Κυριακή 27 Νοεμβρίου 2016

Θερμαϊκός Κορινού-Αετός Καταλωνίων 5-1 HD 12η Β' Πιερίας Με 5η ταχύτητα του έκοψε τα φτερά ο Κορινός

Toυ Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)
Με πέμπτη ταχύτητα (5-1) ανέβηκε στον Αετό (Καταλωνίων) και έκοψε τα φτερά του ο Θερμαϊκός Κορινού, στη νέα αποκλειστικότητα του Metrosport.gr, στο ντέρμπι των

πρωτοπόρων, για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας, που άναψε γρήγορα «φωτιές» διαμαρτυρίας στις κερκίδες και στον αγωνιστικό χώρο, …ελέω επερχόμενων Χριστουγέννων!
Οι γηπεδούχοι, πήραν τον πρώτο ρόλο από την αρχή της αναμέτρησης και κυνήγησαν το γκολ με συνεχείς επιθέσεις από τα άκρα, καθώς με χαρακτηριστική ευκολία πατούσαν περιοχή και γίνονταν επικίνδυνοι για τους αντιπάλους τους, που προσπαθούσαν να βγάλουν ευκαιρίες αντεπίθεσης. Μετά την απίστευτη χαμένη ευκαιρία…στα περιστέρια, ο Ηoxhaili του Κορινού, στην αμέσως επόμενη φάση, πήρε το ριμπάουντ, από επέλαση του Παπαδόπουλου και σουτ και πέτυχε το 1-0, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου, με την ομάδα Οι παίκτες του Ρούλη Παπαδόπουλου, συνέχισαν να δημιουργούν ευκαιρίες μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τους αντίστοιχους των Καταλωνίων να μην μπορούν να κρατήσουν μπάλα και να γίνονται απειλητικοί, σε λίγες μόνο περιπτώσεις, με κάθετες μπάλες στον κενό χώρο και με στημένα.
Στην επανάληψη, το 2ο γκολ, που πυροδότησε την ένταση, σημείωσε ο Ζαπουνίδης (με υποψία αυτογκόλ από κόντρα αμυντικού), γκολ αφετηρία αφύπνισης των φιλοξενούμενων, ενώ κάθε φάση, απ’ το λεπτό αυτό και μετά, αποτελούσε εστία αναζωπύρωσης της φωτιάς και αμφισβήτησης σ’ όλα τα μέτωπα. Ο Παπαδόπουλους έγραψε το 3-0, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Σκούφα (μετά από υπέροχη κεφαλιά-ψαράκι του Παπαγιάννη), χωρίς όμως να έχουν συνέχεια για να ξαναμπούν στο παιχνίδι και το χορό των γκολ για τους νικητές έσυραν οι Ζαπουνίδης (δύο ακόμη γκολ, το ένα με πέναλτι, συνολικά χατ τρικ), με τους παίκτες του Κορινού να παραμένουν καταιγιστικοί μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.
Man of the match: ο αρχηγός Ι. Παπαδόπουλος (2 γκολ), πραγματοποίησε απογειωτική εμφάνιση, σκιαγραφώντας το προφίλ ενός σύγχρονου επιθετικού, με ταχύτητα, συμμετοχή, διείσδυση στην περιοχή, δημιουργία κενών χώρων, σουτ σε πρώτο χρόνο και ικανοποιητικό ποσοστό τελικών & μοιράζεται τον τίτλο με τον X. Ζαπουνίδη, που έκανε αναμφισβήτητα το «ημίχρονο της ζωής του», πετυχαίνοντας γνήσιο χατ τρικ σ’ ένα ημίχρονο.
Highlights: η κατάμεστη σκεπαστή κερκίδα του γηπέδου του Κορινού, που έβραζε…όχι τσίπουρα, από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, με τους φιλάθλους και των δύο ομάδων να συμμετέχουν ενεργά και να υποστηρίζουν με θέρμη τις ομάδες τους -με τους φιλοξενούμενους πάντως να υπερέχουν εμφανώς αριθμητικά, σημειώνοντας άλλη μία οπαδική εκτός έδρας επικράτηση-, το αυθεντικό χατ τρικ του Ζαπουνίδη του Κορινού, μ’ όλα τα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, που μπήκε ως αλλαγή, οι δύο σκύλοι που «ερωτοτροπούν», όπως ακούστηκε απ’ την κερκίδα και εισήλθαν «απρόσκλητοι» στο γήπεδο, σημειώνοντας ένα cult σκυλίσιο ρεκόρ, καθώς ένας σκύλος έχει μπει πλείστες φορές στον αγωνιστικό χώρο, δύο ποτέ!, οι χαμένες ευκαιρίες του Κορινού και οι επεμβάσεις του τερματοφύλακα του Αετού, που αγωνιζόταν στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού με μυικό πρόβλημα, οι διαμαρτυρίες παικτών και οπαδών των Καταλωνίων στο διαιτητή και τη βοηθό του, ακόμα και μετά τη λήξη του αγώνα, για μη υπόδειξη offside στο δεύτερο καθοριστικό γκολ των γηπεδούχων -που προκάλεσε… μίνι υπουργικό συμβούλιο, με συνεχείς διαλόγους όλων με όλους, πριν την οριστική κατοχύρωσή του από το διαιτητή-, με τους παίκτες και τους ανθρώπους των Καταλωνίων να διατείνονται ότι η βοηθός είχε σηκώσει αρχικά τη σημαία, οι αντίστοιχες διαμαρτυρίες στη φάση του πέναλτι, με τη συγκεκριμένη ν’ αποτελεί μία μόνο απ’ αυτές που ξεσήκωσαν τους φιλοξενούμενους στη διάρκεια του αγώνα, η επική, αλά ΥΠΟ, dab ατάκα «Δε σας βλέπω» στο πρώτο γκολ του Κορινού από φίλαθλο στην κερκίδα, το δοκάρι σε σουτ φωτοβολίδα του Παπαδόπουλου του Κορινού, ο ινδιάνικος αλαλαγμός-πανηγυρισμός του Σπανού του Κορινού, ο ανεπανάληπτος οσκαρικός «one in a lifetime» πανηγυρισμός των Σπανού, Ζαπουνίδη και Xohaili στο τέταρτο γκολ, που κατέγραψε η κάμερα του Metrosport.gr και θα μείνει στην ιστορία,ο μυθικός αντίστοιχος του τρίτου γκολ, η απολαυστική μικρούλα που μας ρωτούσε επίμονα και χαριτωμένα, αν γράφουμε βίντεο!, οι αλησμόνητες ατάκες για φρούτα, «διαιτητή, παίξε μόνος σου», «πάνε στη μανούλα σου να κλάψεις» και άλλα οσκαρικά ερασιτεχνικά και γαλλικού ρεπερτορίου, μεταξύ άλλων, η επιθετική συγκομιδή του Κορινού στο πρωτάθλημα, το μακρόπνο και φιλόδοξο τριετές πλάνο των ανθρώπων του Κορινού, ορόσημο για το μέλλον της ιστορικής ομάδας της Πιερίας, με τους φιλάθλους του Κορινού να έχουν την «ιερή υποχρέωση» να στηρίξουν περισσότερο αυτό το υγιές οικοδόμημα, το γκολ του πρώην παίκτη του Κορινού, Σκούφα των Καταλωνίων, που δεν το πανηγύρισε, το γυριστό βον πλανέ του Παπαγιάννη του Αετού, οι πανηγυρισμοί των φιλάθλων στο γκολ των Καταλωνίων, που το πίστευαν περισσότερο απ’ τους παίκτες, αλλά και η ασυνήθιστη, για τα ελληνικά δεδομένα, αποθέωση των ηττημένων στο τέλος!
Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com