Δευτέρα 22 Ιανουαρίου 2018

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος - ΑΠΣ Ναύαρχος Βότσης 73-56

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 73-56 του Ναύαρχου Βότση, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για
τη 13η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.
Η ομάδα της Κατερίνης πήρε μία πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγόρια, καθώς όχι μόνο νίκησε μία ομάδα με τον ίδιο στόχο, αλλά υπερκάλυψε και τη διαφορά της ήττας του στον πρώτο γύρο (70-57) αποκτώντας έτσι πλεονέκτημα σε ενδεχόμενο ισοβαθμίας.
Δυνατά μπήκαν και οι δύο αντίπαλοι στον αγώνα, με γρήγορο ρυθμό και τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Ο Ναύαρχος Βότσης ήταν αυτό που διατήρησε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεκαλέπτου, με τον Πιερικό Αρχέλαο να περνά για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ 2’ 26” πριν το τέλος του δεκαλέπτου με 14-13 και να το ολοκληρώνει προηγούμενος με 20-15.
Δύο λεπτά χρειάστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ναύαρχος Βότσης για να ισοφαρίσει το σκορ στους είκοσι πόντους, αλλά τα κορίτσια της Τασούλας Τσιρογιάννη με ένα επιμέρους 10-1 κατάφεραν να προηγηθούν με 30-21, 5’ 02” πριν το ημίχρονο. Στην συνέχεια το παιχνίδι ισορρόπησε και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, με το σκορ στο 38-30 υπέρ της ομάδας της Κατερίνης.
Αμφίρροπο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τον Πιερικό Αρχέλαο ωστόσο να καταφέρνει να διευρύνει την υπέρ του διαφορά (58-44) χάρη σε δύο τρίποντα της Δώρας Ζουγκουρίδου στα τελευταία 21”.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ναύαρχος Βότσης μπήκε αποφασισμένος να επιστρέψει στη διεκδίκηση του παιχνιδιού και κατάφερε να μειώσει σε 59-54 6’ 58” πριν τη λήξη. Σε εκείνο το σημείο όμως ο Πιερικός Αρχέλαος απάντησε με ένα σερί έντεκα πόντων εκτόξευσε τη διαφορά στους δεκαέξι (70-54, 3’ 23”) και στην συνέχεια τη διαφύλαξε για να φτάσει στην τελική επικράτηση με 73-56.

Διαιτητές: Λαδάς – Θεοδωρίδης.
Δεκάλεπτα: 20-15, 38-30, 58-44, 73-56.
ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τσιρογιάννη): Δαβιτίδου 9 (1), Μπουμπουλέντρα 2, Αμβρακίδου 2, Ζουγκουρίδου 16 (3), Φλώρου 16, Γκοτζαμάνη 2, Λάππα 5, Μπαγκλαρίδου, Γκρίτζαλη, Καρατάσιου 4, Μουστακίδου 17, Δημητριάδου.
ΑΠΣ Ναύαρχος Βότσης (Μαυρίδης): Χρυσοστομίδου 7 (1), Καζαντζή Σπ. 6, Αραμπατζή 4, Καζαντζή Στ. 20 (1), Παπανικολάου, Τσελεμπή 13, Αβραμίδου 6, Τερεζή.
Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικήςΑΣ Τιτάνες Δράμας - ΓΣ Ηρακλής 43-72
ΜΓΣ Πανσερραϊκός - ΑΠΣ Ασπίς 2001 Ξάνθη 54-41
ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς - ΕΟ Σταυρούπολης 44-23
ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρυσίου - ΑΣ Άρης Θεσσαλονίκης 49-40