Τετάρτη 2 Μαΐου 2018

Όλυμπος Βροντούς-Άρης Κοκκινοπλιτών 1-0 29η Α' Πιερίας Βρόντηξε... παραμονή απ' τον Όλυμπο!

Του Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)
Βρόντηξε παραμονή… απ’ τον Όλυμπο για την τοπική ομάδα
στη Βροντού, με τη νίκη με 1-0 επί του Άρη Κοκκινοπλιτών -στη νέα αποκλειστικότητα του Metrosport.gr-, μία μόνο αγωνιστική πριν τη λήξη του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας. Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα του Ολύμπου Βροντούς, του Μάκη Βαϊνά, πραγματοποιώντας πορεία πρωταθλητισμού στο δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος, αρχίζοντας με το κοντέρ σχεδόν στο μηδέν, κατάφερε μία αγωνιστική πριν το τέλος, με τη νίκη απέναντι στο βαθμολογικά αδιάφορο και με έλλειψη κινήτρου, Άρη Κοκκινοπλιτών, του Γιώργου Σκέντου, να σφραγίσει την παραμονή της στην πρώτη, τη τάξει, κατηγορία της Πιερίας, στέλνοντας τον Πιερικό Αστήρ Κάτω Αγιάννη, μαζί με το Θερμαϊκό Κορινού και την Αναγέννηση Σφενδάμης στη Β’ κατηγορία. Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο ημίχρονο διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, στο χώρο του κέντρου, με τους γηπεδούχους, πάντως, να έχουν στο ενεργητικό τους τις δύο καλύτερες στιγμές, με κύριο εκφραστή τους τον μπαρουτοκαπνισμένο αρχηγό Περδίκη, που απώλεσε τις ευκαιρίες από πλεονεκτική θέση. Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο, ανέβασαν στροφές και μετά από ένα ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών και δοκάρι του Περδίκη, πέτυχαν τελικά το πολυπόθητο γκολ στο 70ο λεπτό, με τον ίδιο παίκτη, διατηρώντας, χωρίς προβλήματα, το σκορ ως το τέλoς, ολοκληρώνοντας, με αυτό τον τρόπο, ένα μικρό θαύμα, που συνιστούσε λίγους μήνες πριν η επίτευξη του στόχου της παραμονής στην κατηγορία.

Highlights: οι χαμένες ευκαιρίες του Περδίκη της Βροντούς, οι μεσοεπιθετικές εμπνεύσεις του Παπαστεργίου του Άρη Κοκκινοπλιτών, σε ρόλο δημιουργικού επιτελικού μέσου, με όμορφα κρατήματα, η ανεπανάληπτη διπλή χαμένη «ευκαιρία της χρονιάς» του Ευθυμιάδη, με το σκορ στο 0-0, οι λιγοστοί φίλαθλοι των δύο ομάδων στις κερκίδες, η χαμογελαστή και καθ’ όλα συμπαθητική παρουσία του έγχρωμου Εντιαγέ, του Άρη, για τέταρτο χρόνο στα ελληνικά γήπεδα, οι τερματοφύλακες του Άρη (Τσιαμπέρας & Σαλκάμης), που μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο, η διαιτητική σφυρίχτρα του επί οκτώ και πλέον συναπτών χρόνων, διεθνή διαιτητή (βοηθού), Δαμιανού Ευθυμιάδη, με σημαντική διαδρομή σε ελληνικούς και διεθνείς αγώνες, -γεγονός, πάντως, που δεν απέτρεψε τις διαμαρτυρίες των ποδοσφαιριστών για offside και πέναλτι-, η αγωνιστική παρουσία, εν είδει... εφήβου, του Χρήστου Βελώνη, του Άρη (Κοκκινοπλιτών), με κιτρινόμαυρη φανέλα (πώς θα μπορούσε να είναι διαφορετική, άλλωστε, παρά μόνο με τα χρώματα της ομάδας της καρδιάς του και του Θεού του πολέμου, από τη θητεία του στον Άρη Θεσσαλονίκης), ο Χρήστος Τσιανάκας, της Βροντούς, που για το πρώτο μισό της περιόδου, αγωνίστηκε στον Άρη Κοκκινοπλιτών, πριν επιστρέψει στην ομάδα του Ολύμπου.

Man of the match: ο αρχηγός Κ. Περδίκης, μπορεί να απώλεσε μεγάλες ευκαιρίες, σημείωσε, όμως, το γκολ, που έκρινε την αναμέτρηση και κλείδωσε την παραμονή της ομάδας του στην Α' κατηγορία και την επόμενη αγωνιστική χρονιά, γεγονός, που αν συνδυαστεί με την τελευταία (;) παρουσία του στα ερασιτεχνικά γήπεδα, συντείνει την απόδοση του τίτλου

Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου. Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com