρασίδη πήραν τη σκυτάλη και απάντησαν στην ευκαιρία του Μαυρίδη, με απανωτές χαμένες ευκαιρίες των Καλαμπάκα και Κυρτέγου και ισάριθμες αποκρούσεις του αντίπαλου τερματοφύλακα. Ενώ όλα έδειχναν ότι το ημίχρονο θα λήξει ισόπαλο, ο Καλαμπάκας αξιοποίησε την υπέροχη, με εξωτερικό φάλτσο, ασίστ του Κυρτέγου και άνοιξε το σκορ, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.
Στην επανάληψη, με τον Ποσειδώνα να παίζει για δύο αποτελέσματα και να έχει πλέον το ψυχολογικό πλεονέκτημα, το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, μέχρι την ισοφάριση της Καρίτσας με τον Ταρασιάδη, που έβαλε φωτιά στον αγώνα και στις κερκίδες. Η Καρίτσα, συνέχισε την… ανάβαση της υπέρβασης, διεκδίκησε και έχασε την «must win» ευκαιρία της να φέρει τούμπα τη σειρά και το παιχνίδι, την ώρα που είχε ανακτήσει το momentum της αναμέτρησης. Από τη στιγμή που δεν το κατάφερε στο κρίσιμο σημείο και ρίσκαρε, ο Ποσειδώνας έγραψε το φινάλε, με χρυσό σκόρερ -με δόση τραγικής ειρωνείας, λόγω καταγωγής και συνθήκης- τον πρώην κιτρινόμαυρο και γηγενή Κυρτέγο, μετά από ανεπανάληπτη ενέργεια του Παυλίδη, λίγα λεπτά πριν τη λήξη. Η συνέχεια ήταν εξίσου συναρπαστική, δεν άλλαξε όμως κάτι στο τελικό σκορ και έστειλε τους παίκτες των Νέων Πόρων… στη θάλασσα της Γ’ εθνικής κατηγορίας!
Highlights: οι φίλαθλοι της Καρίτσας, που κυριολεκτικά και μεταφορικά… μετανάστευσαν από το χωριό… στο Βατάν, χάνοντας, όμως, για μία ακόμη φορά, σε win or die ραντεβού, τη χαρά της ανόδου ή της κατάκτησης τροπαίου, οι φίλαθλοι της Νότιας Πιερίας, που παρά το γεγονός ότι ήταν λιγότεροι αριθμητικά, είχαν να διανύσουν μεγαλύτερη απόσταση και ευρισκόμενοι στην έναρξη της τουριστικής περιόδου, ήταν πολύ συμμετοχικοί και παθιασμένοι, οι… ουδέτεροι, που ήταν διασκορπισμένοι σε όλα τα πιθανά και απίθανα σημεία ενός γηπέδου, που «πλημμύρισε» από κόσμο… και βροχή, οι ατάκες των φιλάθλων ("σιγά ρε νταή...", "θα κόψει η κρέμα..."), οι ψύχραιμες διαιτητικές παρεμβάσεις, οι διάλογοι και οι διενέξεις των παικτών, οι διαπληκτισμοί των φιλάθλων των Νέων Πόρων με… ιατρικό περιεχόμενο, οι πανηγυρισμοί των νικητών στο τέλος («Σάββα, βάλε τα αρνιά!»), η συναισθηματική φόρτιση του Κυρτέγου του Ποσειδώνα, με καταγωγή από την Καρίτσα, που δεν πανηγύρισε το γκολ που πέτυχε, ενώ χειροκροτήθηκε από την πλειοψηφία των απογοητευμένων κιτρινόμαυρων φιλάθλων στην αλλαγή του, το fair play των περισσότερων νικητών και ηττημένων στο τέλος, οι επίμαχες φάσεις (και περιπτώσεις offside, όπως το ακυρωθέν γκολ του Παυλίδη των Νέων Πόρων), τα τμήματα των παιδικών ακαδημιών του Βατανιακού, που συνόδεψαν τους παίκτες των δύο ομάδων στην έναρξη, οι αποκρούσεις του Τσιλιγκερίδη της Καρίτσας, το δοκάρι του Γκουδάρα του Ποσειδώνα στις καθυστερήσεις και οι αεροπλανικές εκτελέσεις φάουλ του Αποστολίδη ("τραβάς;"), οι δυνατές μονομαχίες, η ισχυρή αστυνομική παρουσία, οι προκλήσεις των αντίπαλων κερκίδων,
Man of the match: παίκτες, προπονητές, διοίκηση και φίλαθλοι, αξίζουν δικαιωματικά τον τίτλο, για το «ταξίδι» όλης της χρονιάς, μπορούν να αισθάνονται υπερήφανοι για την άνοδο στη Γ’ εθνική, γιατί τα φαβορί και τα budgets φαίνονται μέσα στο γήπεδο…

Σε εικόνα και ήχο επαγγελματικής ποιότητας.

Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com