Δευτέρα 22 Δεκεμβρίου 2014

Βατανιακός - Α.Ο.Κ Αιγινιακός 76-88/ Δηλώσεις Ηλία Λοτζανιώτη

Για την 11η αγωνιστική του Α' τοπικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΜ, ο Α.Ο.Κ Αιγινιακός κέρδισε στην Κατερίνη τον Βατανιακό με σκορ 76-88.
Στο 1ο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με την ομάδα του Αιγινίου να έχει ένα μικρό προβάδισμα με 20-19. Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα του Αιγινιακού βελτίωσε την άμυνα της και δέχτηκε μόλις 11 πόντους και με πολύ καλές επιλογές στην επίθεση ξέφυγε 13 πόντους, κλείνοντας έτσι το ημίχρονο με 30-43. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την προσήλωση τους στην άμυνα και παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ ανέβασαν την διαφορά στους 20 πόντους με το σκορ να φτάνει στο τελείωμα του δεκαλέπτου στο 50-70. Στο 4ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο παιχνίδι τελειώνοντας με σκορ 76-88. Ο προπονητής του Αιγινιακού είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής και στους μικρότερους της ομάδας, οι οποίοι άφησαν αισιόδοξα μηνύματα για το μέλλον.

Σε δηλώσεις του ο προπονητής του Αιγινιακού Ηλίας Λοτζανιώτης δήλωσε τα παρακάτω:
<<Θέλαμε να κλείσουμε τον 1ο γύρο με μια νίκη, τόσο για βαθμολογικούς όσο και για ψυχολογικούς λόγους. Ξέραμε πολύ καλά ότι η άμυνα ήταν το κλειδί για την νίκη. Καταφέραμε να επιβάλλουμε τον ρυθμό μας από την αρχή του παιχνιδιού και βρήκαμε λύσεις από πολλούς παίκτες στην επίθεση. Αυτό που θέλουμε είναι να έχουμε διάρκεια στο παιχνίδι μας και νομίζω ότι το καταφέραμε σήμερα. Ήταν μια σημαντική νίκη, όπως και κάθε νίκη που γίνεται σε εκτός έδρας παιχνίδι. Αυτό που πρέπει να κάνουμε τώρα είναι να δουλέψουμε στο διάστημα της διακοπής όσο καλύτερα μπορούμε, για να παρουσιαστούμε έτοιμοι με το ξεκίνημα του 2ου γύρου>>.
Το επόμενο παιχνίδι του Αιγινιακού είναι στις 10 Ιανουαρίου μέσα στην Κρύα βρύση.

Δεκάλεπτα : 19-20, 30-43, 50-70, 76-88.
Α.Ο.Κ ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Λοτζανιώτης) : Αργυρόπουλος 17, Βαφόπουλος 16, Βουλτσίδης Κ. 5(1), Κατσιάνος 28(8), Μελίδης , Μωυσίδης 15(2), Ντινόπουλος 7(1), Γκακούδης , Κοντόπουλος, Καποδίστριας, Τσιάμης.
ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ (Τσαϊτουρίδης) : Ακερμανίδης 14(1), Ανδριάς, Βασιλειάδης, Βουτσακόπουλος 14(2), Γαλανός 2, Κανακίδης 2, Κοτσίμπελης 2, Μαχαιρίδης, Μπαλαρμάς 25(1), Πόσιος 7, Τζήμας 3(1), Φελεκίδης 7(1).