Πέμπτη 19 Ιανουαρίου 2017

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος - ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης 83-82

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 83-82 στην παράταση του Χαρίλαου Τρικούπη, σε αγώνα για την 13η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β' Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.
Σε έναν αγώνα για γερά νεύρα, ο Πιερικός Αρχέλαος έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα, θέληση και πείσμα για τη νίκη, κατάφερε να ανατρέψει τη διαφαινόμενη ήττα, να πάει το παιχνίδι στην παράταση κι εκεί να πάρει το πάνω χέρι από το ξεκίνημα και να φτάσει σε δίκαιη μία δίκαιη επικράτηση.
Η ομάδα της Κατερίνης πήρε το προβάδισμα από το ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου και 3' 23" πριν την ολοκλήρωσή του βρέθηκε στο +6 (19-13). Ωστόσο ο Χαρίλαος Τρικούπης σημείωσε έξι αναπάντητους πόντους μέχρι τη λήξη της περιόδου και πέρασε μπροστά με 19-20.
Πριν τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού της δεύτερης περιόδου, η ομάδα του Μεσολογγίου ξέφυγε με πέντε (19-24), με τον Πιερικό Αρχέλαο να προσπερνά με 29-26 5' 19" πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η διαφορά έφτασε μέχρι και στους έξι πόντους (40-34) 1' 34" πριν την ολοκλήρωση του δεύτερου δεκαλέπτου, η λήξη του οποίου βρήκε τη γηπεδούχο ομάδα προηγούμενη με 40-38.
Στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου η ομάδα του Στέλιου Χατζηιωάννου έδειξε να αποκτά τον έλεγχο του αγώνα (47-42), αλλά ο Χαρίλαος Τρικούπης αντέδρασε άμεσα και προσπέρασε ξανά με 47-50 και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι και το τέλος της περιόδου.
6' 44" πριν τη λήξη του αγώνα η φιλοξενούμενη ξέφυγε με επτά (57-64) και όλα έδειχναν ότι έχει το πάνω χέρι και μπορεί να διαχειριστεί και να διατηρήσει το προβάδισμα και να φτάσει στη νίκη. 56" πριν την συμπλήρωση της κανονικής διάρκειας του αγώνα το σκορ ήταν στο 68-72, αλλά ένα καλάθι του Καραγκιολίδη και δύο βολές του Γκοντόπουλου οδήγησαν τον αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο.
Στην παράταση η ομάδα της Κατερίνης, με σύμμαχο τη θέληση και την ψυχολογία της ανατροπής, επικράτησε κατά κράτος, πήρε κεφάλι στο σκορ από την πρώτη επίθεση, προηγήθηκε με επτά πόντους (83-76) 14,4" πριν το τέλος, με τη φιλοξενούμενη ομάδα να καταφέρνει να μειώσει τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της.

Διαιτητές: Τσιρτσιμάκης - Τσοκόλης
Δεκάλεπτα: 19-20, 40-38, 55-59, 72-72 (κ.α.), 83-82.
ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Πολυχρόνης, Ταβαντζής, Γκοντόπουλος 16 (1), Καλτσουνάς, Γκογκίδης 23 (3), Καραγκιολίδης 14 (2), Χανέλλι, Τοπούζης 7, Κωνσταντινίδης 6, Τσιρογιάννης 9 (1), Παπαμιχαήλ 8, Ζιώγας.
ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης (Δημητριάδης): Ιωάννου 3 (1), Βουρνάς 5, Παπαδιονυσίου 8 (1), Τοπουζίδης 2, Μουράτογλου 12, Σταυρόπουλος 23 (4), Παπαρέγκας 10, Γεωργιάδης 6, Μουρίκης 4, Ψάλτου 9 (1).