Τετάρτη 22 Ιουνίου 2016

Η Αντιγόνη Νταλιάνη και ο GA Nireas αναδείχθηκαν Πρωταθλητές Ιππικής Αντοχής 2016

Φωτο: Πατρίσια Van Der Wal
Η  Αντιγόνη  Νταλιάνη  και  ο  GA Nireas αναδείχθηκαν  Πρωταθλητές  Ιππικής  Αντοχής  2016  συγκεντρώνοντας  τη  μεγαλύτερη βαθμολογία μετά και τον 4ο τελικό αγώνα
 που έγινε την Κυριακή, 19 Ιουνίου στην Κατερίνη.

Η  αμαζόνα  του  ΙΠΟΑ  συμμετείχε  στην  κατηγορία  Α  των  90  χιλιομέτρων  καταλαμβάνοντας την 2η  θέση, που ήταν  αρκετή  για  να  συγκεντρώσει  τους  περισσότερους  βαθμούς  108  στους  4 αγώνες  και να πάρει  τον τίτλο για πρώτη  φορά.

Δεύτερη  Πρωταθλήτρια  ήταν  η  Ειρήνη Μητώνα με την Aphroditi με 102 βαθμούς,  η οποία πήρε την 3η  θέση στον  τελικό  αγώνα  και  τρίτος  ο  Σαλήχ  Καλαφάτ  με  τον  Nikippos  με  69 βαθμούς.

Νικητής  στην  σημαντικότερη  κατηγορία  Α  του  τελικού  αγώνα  ήταν  ο  Δημήτρης  Δουλγέρης  με  την Naomi  που  ολοκλήρωσε  τη  διαδρομή  του  παρά  την  πολλή ζέστη  σε 5:41:27.

Στις  υπόλοιπες  κατηγορίες  του  4ου αγώνα, νικητές αναδείχθηκαν  η Μαρία Ζωή  Θωμοπούλου με  τον Angel  του ΙΟΚΑΛ  στην  κατηγορία  Γ  των  40  χιλιομέτρων  και  η  Χρυσούλα Μπάτου  με  τον Cavalli  του  ΑΟΙΒ στην κατηγορία Δ  των 20 χιλιομέτρων.

Ο αγώνας σημείωσε οργανωτική επιτυχία παρά τις πολύ αντίξοες καιρικές συνθήκες  που επικράτησαν σε όλη την Ελλάδα.