Δευτέρα 23 Ιανουαρίου 2017

ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης - ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 3-1

Ο Αρχέλαος επικράτησε με 3-1 σετ του Πιερικού, στο Β' Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για την 5η αγωνιστική του ομίλου της ΕΣΠΕΜ της Β' Εθνικής
Κατηγορίας Ανδρών.

Σε έναν αγώνα -διαφήμιση για το βόλεϊ- ο οποίος ήταν μισός τίτλος (ο άλλος μισός είναι το αντίστοιχο παιχνίδι του δεύτερου γύρου), η ομάδα του Αρχέλαου επικράτησε δίκαια του Πιερικού στο κατερινιώτικο ντέρμπι και χρίστηκε φαβορί στην κούρσα της ανόδου στην Α2.

Αμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα του πρώτου σετ, καθώς Αρχέλαος και Πιερικός συμβάδιζαν στους πρώτους δεκαέξι π-όντους του αγώνα (8-8). Σε εκείνο το σημείο ο Πιερικός πήρε τέσσερις συνεχόμενους πόντους και πήρε αντίστοιχη διαφορά (8-12). Ο Αρχέλαος αντέδρασε, μείωσε σε 11-12, ωστόσο οι παίκτες του Παναγιώτη Σαρρή έφυγαν ξανά στο σκορ (14-20), παίρνοντας τη διαφορά και το ψυχολογικό πλεονέκτημα που τους έδωσε σχετικά εύκολα το πρώτο σετ.

Καλύτερα ξεκίνησε ο Αρχέλαος στο δεύτερο σετ, προηγήθηκε με 5-2, αλλά ο Πιερικός ισοφάρισε σε 6-6 και η συνέχεια ήταν για γερά νευρά. Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 17-17. Σε εκείνο το σημείο ο Αρχέλαος πήρε τρεις συνεχόμενους πόντους, προηγήθηκε με 20-17 και στην συνέχεια διατήρησε το προβάδισμα μέχρι τέλους.

Στο τρίτο σετ η ομάδα του Παναγιώτη Στούπα πήρε την πρωτοπορία από τήν αρχή και το διεύρυνε σταδιακά φτάνοντας στο 14-10, διαχειρίστηκε στην συνέχεια αυτό το προβάδισμα και έφτασε στην κατάκτηση του σετ.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, ο Αρχέλαος έδειξε να ξεφεύγει στο σκορ, καθώς βρέθηκε μπροστά με 9-5, αλλά ο Πιερικός μείωσε σε 11-10. Η γηπεδούχος ομάδα αντέδρασε άμμεσα, ξέφυγε με έξι πόντους (17-11) και κελίδωσε ουσιαστικά τόσο το σετ, όσο και τον αγώνα.

Τα σετ: 19-25, 25-22, 25-18, 25-16, σε 111'.