Κυριακή 13 Οκτωβρίου 2013

NIKH ΑΙΓΙΝΙΟΥ - ΠΑΟΚ 1-3/ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ - ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ VOLLEYLEAGUE 2013-14

Ευχαριστούμε πάρα πολύ τον αποστολέα του μηνύματος....  volleyleague
Ο ΠΑΟΚ πίεσε στο σερβίς και νίκησε 3-1 τη Νίκη στο Αιγίνιο
Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών πέτυχε ο ΠΑΟΚ επικρατώντας εκτός έδρας με 1-3 (29-27, 20-25, 14-25 , 17-25) της Νίκης Αιγινίου. Με εξαίρεση το πρώτο σετ που κρίθηκε
στις λεπτομέρειες με τον ΠΑΟΚ να αυτοκτονεί τελικά η συνέχεια ήταν τελείως διαφορετική με τους φιλοξενούμενους να πατάνε γκάζι και με εκπληκτικό σερβίς και υψηλά ποσοστά σε επίθεση και μπλοκ και φθάνουν με σχετική άνεση στη νίκη. Κορυφαίοι για τον ΠΑΟΚ οι Τζελάτης , Μίλκοφ ενώ από την Νίκη ξεχώρισε ο Μακλάχλιν.
Αν και ο Δικέφαλος είχε προβάδισμα καθ όλη τη διάρκεια του πρώτου σετ η Νίκη Αιγινίου ήταν αυτή που κατάφερε στο τέλος να πανηγυρίσει την κατάκτηση του πρώτου σετ με 29-27 και να προηγηθεί με 1-0. Η αρχή ήταν τελείως διαφορετική με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 1-5 χάρη στα καλά σερβίς του Παντακίδη. Με δύο επιθέσεις του Μακλάχιν η Νίκη μείωσε σε 5-6 για να ανταποδώσει ο Ποτότσνικ για το 6-8. Με το μπλοκ της φιλοξενούμενης ομάδας να είναι στημένο πάνω στον Τζελάτη ο Ποτότσνικ ανέλαβε ρόλο εκτελεστή για το 9-12. Με μπλοκ του Παντακίδη στον Χριστοφορίδη που ξεκίνησε βασικός ο Δικέφαλος ξέφυγε 13-16. Επανωτά λάθη των φιλοξενούμενων σε άμυνα και επίθεση έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Γιάννη Μέλκα να ροκανίσει τη διαφορά για το 18-19 και τελικά με επίθεση του Μακλάχιν να ισοφαρίσει σε 20-20. Από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο -πόντο για το 23-23. Ο ΠΑΟΚ με δώρο του Γεωργόπουλου έφθασε πρώτη φορά σε σετ μπολ στο 23-24 αλλά ο συνήθης ύποπτος Μακλάχιν έκανε το 224-24. Νέο μπλοκ στον Τζελάτη έδωσε την ευκαιρία στη Νίκη να προηγηθεί για πρώτη φορά στο ματς με 26-27 αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 27-27. Λάθος σερβίς του Ντάμποβιτς και επίθεση του Νταλίγκι έκαναν το 29-27.
Όπως τελείωσε έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι και το 13-13. Η άνοδος του ΠΑΟΚ στην επίθεση καθώς Τζελάτης και Μίλκοφ άρχισαν να ανεβάζουν στροφές έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν με 15-20. Μια διαφορά που διατηρήθηκε μέχρι τέλους με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 1-1 κατακτώντας το σετ 20-25.
Το ξέσπασμα του ΠΑΟΚ ήρθε στο τρίτο σετ με τους ασπρόμαυρους ασταμάτητους σε επίθεση και μπλοκ να ξεφεύγουν από το ξεκίνημα του σετ με 4-8. Με τους γηπεδούχους να κάνουν πολλά λάθη και τους φιλοξενούμενους να έχουν βρει ρυθμό ο Δικέφαλος ανέβασε και άλλο τη διαφορά για το 9-18. Με τον Χαραλαμπίδη που μπήκε αλλαγή στη θέση του Στίγκα να ανεβάζει την απόδοση στο μπλοκ και τους Μίλκοφ , Τζελάτη ασταμάτητους οι ασπρόμαυροι πήραν κεφάλι στο σκορ με 12-20. Το τελικό 14-25 με άσο του Τζελάτη ήρθε φυσιολογικά για τους φιλοξενούμενους.
Βλέποντας το παιχνίδι να φεύγει από τα χέρια της η Νίκη Αιγινίου μπήκε στο τέταρτο σετ αποφασισμένη να πιέσει και να παίξει το τελευταίο της χαρτί για την ισοφάριση μέσα στο σπίτι της. Η ομάδα του Στέλιου Καζάζη ξέφυγε με 8-12 αλλά πολύ γρήγορα η Νίκη μείωσε σε 16-17. Ο Τζελάτης έκανε το 16-18 , με μπλοκ ο Ποτότσνικ το 16-19. Με τον Τζελάτη να πυροβολεί από τη γραμμή του σερβίς να χαλάει την υποδοχή της Νίκης  και να παίρνει δύο άσους συνεχόμενους ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 16-21.  Ο Μίλκοφ έκανε το 16-22 και ο Παντακίδης διαμόρφωσε το 17-25 και το τελικό 1-3.
Διαιτητές: Γεωργιάδης, Βασιλειάδης
Τα σετ: 1-3 (29-27, 20-25, 14-25, 17-25)
1ο σετ: 6-8, 13-16, 20-21, 29-27
2ο σετ: 8-7, 13-16, 16-21, 20-25
3ο σετ: 3-8, 8-16, 12-21, 14-25
4ο σετ: 7-8, 12-16, 16-21, 17-25
*Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν: 2 άσσοι, 39 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν: 7 άσσοι, 56 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.
ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Μέλκας): Γεωργόπουλος Β. 10 (9/22 επ., 1 άσο), Μπλανκενάου 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Χριστοφορίδης 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ), Νταλιτζ 6 (2/9 επ., 4 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 12 (7/22 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ, 65% υπ. 47% άριστες), Μακλάχλιν 19 (18/36 επ., 1 μπλοκ, 59% υπ. - 41% άριστες), Αγγελής -λ (46% υπ. - 23% άριστες) / Αναστασιάδης, Γκορίδης 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Παράσογλου, Βουλκίδης, Γεωργόπουλος Α.
ΠΑΟΚ (Καζάζης Σ.): Παντακίδης 7 (3/5 επ., 4 μπλοκ), Ποτότσνικ 13 (10/22 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 23% άριστες), Στίγγας 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Μίλκοφ 20 (18/29 επ., 2 άσοι, 50% υπ. - 32% άριστες), Τζελάτης 28 (23/50 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Μπαμπαλιούτας -λ (71% υπ. - 29% άριστες) / Στεφανίδης, Χαραλαμπίδης 1 (1/4 επ.), Πιπέργιας, Νικηφορίδης,
Ο προπονητής της Νίκης Αγινίου Γιάννης Μέλκας: «Ξεκινήσαμε καλά τον αγώνα, παλέψαμε και πήραμε το 1ο σετ. Μετά ο ΠΑΟΚ μας πίεσε πολύ στο σερβίς. Γενικά ο ΠΑΟΚ έπαιξε πολύ καλά σήμερα. Εμείς όταν πιεστήκαμε στην υποδοχή δε μπορέσαμε να κάνουμε αυτά που θέλαμε στην ανάπτυξη και από εκεί άρχισαν τα προβλήματα. Είδα βελτίωση σε ορισμένους τομείς αλλά ακόμα έχουμε δρόμο μπροστά μας».
Ικανοποιημένος από τη νίκη της ομάδας του έμεινε ο τεχνικός του ΠΑΟΚ Στέλιος Καζάζης καθώς τόνισε: «Στο ξεκίνημα του αγώνα είχαμε πολύ μεγάλη νευρικότητα και κάναμε λάθη που δεν επιτρέπονται. Δεν είναι σύμπτωση ότι στα δύο πρώτα σετ σε 6 μπάλες που είχαμε πάνω στο φιλέ και έπρεπε να τις τελειώσουμε κάναμε απίστευτα λάθη και αυτό μαρτυρά ότι η νευρικότητα είχε αφαιρέσει και  τη συγκέντρωση. Στη συνέχεια όταν ηρεμήσαμε και αρχίζαμε να πιέζουμε στο σερβίς πήγαμε το παιχνίδι εκεί που θέλαμε και πήραμε μεγάλες διαφορές». Αναφορικά με το βλέπεις το φετινό πρωτάθλημα ο τεχνικός του Δικεφάλου τόνισε: «Η δική μου εκτίμηση είναι ότι οι ομάδες που θεωρητικά λέμε ότι θα πρωταγωνιστήσουν θα κάνουν με 2-3 ήττες στον πρώτο γύρο. Και αυτό γιατί η ψαλίδα ανάμεσα στις ομάδες έχει μικρύνει και οι μικρές διαφορές θα φέρουν πολλές εκπλήξεις».